HORECAOGRODNICTWOPRZEMYSŁ SPOŻYWCZYROLNICTWO

Targi WINA 2023

Targi WINA 2023 na Międzynarodowych Targach Poznańskich
Troszkę historii…
Bogata ekspozycja Targów WINA 2023
Prezentacje ekspertów i konkurs polskich win

Targi WINA 2023 na Międzynarodowych Targach Poznańskich

W dniach 16-18 marca roku odbyły się Targi WINA 2023. Te trwające trzy dni wydarzenie skupiło miłośników i koneserów polskiego winiarstwa. Na niezwykle efektownych ekspozycjach polskich winiarzy, mieliśmy okazję zarówno spróbować, jak i zakupić wybrane trunki. Święto polskiego wina – bo tak zwykliśmy nazywać opisywane wydarzenie – zgromadziło producentów i winiarzy ze wszystkich regionów Polski. Zaprezentowali oni nie tylko wina, ale i cydry, destylaty, grzańce oraz miody pitne. Nie zabrakło również ofert przedsiębiorstw okołowiniarskich i endoturystycznych, a także producentów i dystrybutorów maszyn typu: napełniacz grawitacyjny czy etykieciarka.

Troszkę historii...

Dlaczego wino kojarzy się w Wielkopolską i Poznaniem? Co prawda samo wino pojawiło się w Polsce za sprawa przyjęcia chrześcijaństwa i wina spożywanego przez kapłana podczas mszy. Zaczęto wówczas produkować ten trunek we wszystkich polskich rejonach, szczególnie zakonnicy na terenach klasztorów. To na tych terenach było najwięcej winnic. Niektóre wielkopolskie rejony swoją genezę zaczerpnęły właśnie z tytułu uprawianych winogron.

Przykładem mogą być poznańskie Winogrady lub Winna Góra – miejscowość związana z pobytem Jana Henryka Dąbrowskiego. Co ciekawe, w dwudziestoleciu międzywojennym to właśnie w stolicy Wielkopolski został wyprodukowany Champagne i – wbrew pozorom – wcale nie było to wino musujące. Georg Gelling w 1923 roku przy ulicy Wielkiej 21 załozył ,,wytwórnię gronowych win musujących George Gelling&Cie”. Jeśli chodzi o szampana, to produkowany był pod nazwą ,,Champagne Gelling Poznań-Reims”. Bazą do tego produktu było wino pochodzące z domu szampańskiego Gellinga w Reims. To właśnie te szampany były trzykrotnie uhonorowane medalami na targach w Poznaniu w okresie przedwojennym.

Bogata ekspozycja Targów WINA 2023

Niesamowicie miłych wrażeń zarówno estetycznych, jak i smakowych dostarczyły nam odwiedziny na efektownych ekspozycjach producentów polskich win i cydru. W trakcie targów mieliśmy też okazję spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami najbardziej rozpoznawalnych winiarni polskich, którzy z zaangażowaniem opowiadali o metodach produkcji swoich win. Degustacja i zaopatrzenie się w dobre trunki to nie jedyna atrakcja Targów WINA 2023. Wydarzenie to okazało się również dobrą lekcją z zakresu technologii winiarskich oraz wykorzystania akcesoriów w produkcji trunków. Ciekawym akcentem była również kolacja degustacyjna, która miała miejsce się w restauracji GardenCity na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na zwieńczenie drugiego dnia targów, degustatorzy mogli skosztować nie tylko wina, ale i przepysznych potraw. Wszystko przy wtórze profesjonalnej przemowy specjalisty, który pomógł zgłębić tajniki łączenia wina z najbardziej pasującymi do danego rodzaju trunku potrawami.

Prezentacje ekspertów i konkurs polskich win

Prelekcje i warsztaty poprowadzone przez ekspertów branży winiarskiej to kolejna atrakcja Targów WINA 2023. Przedstawiciele różnych stowarzyszeń winiarskich dzielili się swoimi kompetencjami z zakresu szeroko pojętego sommelierstwa. Ponadto mieliśmy okazję poznać laureatów konkursu WINOPL 2023, którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wykwalifikowani sommelierzy ocenili trunki polskich producentów win, wyłaniając w ten sposób zwycięzców. Jury brało pod uwagę przede wszystkim smak wina oraz ogólną prezentację produktu. Nasz zespół odwiedził ekspozycję GOSPODARSTWA HASKAP, którego właścicielami są Beata i Radosław Warulikowie. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Mokra Prawa k. Skierniewic (woj. łódzkie) i specjalizuje się w uprawie jagody kamczackiej. Pan Radosław Warulik opowiedział nam o rozwoju gospodarstwa, walorach swoich upraw oraz przybliżył , w jaki sposób przetwarza się jagodę kamczacką i z jakich win i innych przetworów słynie GOSPODARSTWO HASKAP. Zapraszamy do obejrzenia videorelacji z w/w ekspozycji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *