OGRODNICTWOROLNICTWO

Co to jest saletra amonowa?

Co to jest saletra amonowa i kiedy ją stosować?
Jak prawidłowo stosować saletrę amonową?
W jaki sposób aplikować saletrę amonową?

Co to jest saletra amonowa i kiedy ją stosować?

Co to jest saletra amonowa? Na to pytanie z pewnością zna prawidłową odpowiedź niewielki procent społeczeństwa. Wielu z nas z pewnością gdzieś przy okazji spotkało się z tą nazwą. Najszerszą wiedzę na temat posiadają czynni rolnicy, producenci rolni, ogrodnicy i oczywiście sami producenci saletry. Chcąc najprościej zdefiniować, czym jest omawiany preparat, odwołamy się do jej formy, składu i budowy pod względem chemicznym. Omawiana substancja jest zatem nawozem w formie granulatu, który jest dostępny w sprzedaży w dwóch formach azotu. Nawozimy nimi ziemię na polach uprawnych, warzywnikach, na działkach i w ogrodach. Saletrę amonową określamy wzorem NO3NH4. Pierwszy z członów odpowiada za inwazyjność i skuteczność, natomiast drugi za stopniowe uwalnianie składników. Taki nawóz wypłukuje się bardzo wolno, co pozwala odżywić różnego rodzaju gleby, nawet te o najniższej klasowości.  

Jak prawidłowo stosować saletrę amonową?

Omawiany preparat powinniśmy stosować jeszcze zanim posadzimy lub posiejmy nasze rośliny,  a także w czasie ich wzrostu. Co ważne, zabiegu nawożenie nie podejmujmy jednak jesienią! Dlaczego? Wskutek nawiezienia gleby nasze uprawy zamiast uspokoić wzrost i przygotować się do zimy, niepotrzebnie zaczną rosnąć akurat w najmniej odpowiedniej dla nich porze roku. Skutkować by to zatem mogło zmarznięciem nowych pędów i liści. Saletrą amonową możemy z powodzeniem nawozić zarówno krzewy, kwiaty i inne rośliny typowo ozdobne oraz uprawy warzywne, owocowe oraz zbożowe.

Co istotne, nie przesadźmy z nawożeniem roślin jadalnych – zwłaszcza tych warzyw, z których spożywamy liście –  ponieważ nadmiar azotu kumuluje się właśnie w tych częściach warzyw. Przedawkowanie azotu sprawia, że blaszka liściowa zmienia swoją strukturę na cienką i znacznie większą. W praktyce oznacza to słabość i  brak odporności na atak patogenów  oraz czynniki atmosferyczne takie jak wiatr czy rzęsisty deszcz. Jeśli przedobrzymy z podażą saletry amonowej, spowodujemy również zasolenie ziemi. Skutkować to może trudnością w pobieraniu składników odżywczych z podłoża poprzez korzenie roślin.

W jaki sposób aplikować saletrę amonową?

Omawiany nawóz  możemy aplikować zarówno poprzez klasyczne sypanie powierzchni podłoża lub też mieszając ziemię z granulatem nawozowym. Ilość nawozu, jaką powinniśmy sypać uzależniona jest przede wszystkim od jakości ziemi oraz od zapotrzebowania konkretnych gatunków roślin. Ten drugi rodzaj aplikacji środka stosujemy w przypadku oczywiście stosunkowo małych obszarów, natomiast posypywanie zarezerwowane jest dla upraw wielkopowierzchniowych. Największe dawki saletry potrzebują warzywa. drzewa owocowe, trawniki. Mniejsze dawki natomiast aplikujmy bylinom oraz krzewom i wszelkim roślinom ozdobnym. Co ciekawe, możemy z powodzeniem wykonać oprysk saletrzany, ponieważ granulki są dobrze rozpuszczalne w wodzie i wchłaniane przez liście. Pamiętajmy jednak o tym, że powinniśmy mieć na uwadze , by czytać dokładnie etykiety, które podpowiedzą nam jak wykonać właściwie taki roztwór.  

3 komentarze do “Co to jest saletra amonowa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *