OGRODNICTWOROLNICTWO

Co to są kwasy humusowe?

Co to są kwasy humusowe? Jaką rolę odgrywają?
Jak działają kwasy humusowe?
3W jakiej formie najlepiej stosować kwasy próchniczne?

Co to są kwasy humusowe? Jaką rolę odgrywają?

Kwasy humusowe, to póki co dość enigmatyczna nazwa i większość z nas nie wie, do jakiej dziedziny ją przyporządkować. Niniejszy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.  Kwasy humusowe to nic innego jak składniki próchnicznej gleby. Warto wiedzieć, że taką glebę uzyskujemy poprzez nawożenie jej kompostem lub obornikiem (zwanym popularnie ,,gnojem”). Proces rozkładu organicznych związków znajdujących się w takiej ziemi sprawia, że możemy wskazać jej skład. Omawiane kwasy właśnie w ten skład wchodzą i tworzą substancje próchniczne. Zwane są więc też kwasami próchnicznymi. Znajdują się w nich między innymi:

  • materia organiczna;
  • węgiel organiczny
  • mikroorganizmy o dobrym działaniu;
  • kwas huminowy i mniej poznane jeszcze przez chemików ulminy i huminy.

Kwasy humusowe możemy uzyskać w różnoraki sposób, jednak najwartościowsze pochodzą z  kopalin, które stanowią formy pośrednie pomiędzy węglem brunatnym a torfem. Znaczne ilości tych substancji znajdują się również w nawozach pochodzenia naturalnego tj. w oborniku, w kompoście czy ściółce słomianej lub z kory.

Jak działają kwasy humusowe?

Działanie omawianych kwasów jest korzystne. Dzięki nim w naszych ogrodach, sadach lub na działkach mamy znacznie poprawione właściwości fizykochemiczne podłoża. W związku z tym, gleba ubogacona jest w wartościowe dla roślin związki organiczne i mineralne. Kwasy humusowe działają na wielu płaszczyznach:

  • sprawiają, że rośliny mają lepszą zdolność pobierania substancji odżywczych z ziemi;
  • działają stymulująco na powstawanie pożytecznych mikroorganizmów;
  • ulepszają jakość i strukturę podłoża;
  • usprawniają powstawanie i  gospodarkę minerałów w ziemi;
  • wpływają na szybki i zdrowy rozwój sytemu korzeniowego, który warunkuje poziom plonowania roślin oraz ich jakość.

W jakiej formie najlepiej stosować kwasy próchniczne próchniczne?

Producenci nawozów, środków ochrony roślin lub innych ogrodniczych specyfików, oferują nam preparaty, które zawierają omawiane związki. Możemy je nabyć w większości sklepach ogrodniczych o każdej porze roku, zważywszy na fakt, że stosujemy je cały rok. Aplikacja preparatu nie jest trudna. Wystarczy, że zrobimy roztwór wodny z preparatem humusowym – zgodnie z informacją podana na etykiecie – i będziemy nim podlewać glebę, na której rosną nasze rośliny. Zaletą preparatu jest fakt, że istnieje znikoma szansa na jego przedawkowanie. Jest to jednak możliwe, jeśli się ,,postaramy” 😊 Zbyt duża podaż omawianego środka jest niekorzystna dla naszych upraw.

Jeden komentarz do “Co to są kwasy humusowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *