OGRODNICTWO

Jak zaprojektować ogród?

1. Jak zaprojektować ogród? Kiedy poprosić o pomoc fachowców, a kiedy polegać na sobie?
2. Jak zaprojektować ogród? Zaczerpnijmy wiedzy merytorycznej
3. Projektowanie ogrodu
4. Sadźmy z głową!
5. Piękno i funkcjonalność w jednym!

Jak zaprojektować ogród? Kiedy poprosić o pomoc fachowców, a kiedy polegać na sobie?

Odpowiedzmy sobie najpierw na pytania, które koniecznie trzeba zadać, zanim przejdziemy do konkretnych działań.Jak zaprojektować ogród? Poniższe pytania z pewnością będą pomocne w odpowiedzi na postawione pytanie i stanowić będą jakoby punkt wyjścia.

  •  W jakim celu projektujemy nasz ogród? Czy ma być to miejsce tylko do biernego wypoczynku i pełnić funkcję ozdobną? A może chcemy, by nasz ogród zamienił się w miejsce do rekreacji lub grillowania?
  • Czy chcemy pragmatycznie podejść do kwestii projektowania ogrodu? Może chcemy wyłącznie uprawiać na nim warzywa lub owoce, jeśli okaże się, że klasowość naszej ziemi byłaby ku temu odpowiednia? A może chcemy wdrożyć jakiś kompromis, by nasz ogród był zarazem reprezentacyjny i użyteczny?
  • Pomyślmy trochę nad naszymi preferencjami w omawianej materii. Pasjonujemy się uprawa ziemi, a prace ogrodnicze nas relaksują? Zapach flory i ziemi daje nam ukojenie?
  • A może wręcz przeciwnie? W kwestii projektu naszego ogrodu wolelibyśmy iść po linii najmniejszego oporu i nie mieć z nim zbyt wiele zachodu w przyszłości?

Jak zaprojektować ogród? Zaczerpnijmy wiedzy merytorycznej

Jeśli planujemy zaprojektować ogród, warto rozważyć zatem, czy jesteśmy w stanie zrobić to sami, czy lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Potrzebna jest do tej czynności dość spora wiedza, którą możemy co prawda nabyć sami, korzystając choćby z literatury na ten temat. Również projektanci ogrodów dzielą się chętnie nabytymi informacjami w mediach społecznościowych, w serwisach, czy na kanałach typu You Tube. W dzisiejszych czasach dzielenie się tą wiedzą służy również autopromocji, a narzędzi marketingu jest naprawdę sporo i są coraz bardziej udoskonalane. Korzystając zarówno z tradycyjnych źródeł wiedzy (biblioteka, czasopisma ogrodnicze) oraz tych nowocześniejszych, każdy może podszkolić się w branży ogrodniczej. Jeśli uznamy zatem, że projekt naszego ogrodu nie jest na tyle trudny, by wymagał zaangażowania specjalisty, możemy przystąpić samodzielnie do pracy.

Projektowanie ogrodu

Wybierając rośliny do naszego ogrodu musimy przede wszystkim zapoznać się z ich wymaganiami glebowymi. Określmy też, czy dana roślina lepiej rozwija się na słońcu, czy może woli zacienienie. Ponadto istotne jest, byśmy zapewnili im – w zależności od ich indywidualnych preferencji – właściwą ilość miejsca do rozwoju. Nie sadźmy więc bezmyślnie zbyt gęsto roślin, z myślą ,,by nie było łyso”. Okazać się może za jakiś czas, że nasze rośliny się rozrosną i zaczną się zwalczać! Gęsto należy sadzić natomiast te, które rosną bardzo wolno, ponieważ wskutek takiego posadzenia będą one konkurować między sobą. W rezultacie da nam to szybszy ich rozwój. Kiedy osiągną one maksymalne rozmiary, będziemy musieli włożyć trochę pracy w usunięcie części roślin.

Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać podczas planowania naszego ogrodu jest trzymanie się zasady ,,piętrowania”. Na czym polega w praktyce? Im dalej od środka gospodarowanej przestrzeni, tym wyższe rośliny powinniśmy sadzić. Zatem: trawnik, rośliny jednoroczne, rośliny dwuletnie, byliny, niskie i wysokie krzewy, na samym końcu natomiast drzewa. Nie powinniśmy w żadnym wypadku lokalizować dużych roślin w samym sercu ogrodu. Zamknie nam drogę do dalszego projektowania i spowoduje uczucie ,,zagracenia” ogrodu.

Sadźmy z głową!

Pamiętajmy, by rośliny, które wybieramy do naszego ogrodu nie tworzyły między sobą interakcji antagonistycznych, bo na nic zda się nasza praca! Konkurencja międzygatunkowa to dość często spotykane zjawisko w świecie flory. Obserwujmy również rewir, na którym ma powstać nasz ogród. Niech rośliny, które posadzimy wpisują się w nurt środowiska, jakie otacza nasz ogród. Nie chodzi tu tylko o aspekt estetyczny, ale i zdrowotny. Nie igrajmy więc na siłę z naturą. Na co zwrócić uwagę podczas zadania, jakim jest projekt ogrodu? Czynniki takie, jak: woda gruntowa i powierzchniowa, rodzaj gleby, ukształtowanie terenu i charakterystyczna roślinność z bioindykatorami na czele, składają się na ogół krajobrazu, w który powinniśmy się wpisać podczas projektu naszego ogrodu.

Projektując ogród, miejmy na uwadze ewentualną ,,zastaną” roślinność. Uszanujmy ją i nie niszczmy, zwłaszcza, gdy są to drzewa, które rosną już wiele lat. Pamiętajmy tez, by nowych drzew nie sadzić zbyt blisko architektury, zważywszy na ich mocno rozwijający się system korzeniowy i bujną koronę. Nie chcielibyśmy przecież w przyszłości stawać przed koniecznością wycięcia drzewa dla bezpieczeństwa  i zachowania architektury.

Piękno i funkcjonalność w jednym!

Zadbajmy o to, by nasz ogród był tak zagospodarowany, by proces pielęgnacji przebiegał zawsze wygodnie i bez zbędnych nerwów. Chodzi tu o swobodne dotarcie do każdej rabatki w celu usunięcia chwastów, możliwość swobodnego poruszania się kosiarką po trawniku, czy łatwość usuwania glonu z oczka wodnego. Jeśli mamy w ogrodzie duże drzewa liściaste, niech jesienny rytuał zgrabiania liści nie będzie utrudniony zbędnymi elementami krajobrazu.

Kierując się powyższymi poradami, projektowanie ogrodu z pewnością nie będzie czynnością tak karkołomną, jak mogłoby się wydawać.

Jeden komentarz do “Jak zaprojektować ogród?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *