NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Jak działają piorunochrony?

1. Jak działają piorunochrony? Dlaczego warto inwestować w systemy odgromowe?
2. Dlaczego warto inwestować w systemy odgromowe?
3. Jak działają piorunochrony?
4. Jak zbudowany jest system odgromowy?

Jak działają piorunochrony? Dlaczego warto inwestować w systemy odgromowe?

Nie musimy być ekspertami, by wiedzieć, jaką rolę pełni piorunochron. Zwłaszcza, że spotykamy się często z pojęciem tożsamym: system odgromowym. Jest ono poniekąd definicją omawianego urządzenia. Jak działają piorunochrony? Na to pytanie niewielu z nas potrafi jednoznacznie odpowiedzieć. W niniejszym artykule postaramy się opisać sposób działania piorunochronu oraz podpowiemy, czy warto inwestować w instalacje odgromowe.

Dlaczego warto inwestować w systemy odgromowe?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak tragiczne w skutkach mogą być rozładowania elektryczne, do których dochodzi podczas burzy. Wiadomym jest fakt, że zdrowie i życie człowieka jest priorytetem i tę kwestię mamy jako pierwszą na uwadze, mówiąc o rozładowaniach atmosferycznych. Nie zapominajmy jednak o tym, że instalację elektryczną w środku budynku wraz z urządzeniami AGD i RTV (jeśli je do niej podłączymy), narażamy podczas burzy na całkowite zniszczenie. Ponadto uderzenie piorunem w niezabezpieczoną instalację elektryczną skutkować może nawet pożarem! Inwestycja w system odgromowy to jedyny sposób na to, by zredukować do minimum wymienione skutki wyładowań atmosferycznych w naszych gospodarstwach domowych lub miejscach pracy. Co prawda, najlepszym sposobem, by uniknąć tragedii jest natychmiastowe odłączenie sprzętów od instalacji elektrycznej w trakcie trwania burzy, jednak jest to trudne do zrealizowania, choćby w przypadku naszej nieobecności.

Jak działają piorunochrony?

Wyładowanie atmosferyczne podczas przeciętnej burzy może osiągać natężenie do ponad dziesięciu tysięcy amperów. Nic więc dziwnego, że jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i warto więc wzmocnić poczucie bezpieczeństwa poprzez montaż systemów odgromowych. Ich funkcjonowanie nie jest skomplikowane. Musimy zainstalować w najwyższym punkcie naszego budynku metalowy pręt. Sprzężone z nim przewody, którymi opleciemy budynek, połączą się z podłożem, przez co uzyskamy efekt uziemienia. W trakcie wyładowania atmosferycznego i uderzenia piorunu w piorunochron, cały ładunek zostaje przejęty przez zwód (poświęcimy mu uwagę w kolejnym akapicie). Później prąd zostaje przejęty przez zwód (również omówimy jego budowę), by w ostateczności poprzez przewód odprowadzający dostać się do uziemienia. Wówczas dochodzi do bezpiecznego rozładowania ładunku elektrycznego.

Jak zbudowany jest system odgromowy?

Poznajmy zatem budowę klasycznego piorunochronu. Składa się on z elementów, które podaję poniżej.

  • Zwód –  czyli przewód ze stali odpornej na korozję, poddany procesowi metalizacji natryskowej. Taki przewód montujemy w pewnej odległości od dachu. Odległość ta jest uzależniona od tego, czy nasz dach jest ognioodporny czy nie. Dla tego pierwszego odległość montażu wynosi około 2 cm, natomiast w przypadku tego drugiego, odległość ta wynosić będzie znacznie więcej. Pamiętajmy, by zwód połączyć również z innymi metalowymi elementami, które znajdują się na dachu. Chodzi tu o komin oraz wywietrzniki.
  • Przewód uziemiający – który ma za zadanie połączyć przewód odprowadzający ładunek do uziemienia. 
  • Przewód odprowadzający – jego zadaniem jest połączenie zwodu i przewodu uziemiającego. Dziś stosujemy zazwyczaj dwa przewody, które powinniśmy rozmieścić na dwóch przeciwległych kątach budynku.
  • Złącze probiercze – jest zaciskiem, które łączy powyższe przewody. Naszym zadaniem jest zamontowanie go na wysokości od 30cm do 180cm nad ziemią
  • Uziom –  to metalowe elementy, które musimy umieścić tuż pod powierzchnią ziemi. Ważne, by owe elementy przewodziły prąd.

Warto zadbać o montaż takiego systemu odgromowego w naszych gospodarstwach domowych i zakładach pracy, ponieważ zarówno jego elementy, jak i jego instalacja są stosunkowo niedrogie w porównaniu do korzyści, jakie nam daje.

2 komentarze do “Jak działają piorunochrony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *