NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Co to jest NFT?

1. Co to jest NFT? Czy możemy na nim zarobić?
2. Certyfikat autentyczności profitem
3. NFT przyczyną utworzenia się konserwatywnych środowisk
4. Jak tworzymy NFT?

Co to jest NFT? Czy możemy na nim zarobić?

NFT to skrót od angielskiej frazy non-fungible token. Tłumaczymy ją jako ,,niewymienialny token”. O tym, co czym jest token i tokenizacja już co nieco pisaliśmy. W artykule, w którym omówiliśmy ten proces, wspomnieliśmy również o  NFT.  Czym zatem jest ,,niewymienialny token”? W tym przypadku  hasło ,,niewymienialny” rozumiemy jako ,,taki, który nie znajduje substytutu w innych towarach czy walutach”. Na podstawie tego wyjaśnienia możemy wnieść, że tokeny NFT nie posiadają określonej konkretnej wartości. Każdego z nich możemy ocenić indywidualnie. NFT zatem jest cyfrową treścią, którą łączymy z blockchainem. Blockchain w tym przypadku oznacza bazę danych. To właśnie na niej opieramy kryptowaluty. Co różni kryptowaluty od NFT? Kryptowaluty możemy z powodzeniem wymieniać jak pieniądze, zatem każdemu bitcoinowi przypisujemy taką samą wartość jak inny bitcoin. Równowartość bitcoinów sprawia, że możemy je dowolnie wymieniać. Co to jest NFT  i co może nam zaoferować?

Certyfikat autentyczności profitem

NFT w praktyce oznacza, że posiadamy coś unikatowego, co na własność innego człowieka może przejść tylko i wyłącznie na skutek sprzedaży, dobrowolnego oddania lub kradzieży. Jako przykład wymieńmy tutaj: oryginał obrazu Mona Lisa, unikatowe animacje , wpisy Tweeterowe czy też modele 3D części ludzkiego ciała lub nawet emocje! NFT zyskało na popularności, kiedy ludzie zauważyli potencjał w posiadanych przez siebie cyfrowych dzieł sztuki. Nie mamy problemu z przeniesieniem zdjęć, grafik dwuwymiarowych do wersji materialnej. Nieco większe utrudnienie stanowią dla nas: animacje, teledyski, modele 3D i jakiekolwiek inne multimedia. Przeniesienie powyższych form w wersje materialne bywają niemożliwe. NFT zapisujemy w blockchainie, co stanowi unikatowy certyfikat, dzięki któremu możemy kupować i sprzedawać dzieła w cyfrowym wydaniu.

NFT przyczyną utworzenia się konserwatywnych środowisk

Warto zaznaczyć, że NFT stało się genezą powstania ortodoksyjnych i zamkniętych grup społecznych. W wirtualnym świecie spotykamy się z tokenami, które są jakoby biletami wstępu. Ich posiadanie warunkuje przynależność do wspomnianej elity. Ich członkowie rozpoznają się po konkretnych obrazkach – symbolach, które umieszczają sobie na zdjęciach profilowych w social mediach. Ma to zachęcić innych użytkowników do tej przynależności. Za takie NFT zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet milionów złotych! Nabyć je możemy na przeznaczonych do tego giełdach. Zanim dokonamy zakupu, musimy zastanowić się nad:

  • rynkiem, z jakiego planujemy nabyć NFT;
  • rodzajem cyfrowego portfela, w którym będziemy przechowywać NFT;
  • typem kryptowaluty, jakiej będziemy używać do zakupu.

Na chwilę obecną, najwięcej NFT możemy zakupić na giełdzie ethereum (ETH). Proces inwestycji w NFT jest dość trudny, wymaga doświadczenia i obycia z kryptowalutami. Przede wszystkim chęć takich inwestycji wymaga od nas założenia kilku kont oraz zainstalowania aplikacji portfela cyfrowego oraz giełdy, jaką wybieramy. W następnej kolejności musimy połączyć ze sobą konta i przelać na nie konieczną wartość pieniężną. Wszystko po to, byśmy mogli wykupić część wybranej kryptowaluty, na którą zakupimy token.

Zaznaczmy, że część giełd egzekwuje od nas tzw. opłaty gazowej . Jej zadaniem jest rekompensata za wyemitowane do atmosfery gazów cieplarnianych, które wydzielają się przy każdej operacji giełdowej. Koszty jakie musimy ponieść mogą dojść nawet do kilkuset złotych. Jeśli chcemy sprzedać NFT, to operacje te wykonujemy analogicznie do jego zakupu tj. również na konkretnej giełdzie. To jak przebiegać będzie proces sprzedaży uwarunkowane jest od wyboru naszej platformy. Sprzedaż NFT również odbywa się na odpowiednich giełdach. Cały proces może się mocno różnić w zależności od tego, jaką plaformę wybierzemy. Musimy też dostarczyć swoje treści i informacje, byśmy mieli możliwość przekształcić je w formę NFT. Ponadto wymagane jest od nas też zazwyczaj będzie podanie opisu cyfrowego dzieła, a także potencjalnej ceny.

Jak tworzymy NFT?

Cały proces tworzenia  NFT odnajdujemy na stronie giełdy. Tam zostają przekształcone  nasze prace w wymiarze cyfrowym w tokeny. Informacje zapisywane są w blockchainie. By ten proces mógł w ogóle nastąpić potrzebujemy utworzyć konto we wspomnianym powyżej portfelu cyfrowym oraz na konkretnej platformie. Również konieczna jest do tego odpowiednia ilość kryptowaluty, abyśmy mogli sfinalizować cały proces. Forma NFT nie jest określona, a możliwości jest wiele: od tych bardziej logicznym, po abstrakcyjne. Jeśli chodzi o prawa własności, to w przypadku NFT jest to kwestia indywidualna. Należy też uważnie czytać zawierane umowy. Czasem wraz z nabyciem tokenu mamy wszystkie prawa wraz z komercyjnymi i możemy je wykorzystywać w różnoraki sposób.

Obrazek, który kupiliśmy, możemy na przykład nadrukować na koszulkę, sprzedać lub też spożytkować w osobistych klipach. Istnieje prawdopodobieństwo, że nabędziemy praw tylko do jednej kopii konkretnego dzieła cyfrowego. Tylko ten element możemy uznać za naszą własność, natomiast inne już nie. Chcąc zobrazować to zagadnienie powołajmy się na przykład na kupno książki lub też filmu na blu-ray. Mamy możliwość sprzedaży, wypożyczania i pełnego korzystania z zakupionego dobra. Nie mamy jednak prawa opublikować np. takiego filmu w sieci lub też nigdzie sprzedawać, ani używać jego scen czy ścieżki dźwiękowej na swój użytek. Wyjątek stanowi cytat i postawiony przypis, co jest prawnie dozwolone. Reasumując, jeśli chodzi o NFT, podstawowych praw własnościowych nabywamy w sytuacji, kiedy autor oryginału będącego zamiennikiem w NFT przeniesie prawa autorskie na posiadacza NFT. Inaczej, taki zakup NFT możemy porównać z kupnem ponumerowanego kolekcjonerskiego wariantu. Wówczas tak samo mamy prawa jedynie do danego przedmiotu, a nie konkretnych zawartych w nim treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *