NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Co to jest tokenizacja i wydanie tokena?

1. Co to jest tokenizacja wydanie tokena? Czym są tokeny i jak je dzielimy?
2. Podział tokenów
3. Co to jest tokenizacja?
4. Co to jest wydanie tokena? Zalety tokenizacji

Co to jest tokenizacja wydanie tokena? Czym są tokeny i jak je dzielimy?

Zanim omówimy jak wygląda proces tworzenia i emisja tokenów, musimy wyjaśnić, czym są w ogóle tokeny. Wyjaśnimy również, na jakie potrzeby tokeny stały się rozwiązaniem. Przede wszystkim, wirtualizacja codzienności oraz fakt, że coraz więcej procesów biznesowych uległo cyfryzacji, kształtuje potrzebę nowych rozwiązań. Odbywa się to to na wielu płaszczyznach. Dążymy do automatyzacji i usprawnienia wielu procesów. Wyjaśnijmy zatem pojęcie enigmatycznego pojęcia ,,token”. Jeśli chcielibyśmy zrobić to w najprostszy sposób, to jest to pewien ,,symbol”. Synonimicznym określeniem jest tu również hasło ,,znacznik”. Najbardziej adekwatnym epitetem, dzięki któremu zobrazujemy pojęcie tokenu jest ,,cyfrowy żeton”. Za sprawą tego żetonu możemy przenieść wartości materialne i namacalne w świat wirtualny. Co to jest tokenizacja i wydanie tokena? By przybliżyć ten proces, przybliżmy najpierw podział tokenów.

Podział tokenów

  • zamienne – czyli takie, dzięki którym możemy dokonywać płatności. Stanowią one cyfrowy papier, któremu nadajemy wartość;
  • niezamienne – dzięki nim przedstawiamy cyfrową wartość namacalnych przedmiotów. Jako przykład możemy tu podać dzieła sztuki lub dobra luksusowe. Te unikatowe tokeny możemy potraktować jako pewnego rodzaju certyfikaty, poprzez które potwierdzamy autentyczność wartości. Przykładem może być NFT (non-fungible token).

Miejmy na uwadze fakt, że wielu z nas stosuje wymiennie określenia ,,kryptowaluta” oraz ,,token”. Dzieje się tak dlatego, że w jednym i drugim rozwiązaniu bazujemy na technologii blockchain.  Nie są one jednak tożsame. Wydanie tokenu pozwala załatwić zdecydowanie więcej kwestii.

Co to jest tokenizacja?

Tokenizacja to proces, w którym tworzymy tokeny lub kryptowaluty. Przypisujemy je konkretnemu projektowi, firmie lub tez osobie. Wydanie tokenu najczęściej praktykujemy w biznesie. Co nam daje emisja tokenów? Przede wszystkim dzięki nieograniczonemu charakterowi tokenizacji możemy w pełni zabezpieczyć projekty, które realizujemy. Jest to poniekąd forma zabezpieczenia w oparciu o partnerstwo. Certyfikujemy w ten sposób również własność posiadanych unikatowych przedmiotów. Często spotykamy się z zapotrzebowaniem firm na sfinansowanie swoich projektów lub inwestycji. Poprzez emisję tokenów możemy pozyskiwać fundusze za sprawą barteru z inwestorami. Pod warunkiem oczywiście, że wspomniani inwestorzy zakupili tokeny, które mogą spożytkować na konkretne przedmioty lub usługi. Jeśli chcemy tworzyć tokeny, musimy wykorzystać specjalne platformy tokenizacyjne. Zawierają one adekwatną infrastrukturę cyfrową, dzięki którym wydanie tokenu jest możliwe. Poprzez tę platformę jesteśmy też w stanie zarządzać naszym systemem tokenowym.  

Co to jest wydanie tokena? Zalety tokenizacji

Jeśli mielibyśmy wymienić zalety tokanizacji i emisji tokenów, to jako główną należy wskazać bezpieczeńswo. Technologia blockchain ponadto pomaga nam usprawnić procesy biznesowe. Korzystajmy zatem ze ,,smart kontraktów”. Jeśli wykorzystamy tokanizację w branży takiej jak na przykład sprzedaż nieruchomości, to zwiększymy jednocześnie szansę na zachowanie przejrzystości w transakcjach. Oprócz tego obniżamy koszty związanej z transakcjami wskutek wyeliminowania konieczności angażowania ku temu pośredników. W przyszłości tokenizacja w biznesie będzie już normą, dlatego już teraz zapoznajmy się z wielowymiarowością operowania aktywami cyfrowymi.

                   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *