Nawozy sztuczne
Czy nawozy sztuczne w ogrodnictwie są konieczne?
Co zawierają nawozy sztuczne?
Najczęściej stosowane nawozy w naszych ogrodach
W jakiej formie najczęściej występują nawozy?
Czy nawozy sztuczne w ogrodnictwie są konieczne?
Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z pielęgnacja ogrodu doskonale wie, ile pracy trzeba włożyć, by wyglądał on estetycznie. Same prace mechaniczne, takie jak: usuwanie chwastów, koszenie trawy, podlewanie roślin lub przycinanie krzewów nie są wystarczające. Piękne rośliny to zdrowe rośliny. Zadbajmy zatem o dostarczenie odpowiednich proporcji pierwiastków do ziemi w której rosną, a uzyskamy z pewnością pożądany efekt na dłużej. Nawozy sztuczne w ogrodnictwie to produkty, w które powinien się się zaopatrzyć mały i duży ogrodnik. Inwestycja w nawozy sztuczne jest istotna zwłaszcza, gdy działamy w branży ogrodniczej na szeroką skalę i uprawa oraz dystrybucja roślin stanowi dla nas źródło dochodu. Sama ziemia zaopatruje nasze rośliny w wodę i składniki mineralne. Zaznaczmy jednak, że ilość tych składników zależy od klasy ziemi. Im niższa klasa, tym większa potrzeba na zaopatrzenie jej w dodatkowe pierwiastki, które odżywią krzewy lub kwiaty. Czym zatem są nawozy sztuczne? Popularnie zwiemy je ,,nawozy mineralne”, a są to związki chemiczne, które dostarczają glebie pierwiastki w odpowiedniej dla danych gatunków roślin proporcji. Pierwiastki stanowią dla upraw składniki odżywiające, które poprawią ich stan chemiczno-fizyczny.
Co zawierają nawozy sztuczne?
Zanim wybierzemy odpowiedni nawóz sztuczny dla naszych roślin, przeanalizujmy skład konkretnych produktów. Podstawowy podział składników pokarmowych, zawartych w każdym nawozie to podział na mikro i makroelementy. Mikroelementów rośliny potrzebują w nieznacznych ilościach, natomiast makroelementów stosunkowo więcej. Wybrane nawozy różnią się zazwyczaj proporcjami określonych pierwiastków. W zależności więc od zapotrzebowania na składniki odżywcze przez konkretną roślinę, wybierajmy adekwatny środek nawozowy. Róbmy to świadomie, by nie zaszkodzić naszym uprawom. Najistotniejsze pierwiastki zawarte w nawozach sztucznych to:
- potas – który odpowiada za prawidłową gospodarkę wodną u roślin i sprawia, że roślina jest odporna zarówno na suszę jak i mróz. Jego niedobór możemy rozpoznać po żółtych liściach.
- azot – pierwiastek mający wpływ na wzrost roślin oraz plenność. Obecność bladozielonych liści świadczy o niedoborze tego składnika;
- fosfor – jego niedobór zweryfikujemy po zaobserwowaniu fioletowych odcieniach na łodygach, a także po osłabionym systemie korzeniowym roślin. Składnik ten odpowiada za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy oraz przemianę materii u roślin;
Wśród istotnych makroelementów wymienić należy: magnez (składnik chlorofilu), wapń oraz siarkę. Wśród mikroelementów zawartych w nawozach, wyróżniamy: chlor, bor, miedź, molibden, żelazo i cynk.
Najczęściej stosowane nawozy w naszych ogrodach
Ze względu na zapotrzebowanie określonych pierwiastków przez rośliny, wyróżniamy kilka grup nawozów. Wśród najpopularniejszych wymienić można:
- nawozy azotowe – w tym saletrzane, amonowe, azotowo-amidowe oraz saletrzano-amonowe. To one sprawiają, że naszym roślinom szybko przyrastają liście;
- fosforowe – poprawiające stan zdrowia rośliny oraz wspierające działanie nawozów w/w;
- potasowe – wśród nich wyróżniamy mieszanki chlorkowe oraz siarczanowe. Te drugie – zwane też saletrami potasowymi – częściej stosujemy w uprawach warzyw takich jak: pomidory czy ogórki oraz u upraw narażonych na zbyt dużą ilość chloru w ziemi.
- magnezowe – powinniśmy je stosować głównie w uprawach warzyw szklarnianych i roślin ozdobnych. Podajemy je w formie siarczanu magnezu. Związek ten szybko niweluje niedobory magnezu oraz siarki, a jego zaletą jest dobra rozpuszczalność i tym samym przyswajalność.
- wapniowe – nawozy te ze względu na zawartość węglanów lub tlenków wapnia pomagają zakwaszonej ziemi uzyskać pożądane ph. Oczywiście nie powinniśmy stosować tego typu nawozów, kiedy mamy właściwy odczyn ziemi na naszym ogródku.
Dość popularne stały się również mikronawozy, dzięki którym możemy dostarczyć roślinom składniki, których potrzeba niewiele, jednak zależy od nich ich rozwój. Nawozy wieloskładnikowe zyskały przychylność u właścicieli małych działek, ze względu na wygodę w ich stosowaniu. Takie nawozy stanowią odpowiednią dawkę wielu koniecznych substancji odżywczych dla roślin.
W jakiej formie najczęściej występują nawozy?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów sztucznych: granulowane, płynne lub też w formie sypkiej i krystalicznej. Pamiętajmy, by aplikować je zgodnie z zaleceniem producenta. Nawóz sypki i granulowany zwykło się rozsypywać po górnej warstwie gleby. Płynne i krystaliczne natomiast, rozpuszczamy w wodzie i podlewamy nasze uprawy. Warto wiedzieć, że oprócz sprawdzenia poziomu ph, powinniśmy również zadbać o fachowe przeprowadzenie analizy gleby. Pomoże nam to zweryfikować jej klasę, a tym samym ustalić jej ewentualne niedobory.
Słowo sztuczne na 1 rzut oka że się kojarzy ,ale w tym przypadku jest to nic groźnego. Żeby mieć piękny ogród czy nawet kwiaty na balkonie wskazane to ich stosowania .
Świetny artykuł dla zainteresowanych tematem 👍