NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Jak wybrać żarówki LED?

1. Jak wybrać żarówki LED?D
2. Przyczyny popularności żarówek LED
3. Wybór żarówek LED
4. Moc żarówki LED
5. Czym jest temperatura barwowa światła?
6. Postaw na nowoczesność w oświetleniu!

Jak wybrać żarówki LED?

O żarówkach ledowych słyszymy wiele, zwłaszcza, podczas odwiedzin sklepów elektronicznych, kiedy to dokonujemy wyboru na oświetlenie naszych przestrzeni domowych, czy biurowych. Oszczędne żarówki LED są szczególnie polecane w przemyśle. Ale jak wybrać żarówki LED? W halach produkcyjnych i magazynowych potrzeba znacznego, dwudziestoczterogodzinnego dobrego i taniego oświetlenia. Producenci drobnej elektroniki wręcz prześcigają się w ich produkcji. Z ust handlowców natomiast pada mnóstwo argumentów, zachęcających do kupna konkretnej marki.

Technologia LED wiedzie prym na rynku już długi czas i krążą wokół niej raczej optymistyczne legendy. Swoje zastosowanie ma również w światłach samochodowych, telebimach oraz telewizorach i latarkach. Niemalże każdy właściciel przedsiębiorstwa produkcyjnego, który prowadzi swój biznes od dawna, z biegiem czasu decyduje się na wymianę zwykłych lamp na lampy ledowe. Ktoś, kto taki biznes rozpoczyna z definicji wręcz wybiera oszczędne żarówki LED.

Przyczyny popularności żarówek LED

Superlatyw i pozytywnych legend wokół żarówek LED jest wiele. Przede wszystkim lampy LED są niesamowicie wydajne i zużywają stosunkowo niewielkie zasoby energii w porównaniu do innego typu oświetlenia. Ponadto 80% elektryczności, która dochodzi do diod zamienia się światło. Raptem jedyne 20% przeradza się w ciepło. Oświetlenie są niezwykle wytrzymałe. Poza tym charakteryzuje je niesamowita odporność na uszkodzenia, zważywszy na brak obecności szkła w budowie żarówki LED. Zamiast szkła, producenci żarówek stosują w większości tworzywa sztuczne oraz aluminium.

Technologię LED cechuje dłuższa żywotność w porównaniu do innego typu technologii oświetleniowej. Nawet 50 tys. godzin trwania produktu – aż tyle jest w stanie wytrzymać omawiany typ żarówki. Dodatkową zaletą oszczędnych żarówek LED jest fakt, że zarówno włączanie, jak i wyłączanie zajmuje dosłownie kilka mikrosekund. Mamy na uwadze oczywiście tutaj aspekt szybkiego rozbłysku oraz gaśnięcia.

Kolejnym atutem omawianego typu oświetlenia jest fakt ich pełnej możliwości utylizacji. W swej budowie bowiem nie zawierają żadnych szkodliwych dla środowiska pierwiastków, np. rtęci. Diody ledowe zatem spokojnie ulegają recyklingowi.

Wybór żarówek LED

Przybliżymy teraz podstawowe kryteria, jakimi kierować się należy podczas wyboru oszczędnych żarówek LED i podpowiemy jak wybrać żarówki LED? Nadrzędnym czynnikiem decydującym o tym, jaką żarówkę wybierzemy jest jej zastosowanie oraz miejsce instalacji. Wiadomym jest, że innego oświetlenia oczekujemy w salonie czy hali magazynowej, innego natomiast podczas pracy biurowej. W związku z tym, zanim zakupimy żarówki LED musimy zastanowić się nad cechami naszego produktu. Bezsprzecznie istotna jest tutaj barwa oraz moc światła.

Uwagę trzeba też zwrócić na rozmiar i rodzaj gwintu, usytuowanego w żarówce. Dobór odpowiednich wspomnianych parametrów pomoże stworzyć optymalne warunki pracy i dobrą atmosferę. Omówmy zatem  te parametry.

Moc żarówki LED

Moc żarówki LED to nic innego jak moc strumienia świetlnego , która pada na oświetlaną powierzchnię. Jednostką, w jakiej się nią mierzy jest lumen (lm). Rzecz jasna, że ową moc strumienia światła dopasować należy do warunków, w jakich się znajdujemy. W przedpokoju lub salonie nie potrzebujemy przecież silnego światła. W zupełności zatem wystarczą nam żarówki od 100 do maksymalnie 300lm. Inaczej natomiast sytuacja wygląda w miejscach, w których pracujemy.

Biura, hale produkcyjne, blaty kuchenne, pracownie krawieckie, czy choćby lustro łazienkowe – te miejsca wymagają porządnych żarówek, nawet o mocy 400-700 lm. Istotnym jest, by orientować się w przeliczniku lumenów na Waty, zważywszy na fakt, że w tej jednostce podajemy moc zwykłego jarzeniowego oświetlenia. By otrzymać zatem wartość podaną w lumenach, liczbę w jednostce Wat mnożymy razy 10.

Inaczej to wygląda w przypadku oświetlenia powyżej 5 W, gdzie zmniejsza się wartość oddanej mocy. Wówczas przykładowo żarówka jarzeniowa o mocy 75 W cechować będzie się parametrami podobnymi do żarówki LED o mocy od 950 do 1050 lm.

Czym jest temperatura barwowa światła?

Temperatura barwowa światła – określa się nią według skali termometrycznej Kelwina (K).  Opiera się ona na barwie światła zjawisk, które naturalnie zachodzą. Przykładowo: w życiu codziennym 2000 K to ciepła barwa świecy, natomiast  30000 K to przejaskrawiona wręcz barwa błyskawicy. Przy wyborze żarówki należy pamiętać, że ciepła barwa generuje co prawda mniej światła, lecz stwarza warunki do odpoczynku. Zimna barwa natomiast sprawdzi się w miejscu pracy. 

Ze względu na omawiany czynnik typy żarówek LED dzielimy na :

  • poniżej 3500 K – światło ciepłe, w odcieniu  żółtawym;
  • między 3500 a 5000 – światło neutralne i uniwersalne;
  • powyżej 5300 K – światło zimne, białe.

Postaw na nowoczesność w oświetleniu!

Żarówki LED  są obecnie sukcesywnie udoskonalane, a także istnieje na ich rynku coraz większy wybór dla konsumentów. Możemy wybrać zarówno oświetlenie jednokolorowe, jak i wielokolorowe W sklepach jest dostępne oświetlenie jednokolorowe i wielokolorowe tzw. RGB. Żarówki LED wielokolorowe są niezwykle funkcjonalne, ponieważ  ich barwę można zmieniać w zależności od okoliczności. Na rynku żarówek LED dostępne są również żarówki z możliwością ściemniania, zatem możemy regulować intensywność światła.

Wybierając żarówki należy dobrać moc i temperaturę barwową do warunków w jakich będą użytkowane oraz dobrze przemyśleć ilość środków, jaką możemy na nie wyasygnować. Istotne jest to dlatego, ponieważ jest wielu producentów dystrybuujących  żarówki w cenach zróżnicowanych, adekwatnych lub mniej dla naszego portfela. W branży IT pojawiły się już ponadto specjalne oprogramowania, pomocne w ustaleniu najlepszego natężenia światła np. w hali produkcyjnej.

2 komentarze do “Jak wybrać żarówki LED?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *