NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Robot – kurier dostawcą jedzenia

1. Robot dostawcą jedzenia w Poznaniu
2. Roboty z jedzeniem na wynos stają się normą
3. Jak jest zbudowany robot-kurier?

Robot dostawcą jedzenia w Poznaniu

Mamy kolejny dowód na to, że praca wykonywana przez człowieka zostaje stopniowo zastępowana produktami sztucznej inteligencji. Tym razem chodzi o robota, którego pracownicy Pyszne.pl spotkali pewnego razu na ulicy Poznania. Był to robot spełniony zawodowo, którego kompetencje werbalne możemy ocenić jako poprawne. Na jakiej podstawie? Młodzi ludzie, dostawcy z Pyszne.pl zamienili z robotem przysłowiowych kilka słów i nie dość, że robot grzecznie odpowiadał na pytania, to jeszcze dostarczył przechodniom dawki pozytywnych emocji. Robot – kurier dostawcą jedzenia?  Przeczytajcie poniższą konwersację z robotem. Rozmowa przebiegała następująco:

 Robot: -Cześć
Kurier: -Cześć. Robotę nam zabierasz
Robot: –Nie…
Kurier: -No jak nie, rozwozisz jedzenie.
Robot: -Tak
Kurier: -To robotę nam zabierasz
Robot: -Jest mi przykro człowieku
Kurier: -Mi też jest przykro robocie
Robot: -Życzę miłego dnia
Kurier: -Również

Robot na imię ma Pasik i po wyrażeniu cyfrowej skruchy wrócił do swojej pracy. Obecnie Pasik zajmuje się obsługą Pasibusów, a jego zadaniem jest dostarczanie do klienta opłaconego jedzenia ze znanego lokalu gastronomicznego Pasibus, który obecnie funkcjonuje już na zasadzie tzw. sieciówki.

Roboty z jedzeniem na wynos stają się normą

Produkty sztucznej inteligencji coraz częściej zastępują pracę człowieka, w tym kurierów w lokalach gastronomicznych. Roboty dostarczające żywność możemy zaobserwować nie tylko w Poznaniu, ale i w innych większych polskich miastach. W Warszawie, Lublinie, Krakowie…w tych miastach zamówione jedzenie możemy otrzymać od komunikatywnego robota. Kto jest producentem tych ,,substytutów ludzkich”: 😊 Otóż takich produktów sztucznej inteligencji dostarcza na rynek polski firma Delivery Couple. Roboty tej firmy mogą działać przez cały dzień. Musimy im jednak dać możliwość częstego ładowania.

Programiści zaprojektowali roboty w taki sposób, ze te jeżdżą tylko po ścieżkach rowerowych i chodnikach. Według producentów, omawiane produkty sztucznej inteligencji rozwiązują problem opóźnień w dostawie  na przykład w godzinach mocno wzmożonego ruchu ulicznego. Roboty te zdają również egzamin w przypadku dużej ilości zamówień i funkcjonują częściowo samodzielnie. Czasem potrzebna jest jednak ingerencja człowieka, kiedy pojawią się nieoczekiwane kłopoty. Wówczas operator steruje takim robotem, na podobieństwo kierowania zdalnie sterowanym samochodem lub dronem. Przypuszczamy, że za kilka lat roboty-kuriery będą w stanie już całkowicie działać autonomicznie, bez ludzkiej ingerencji.

Jak jest zbudowany robot-kurier?

Producenci omawianych maszyn wyposażyli je w czujniki temperatury i system ogrzewania. Wszystko po to, by nawet w zimne dni dostarczyć klientom ciepły posiłek. Warto dodać, że robot porusza się z prędkością około 5km/h i możemy załadować mu towar o wadze nawet do 15 kilogramów. By nie było zbyt pięknie, warto zwrócić uwagę także na uchybienia 😊 Bezsprzecznym niedociągnięciem tego produktu sztucznej inteligencji jest fakt, że nie podejdzie on nam pod same drzwi. Ponadto, na tym etapie rozwoju nasz sprzęt nie jest w stanie pokonać takich barier jak klatki schodowe czy windy. Wszystko jednak przed nami! Robot-kurier dostawcą jedzenia może być za ileś lat codziennością.

Jeden komentarz do “Robot – kurier dostawcą jedzenia

  • Już dawno temu mówiłem, że ludzkość zostanie zastąpiona przez roboty. Śmiali się ze mnie. Teraz zaczynają trząść portkami, że robotę stracą.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *