Skrobia z dwutlenku węgla
1. Wyprodukowana skrobia z dwutlenku węgla – to jest możliwe!
2. Czym dokładnie jest skrobia?
3. Na czym polega i jak przebiega proces pozyskania skrobi z CO2?
4. Skrobia z dwutlenku węgla – raczkujący proces przy korzystnych rokowaniach
Wyprodukowana skrobia z dwutlenku węgla – to jest możliwe!
Zapewne do niedawna nie przyszłoby nam do głowy, że możemy pozyskać skrobię z dwutlenku węgla. Do tej pory kojarzyliśmy jej produkcję wyłącznie z roślinami, które zawierają sporo skrobi. Ziemniaki – znamy je i lubimy chyba wszyscy. Sporo się jednak zmieniło w tejże materii. Skrobia z dwutlenku węgla – to już jest możliwe!
Czym dokładnie jest skrobia?
Skrobia to najprościej ujmując węglowodan (wielocukier roślinny), który składa się z pojedynczych merów glukozy. Mery te są powiązane specjalnymi wiązaniami, których zadaniem jest magazynowanie energii. Skrobia stanowi dla nas główne źródło energii w diecie. To zatem niezwykle istotny składnik naszej codziennej diety. Wskutek ciągle rosnącej liczby ludności, a wraz z nią rosnącego zapotrzebowania na pożywienie, producenci rolni zaczęli stosować w swych uprawach większą ilość pestycydów oraz nawozów. Wszystko po to, by maksymalnie wykorzystać ziemię, na której sadzimy rośliny jadalne. Wiemy jednak, że wspomniane środki nie są zdrowe ani dla ludzi, ani dla ekosystemu. Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk, zaczęli więc opracowywać alternatywną metodę pozyskiwania skrobi. Wyda się to większości z nas niemożliwe, ale dowiedli oni, że możliwe jest zsyntetyzowanie skrobi z dwutlenku węgla (CO2). To ważna wiadomość dla czasów, w których przyszło nam obecnie żyć, zważywszy fakt ogromnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Na czym polega i jak przebiega proces pozyskania skrobi z CO2?
Aby proces pozyskania skrobi z dwutlenku węgla przebiegał prawidłowo, musimy zastosować trafne katalizatory chemiczne, by później przejść do spożytkowania sztucznych i naturalnych enzymów. Stosując odpowiednie dawki powyższych składników, mamy realne szanse na pozyskanie skrobi z dwutlenku węgla około ośmiu razy prędzej, aniżeli z roślin. Cały proces zachodzi w jedenastu reakcjach chemicznych. CO2 naukowcy najpierw redukują do postaci metanolu. Robią to przy zastosowaniu organicznego katalizatora. Uzyskany metanol następnie należy poddać enzymom, które wyprodukują z niego cukier, zmieniony finalnie w skrobię.
Skrobia z dwutlenku węgla - raczkujący proces przy korzystnych rokowaniach
Należy zaznaczyć, że opisany powyżej proces pozyskiwania skrobi nie wszedł jeszcze oficjalnie na rynek. Trzeba najpierw cały proces porządnie dopracować oraz sprawić, by koszty produkcji takiej skrobi były porównywalne z jej tradycyjną formą produkcji. Omawiana technologia cechuje się sporym potencjałem w kontekście rozprawienia się dwoma czołowymi problemami ludzkości. Te problemy to: nadmierna emisja dwutlenku węgla do atmosfery, duża ilość eksploatowanych zasobów wodnych oraz rosnące zapotrzebowanie na żywność. Zapewne jeszcze przed nami szereg badań odnośnie pozyskiwania skrobi z CO2, które – miejmy nadzieję – przyczynią się do wdrożenia w życie omawianej technologii.
Nie myślałam, że tak to działa !
I jak można wykorzystać dwutlenek węgla dla dobra ludzkości. W podwójnym kontekście. Super artykuł,który znowu wniósł coś nowego .