OGRODNICTWO

Mączka bazaltowa

Co to jest mączka bazaltowa i jakie są jej główne zalety?
Jak stosować mączkę bazaltową?
W jakich obszarach działa jeszcze mączka bazaltowa?

Co to jest mączka bazaltowa i jakie są jej główne zalety?

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami choćby niewielkiego ogródka, to poniższe wskazówki są adresowane właśnie dla nas! Mowa o mączce bazaltowej. Dla niektórych brzmi to enigmatycznie, dlatego wyjaśnimy co to za preparat i jakie ma zastosowanie. Mączka bazaltowa to nic innego jak ekologiczny środek, który zawiera makro i mikroelementy. Co istotne, jest w pełni bezpieczny zarówno dla nas, jak i zwierząt. Możemy też z powodzeniem stosować ją w ogrodnictwie w celu wzbogacenia gleby o substancje odżywcze, z których czerpią rośliny. Jeśli chodzi o formę, jaką mamy do dyspozycji, to omawiany preparat możemy nabyć jako sproszkowaną skałę bazaltową. Z chemicznego punktu widzenia środek ten zawiera mnóstwo związków, które są dobroczynne dla naszych upraw. Do tych związków zaliczyć możemy:

  •  tlenek krzemu – ten związek stanowi największy procentowy udział wśród wszystkich zawartych w mączce bazaltowej, bo ponad 40 %;
  • tlenek magnezu, potasu, wapnia;
  • mangan, miedź, jod, selen, bor, fosfor, żelazo oraz cynk.

Istotną zaletą jest fakt, że wszystkie wymienione powyżej związki chemiczne i pierwiastki zawarte w mączce bazaltowej są uwalniane powoli. Niemożliwe jest zatem przenawożenie ziemi. Omawiany preparat warto jednak stosować na ziemiach o niskiej klasowości. Co jeszcze daje glebie? Nie tylko użyźnia, ale i zapobiega rozwojowi wielu chorób, poprawiając przy tym strukturę gleby. Ponadto zawarte w mączce bazaltowej substancje przygotowują rośliny na  nadejście chłodów, powodując mrozoodporność. Jest to możliwe dzięki temu, że mączka bazaltowa nie zawiera azotu, zatem nie musimy się tu obawiać wzmożonego wzrostu. Zaniechanie rozwoju roślin przejawiającego się w zdrewnieniu młodych łodyg i pędów to z pewnością dobre zabezpieczenie przed zimą.

Jak stosować mączkę bazaltową?

Mączka bazaltowa dobrze służy roślinom doniczkowym i pełniącym funkcję ozdobną. Warto nią nawozić również trawniki, drzewka owocowe i krzewy. Pamiętajmy jednak, że z powodu lekko zasadowego odczynu omawianego preparatu, nie powinniśmy go stosować do nawożenia roślin, które dobrze się czują w kwaśnej glebie. Przykładem takich roślin są wrzosy lub azalie.  Nasz  preparat świetnie się sprawdza w konfrontacji z niechcianym na trawniku mchem. Do jego zalet należy też możliwość stosowania go przez cały rok: zarówno jako ubogacenie w pierwiastki podłoża przed rozpoczęciem uprawy, aż po zastosowanie jako nawóz typowo jesienny. Zazwyczaj używamy od około 1,5 kg do około 3 kg środka na nawiezienie dziesięciu metrów kwadratowych obszaru. Nieco mniejsze ilości preparatu potrzebne są do zasilenia gleby już wcześniej nawiezionej. W przypadku roślin doniczkowych stosujmy symboliczną ilość mączki na jeden pojemnik kwiatowy. Możemy mieszać też omawiany preparat z ziemią, którą będziemy zasypywać nasze świeżo wsadzane roślinki.

W jakich obszarach działa jeszcze mączka bazaltowa?

Mączkę bazaltową powinniśmy dodawać również do kompostu naturalnego. Ubogacimy go wówczas i sprawimy, że nasze rośliny otrzymają wszystko to co najlepsze z natury. Ponadto omawiany produkt działa spełnia też rolę środka grzybobójczego, a także pozwala zapobiegać negatywnym działaniom mszycy i ślimaków. W ten sposób mączka bazaltowa spełnia funkcję środka ochrony roślin.

2 komentarze do “Mączka bazaltowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *