OGRODNICTWOROLNICTWO

Nawożenie roślin fosforem

Nawożenie roślin fosforem – jakie gatunki roślin i kiedy najlepiej?
Jakie funkcje pełni fosfor i jakie realne korzyści daje nawiezienie preparatem fosforowym?
Wpływ odczynu gleby na obecność i przyswajalność fosforu
Nawożenie roślin fosforem a formy aplikowania

Nawożenie roślin fosforem – jakie gatunki roślin i kiedy najlepiej?

Producenci nawozów wzięli pod uwagę zapotrzebowanie roślin na fosfor i dali nam możliwość zakupu nawozów, których substancją czynną jest ten pierwiastek. Nawożąc rośliny fosforem sprawiamy, że wzmacniamy ich system korzeniowy poprzez poprawienie jakości podłoża. Jeśli zastosujemy nawóz fosforowy w naszym ogrodzie możemy być pewni, że tym samym korzystnie wpłyniemy na proces kwitnienia. Również owocowanie i tworzenie nasion za sprawą odżywienia fosforem będzie przebiegało zdrowo i efektownie. W przypadku na przykład sadowników – przełoży się też na efektywność. Nawożenie roślin fosforem powinniśmy wykonywać w przededniu jesieni, by dodać im sił przed zimowym chłodem. Gatunki roślin, które powinniśmy nawozić to przede wszystkim drzewka i krzewy ozdobne w naszych ogródkach przydomowych,  a także drzewa owocowe w sadach.

Jakie funkcje pełni fosfor i jakie realne korzyści daje nawiezienie preparatem fosforowym?

Z chemicznego punktu widzenia fosfor jest czołowym makroelementem, który bierze czynny udział w zachowaniu dobrze funkcjonującej gospodarki energetycznej. Pierwiastek ten jest budulcem ścian komórkowych, a także składnikiem sporej ilości enzymów i białek. Gatunki roślin, które wymieniliśmy powyżej zazwyczaj mają okresy, w których zapotrzebowanie na fosfor jest podwyższone. Największe zapotrzebowanie na ten mikroelement pojawia się na samym początku wegetacji, w okresie kwitnienia i owocowania,  a także na samym końcu wegetacji. Wtedy też zauważamy objawy wynikające z niedoborów. Są to najczęściej niedorozwinięte i niewielkie rozmiary roślin,  a także pojawianie się czarno-fioletowych plam na liściach. W następnej kolejności takie liście się brzydko zwijają i w efekcie końcowym odpadają. Drzewa owocowe dotknięte niedoborem fosforu zazwyczaj wydają słaby plon, a ich owoce są niesmaczne.

Wpływ odczynu gleby na obecność i przyswajalność fosforu

Na niedobory fosforowe najbardziej są narażone rośliny, które uprawiamy na ziemiach cechujących się brakiem równowagi kwasowo-zasadowej, czyli o zbyt wysokim lub zbyt niskim ph. Również pobieraniu fosforu nie sprzyja gleba zbyt zbita i słabo nawodniona. Warto więc zbadać odczyn naszego podłoża, by ewentualnie podjąć zabiegi jej zakwaszania (np. przez zastosowania siarczanu amonu) lub uzasadnienia (poprzez np. wapnowanie). Co ważne, pobieranie fosforu przez rośliny nie odbywa się w czystej postaci. W glebie fosfor występuje w związkach z innymi makro i mikroelementami. Mamy tu na myśli wapń, żelazo, glin lub magnez. Sam fosfor należy zatem do pierwiastków dość trudno przyswajalnych, dlatego zadbajmy o czynniki zwiększające prawdopodobieństwo jego przyswojenia. Dobra wilgotność gleby i zrównoważone ph zwiększa szanse na przyswojenie tego cennego pierwiastka.

Nawożenie roślin fosforem a formy aplikowania

W celu zapewnienia roślinom optymalnej podaży fosforu, powinniśmy regularnie uzupełniać glebę w środki nawozowe, które zawierają związki fosforowe. Najbardziej popularne są nawozy granulowane w dużych opakowaniach, które zazwyczaj zakupują rolnicy wieloobszarowi. Producenci nawozów z myślą o właścicielach małych działek i ogródków dystrybuują również nawóz w niewielkich opakowaniach. Warto dokładnie czytać skład podany na etykiecie, by odpowiednio dobrać proporcje minerałów akurat potrzebnych naszym roślinom. Pamiętajmy na przykład o tym, że fosforyzując podłoże jesienią nasz nawóz powinien być wolny od azotu. W ten sposób nie będziemy niepotrzebnie narażać roślin na wzrost o tej porze roku. Do wdrożenia odpowiedniego nawozu, należy wykazać się elastycznością myślenia, by wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw zastosowania określonego preparatu. Wybór adekwatnej dla naszych potrzeb mieszanki nawozowej nie będzie taki trudny, jeśli poświęcimy trochę czasu na edukację w tym zakresie.

Jeden komentarz do “Nawożenie roślin fosforem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *