BUDOWNICTWONOWOCZESNE TECHNOLOGIEPRZEMYSŁ BUDOWLANY

Czy ogrzewanie podłogowe jest opłacalne?

1. Dlaczego warto zastosować ogrzewanie podłogowe w swoim domu?
2. Z myślą o zdrowiu i wygodzie
3. Dostępne na rynku systemy
4. Czym się kierować wybierając ogrzewanie podłogowe?

Dlaczego warto zastosować ogrzewanie podłogowe w swoim domu?

Idąc z duchem czasu i śledząc nowinki technologiczne w naszych domach obserwujemy wiele nowości. Służą one przede wszystkim poprawieniu jakości życia. Jednym z takich przykładów jest ogrzewanie podłogowe. To najczęściej wybierany współcześnie system ogrzewania, ale czy ogrzewanie podłogowe jest opłacalne? Zapewnia on bowiem skuteczność mechanizmu i wygodę. Zawiera on ponadto wiele innych atutów, w tym redukcja kosztów eksploatacji oraz równomierne rozmieszczenie ciepła po pomieszczeniu.

Bezsprzecznie powyższe cechy ogrzewania podłogowego uznać należy za nietuzinkowe zalety. Ponadto cały mechanizm ukryty jest pod podłogą, zatem znacząco wpływa to na wygląd naszych pokojów, korytarzy i łazienek. Brak pierwotnych grzejników i kaloryferów dostarcza nam dodatkowej przestrzeni oraz walorów estetycznych.

Z myślą o zdrowiu i wygodzie

Warto tez zaznaczyć, że taki rodzaj ogrzewania znacząco służy naszemu zdrowiu. Przede wszystkim nasze ciało wskutek temu mechanizmowi ogrzewa się w miejscach najbardziej narażonych na wychłodzenie. Oddychamy natomiast chłodniejszym i niezbyt wysuszonym powietrzem. Wiemy z lekcji fizyki przecież, że ciepłe powietrze unosi się stopniowo.

Zapewnia to w rezultacie optymalną temperaturę dla naszego organizmu. Zauważmy, że z takich rozwiązań warto by korzystały osoby z różnymi chorobami przewlekłymi. Mowa w szczególności o astmie oskrzelowej czy nadciśnieniu tętniczym. Schorzenia te jak wiemy ,,nie lubią” nadmiernie wysokiej temperatury ani niskiej wilgotności powietrza. Instalacja podłogowa nagrzewa się na ogół szybko. Jej inteligentny mechanizm pozwala użytkownikom na regulację temperatury. Wszystko za sprawą zamontowanym czujnikom temperatury oraz panelom regulacyjnym.

Dostępne na rynku systemy

  • system elektryczny – jego atutem jest stosunkowo łatwy montaż oraz brak konieczności montażu kotła grzewczego i ogrzewania centralnego. Na podstawie tego opisu wnioskować można, że nadrzędnym atutem montażu tego mechanizmu jest wygoda  Zazwyczaj składać się może z kabli i wypełnionej drucikami aluminiowymi folii poliestrowej. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie maty grzewczej;
  • ogrzewanie powietrzne – to innowacyjny sposób ogrzewania. Polega on na przepływie bardzo ciepłego powietrza poprzez celowo umiejscowione pod podłogą kanały. Proces ten zachodzi tez w fundamentach poprzez specjalne kanały umieszczone bezpośrednio pod podłogą;
  • mechanizm wodny – w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesny i popularny sposób ogrzewania domów. Mechanizm ten polega na umiejscowieniu tzw. rur grzewczych, które specjaliści montują pod podłogą.  Łatwo się zatem domyślić, że owe grzewcze rury są nośnikiem gorącej wody, która generuje ciepło w domu. Wymaga to jednak dodatkowej operacji. Zainstalować trzeba bowiem kocioł grzewczy oraz  pompy ciepła i właściwe im sterowniki. Oprócz tego wymagana jest instalacja centralnego ogrzewania. Powyższe czynności wydają się stosunkowo kosztowne. Należy jednak zaznaczyć,  że w długim okresie użytkowania tego ogrzewania koszty są niewysokie.
  • płyta fundamentowa –  to rozwiązanie bardzo młode, ponieważ przeznaczone jest ono dla osób planujących budowę energooszczędnego domu. Płytę fundamentową jej producenci polecają zwłaszcza tym, którzy maja dość zawilgoconych pomieszczeń. W takiej płycie rolę elementu grzewczego stanowić może zarówno woda, jak i powietrze. Zaletą tego rodzaju ogrzewania jest fakt, że ten system można z powodzeniem zamontować bezpośrednio pod podłoga. Co za tym idzie? To bardzo dobre rozwiązanie dla domostw na terenach o podwyższonym poziomie wód gruntowych. Ponadto montaż płyty można rozpocząć w dowolnej porze roku. Jest on bardzo szybki.

Czym się kierować wybierając ogrzewanie podłogowe?

Wybór ogrzewania podłogowego to nie lada wyzwanie. Przed konkretną decyzją trzeba zapoznać się z funkcjonowaniem każdego z możliwych sposobów. Należy rozważyć wady i zalety każdego z nich oraz dokonać subiektywnej oceny. Nie zawsze bowiem wybór ogrzewania, który zasugerował nam sąsiad będzie spełniał i nasze oczekiwania. Bezsprzecznie jednak wszystkie rodzaje ogrzewania podłogowego mają wspólne zalety. Omówiliśmy je w pierwszej partii wypowiedzi. Liczyć trzeba się z tym, że decydując się na tę opcję ogrzewania naszego domu, temperatura może być niższa niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Na szczęście dzięki specyfikacji tego systemu nie jest to aż tak odczuwalne. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy ogrzewanie podłogowe jest opłacalne? Z pewnością nie jest to najtańsza ani najdroższa forma ogrzewania.

Mimo kosztów, jakie ponieść należy podczas montażu jakiegokolwiek z wymienionych typów ogrzewania, warto je wybrać. Czego się bowiem nie robi dla estetyki?

Jeden komentarz do “Czy ogrzewanie podłogowe jest opłacalne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *