OGRODNICTWO

Olej parafinowy do oprysku roślin

Czy olej parafinowy do oprysku drzew i krzewów zda egzamin w naszych ogrodach i sadach?
Kiedy i jak wykonywać oprysk roślin olejem parafinowym?
Które gatunki roślin najlepiej chronić olejem parafinowym?
Olej parafinowy do oprysku roślin – w jakiej formie stosować?

Czy olej parafinowy do oprysku drzew i krzewów zda egzamin w naszych ogrodach i sadach?

Przyznacie sami, że olej parafinowy średnio kojarzy się z dbaniem o rośliny na działkach, w ogrodach i sadach. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że olej parafinowy możemy stosować jako środek do zwalczania szkodników, które bez odpowiedniego preparatu z pewnością zadomowią się na drzewach i krzewach. Do najpopularniejszych szkodliwych insektów zaliczamy: mszyce, miseczniki oraz przędziorki. Pamiętajmy, że by uzyskać zamierzony efekt i skuteczność oleju parafinowego, musimy rzetelnie przypilnować terminów oprysku. Weźmy również pod uwagę fakt, że pożyteczne owady trzeba chronić. Terminowe zabiegi pomogą je ocalić. Olej parafinowy stosujemy w celu zwalczenia insektów, które zamieszkują szczeliny w popękanej korze. Jest on bezpieczny dla dróg oddechowych człowieka, dla środowiska oraz roślin. Kolejną zaletą oleju parafinowego jest przystępna cena oraz niezwykle łatwa aplikacja omawianego preparatu oraz wydajność. Olej parafinowy zwykło się stosować w formie oprysku, który pozwala skutecznie wyeliminować szkodniki we wczesnej fazie rozwoju. Olej parafinowy do oprysku drzew i krzewów sprawia, że odcinamy larwom dostęp tlenu wskutek zamknięcia przetchlinków jaj. Na podstawie tej informacji zauważamy, jak istotne jest trzymanie się wyznaczonych terminów stosowanych oprysków parafinowych.

Kiedy i jak wykonywać oprysk roślin olejem parafinowym?

Podobnie jak większość oprysków środkami ochrony roślin, również olej parafinowy powinniśmy stosować na przedwiośniu. Zlikwidujemy w ten sposób larwy szkodników, oszczędzając jednocześnie owady pożyteczne. Te zazwyczaj zimą chronią się w pomieszczeniach oraz pod opadłymi liśćmi. Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne adekwatne do wykonania zabiegu oprysku olejem parafinowym, to nie różni się on pod tym względem od innych oprysków: fungicydami czy herbicydami. Zatem, wykonajmy tę czynność w okresie bezlistnym, w suchy i bezwietrzny dzień. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 8 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że olejem parafinowym likwidujemy larwy szkodników, które zimują w zakamarkach kory i pod liśćmi. Jeśli więc zależy nam na dokładnych działaniach, nie zapominajmy o oprysku także spodnich części gałęzi, bo tam też mogą znajdować się szkodniki we wczesnym stadium rozwoju.

Które gatunki roślin najlepiej chronić olejem parafinowym?

Warto wiedzieć, że zabiegom oprysku omawianym preparatem możemy poddawać wszystkie krzewy i drzewa liściaste oraz iglaste. Ofiarami szkodników padają najczęściej drzewa i krzewy i owocowe (jabłonie, śliwy, grusze), a także świerki, modrzewie, jodły, sosny. Z typowo ozdobnych gatunków wymienić tu można: cis, trzmielinę oraz znany doskonale starszemu pokoleniu głóg. Pamiętajmy, że olej parafinowy chroni przed wieloma szkodnikami, jednak nie przed wszystkimi!  Poradzi sobie jednak z pewnością z klasyczną mszyca, misecznikiem tujowca i misecznikiem śliwowym czy przędziorką.

Olej parafinowy do oprysku - jakiej formie stosować?

Producentów środków owadobójczych jest obecnie bardzo dużo. Nie inaczej jest z olejem parafinowym. Zazwyczaj mamy do wyboru różne koncentraty, z których robimy emulsję wodną. Substancją czynną jest w przypadku omawianego środka olej parafinowy i jego procentowy udział wynosi 60% w koncentracie. Do omawianego zabiegu możemy również wykorzystywać stuprocentowy olej parafinowy, który z pewnością kupimy w aptece. Wówczas przygotowujemy roztwór w proporcji 100ml oleju na 6 litrów wody, dokładnie mieszając składniki. Dla niepewnych producenci środków ochrony roślin proponują kupno gotowych preparatów, zawierających odpowiednie proporcje.

5 komentarzy do “Olej parafinowy do oprysku roślin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *