Psy – roboty z Boston Dynamics
1. Psy – roboty z Boston Dynamics działają w wojsku
2. Prezentacja firmy Ghost Robotics
Psy – roboty z Boston Dynamics działają w wojsku
Takiego scenariusza chyba nie spodziewał się nikt. Okazuje się, że produkty sztucznej inteligencji (artificial inteligence) mają już swoje zastosowanie w wojsku! Obecnie stratedzy wykorzystują je do patrolowania przylądka Canaveral oraz do pilnowania lotnisk. Jakie mają zalety? Nie będą one zaskoczeniem. Psy – roboty zachowują się jak żywy pies: poruszają się na czterech łapach. Specjaliści Boston Dynamics zaprojektowali je w taki sposób, że psy te są w stanie zareagować na komendy ludzkie. Obecnie ich czołowym zadaniem jest monitorowanie wspomnianego przylądka Canaveral. Dlaczego stratedzy umiejscowili je właśnie tam? Przede wszystkim dokładnie w tamtym miejscu mają swój start amerykańskie kosmiczne rakiety, tak więc powód wydaje się być oczywisty. Psy – roboty z Boston Dynamics specjaliści testowali wcześniej przez Siły Powietrzne USA. Ich zadaniem było wówczas właśnie patrolowanie lotnisk.
Ponadto roboty te zostały poddane testowi udostępniania danych w kontekście z projektem Advanced Battle Management System (ang. ,,zaawansowany system zarządzania bitwą”, w skrócie ABMS. System ten polega na tym, że dowódca dysponuje wiadomościami , które są mu dostarczane w tym samym czasie przez wszystkie jednostki. Wymienić w tym zakresie możemy: drony, żołnierze, pojazdy, w końcu roboty. Pies – robot to model o oficjalnej nazwie Vision 60 Q-UGV. Programiści produkt ten opatrzyli odpowiednim i klarownym opisem. Sparafrazujmy go. Pies ten jest pełni funkcję obronną, niezależnie od pogody i panującej aury. Ponadto możemy go używać w różnych środowiskach: naturalnym oraz w takim, gdzie ingerencja człowieka jest mocno widoczna.
Prezentacja firmy Ghost Robotics
Pies – robot z Boston Dynamics jest produktem, który programiści z firmy Ghost Robotics zaprezentowali po raz pierwszy w trakcie trwania targów AUSA w USA. Stratedzy sił kosmicznych Stanów Zjednoczonych mają okazję sprawdzić psy-roboty, a mają one trudne zadanie. Jednostka Space Launch – bo o niej mowa – ma za zadanie monitorować wszystkie starty rakiet z Kennedy Space Center oraz ze wspomnianego przylądka Canaveral. W tym bojowym zadaniu testowane są teraz właśnie omawiane produkty sztucznej inteligencji. Na czym polega fenomen psa- robota? Przede wszystkim programiści wyposażyli je w obszerny wachlarz czujników optycznych oraz tych wrażliwych na dźwięk. Dzięki nim psy te dobrze odbierają bodźce akustyczne i wzrokowe. Są jakby imitacją oczu i uszu ludzkich.
Co ciekawe, potrafią one działać zarówno wskutek ingerencji człowieka jak i samodzielnie. Psy-roboty z Boston Dynamics stanowią również substytut węzłów komunikacyjnych, poprzez co pomagają dostarczyć informacje poza ramy infrastruktury. Roboty ponadto pozwalają na redukcję ludzi, którzy potrzebni byliby do patrolowania. Psy dostarczają za pomocą łączy satelitarnych Starlink obraz, położenie i dźwięk odpowiednim bazom . Co istotne, są odporne na trudne warunki pogodowe (nie przeziębią się 😊)i możemy je wyposażyć w ogon z przepływowym silnikiem. Taki ogon umożliwiłby psu-robotowi pływanie.