OGRODNICTWOROLNICTWO

Nawożenie magnezem

Nawożenie magnezem – jakie rośliny i kiedy wykonywać zabieg?
W jaki sposób uzupełniać niedobory magnezu?
Kiedy pobieranie magnezu przez rośliny jest utrudnione?

Nawożenie magnezem – jakie rośliny i kiedy wykonywać zabieg?

Nawożenie roślin magnezem podłoża, na którym rosną nasze rośliny jest istotne ze względu na funkcję jaką pełni ten pierwiastek. Przede wszystkim wpływa on na prawidłowy przebieg fotosyntezy oraz przemianę energetyczną. Dzieje się tak dlatego, ponieważ współtworzy on chlorofil w roślinnych tkankach. Chlorofil jest barwnikiem, który odpowiada za zielony kolor liści. Jeśli mówimy o funkcjach, jakie pełni magnez u roślin, to nie możemy pominąć faktu, że bierze on udział w innych istotnych procesach:

  • pozwala na dotarcie do wszystkich organów sacharozy, glukozy oraz skrobi. Substancje, które wymieniliśmy są produktami fotosyntezy;
  • dzięki magnezowi właściwie zachodzi proces syntetyzowania tłuszczów, białek oraz węglowodanów;
  • oprócz tego za sprawą tego pierwiastka pobudzamy i wzmacniamy system korzeniowy, co przyczynia się do skutecznego pobierania substancji odżywczych z gleby;
  • wpływamy tym samym na prawidłową gospodarkę wodną oraz regulację energetyczną w komórkach roślinnych
  • poprzez aplikację magnezu sprawiamy też, że lepiej roślina wchłania czołowe makroelementy. Mamy tu na uwadze głównie: potas, fosfor oraz magnez;
  • nie jest odkryciem, że odżywione żywe organizmy (w tym rośliny), cechują się lepszą odpornością i kondycją, co przekłada się też na wizualną atrakcyjność.

Do roślin najbardziej narażonych na niedobory magnezu zaliczamy warzywa takie jak: pomidory, sałatę, paprykę, ogórki, a także warzywa okopowe. Warunki, które przyczyniają się do tych niedoborów to upały i suche powietrze. Powinniśmy zatem zadbać o odpowiednie wzbogacenie gleby, na których rosną w/w rośliny. Kiedy najlepiej podjąć te działania? Przede wszystkim wtedy, kiedy zauważymy objawy, które świadczyłyby o niedoborach magnezu, Są to plamy i odbarwienia liści świadczące o tzw. chlorozie i tzw. marmurkowatość liści. To zachwianie kolorytu występującego wzdłuż unerwienia liści. Znaczny i notoryczny niedobór skutkuje martwicą pomiędzy nerwami liściennymi, a także zwiększoną podatnością na inne choroby.

W jaki sposób uzupełniać niedobory magnezu?

Kiedy tylko zaobserwujemy w/w objawy u naszych roślin, zastosujmy najpierw nawozy, które zawierają magnez, a które są jednocześnie nieszkodliwe dla środowiska. Bogaty w magnez jest na przykład dobrze znany wszystkim rolnikom i ogrodnikom kompost oraz obornik. Producenci nawozów wyprodukowali również specjalnie preparaty wapniowe, które w swym składzie zawierają magnez. Spore ułatwienie nawet dla laików stanowią gotowe mieszanki nawozowe, zawierające odpowiednio zbilansowaną ilość niezwalczających się wzajemnie składników mineralnych. Uzupełnią one niedobory nie tylko magnezu, ale i wzbogacą proporcjonalnie podłoże o inne cenne minerały. Zaletą tych preparatów jest przede wszystkim łatwość aplikacji, o ile uważnie przeczytamy informacje klarownie ujęte na opakowaniu.

Najlepiej dla roślin jest wtedy, kiedy podaż substancji mineralnych następuje sukcesywnie i  w niewielkich ilościach. By dobrze oszacować ilość minerałów – w tym magnezu – potrzebnych naszym uprawom, niezbędne jest przeprowadzenie analizy chemicznej ziemi. Tylko wtedy, kiedy fachowo określimy klasowość oraz ph podłoża, możemy profesjonalnie zadbać o rośliny. Intuicja oczywiście u niektórych – najczęściej doświadczonych – w tym przypadku też jest przydatna w określeniu skali problemu związanymi z niedoborami mineralnymi. Warto podkreślić, że rośliny w czasie wzmożonego wzrostu dobrze przyswajają magnez również dolistnie. Możemy więc przygotowywać roztwory minerałowe i dostarczać roślinom pierwiastków za pomocą oprysków. Są takowe dostępne na rynku nawozów.

Kiedy pobieranie magnezu przez rośliny jest utrudnione?

W kontekście naszej wypowiedzi musimy koniecznie zaznaczyć, że takie pierwiastki jak  w potas, wapń czy wapń funkcjonują w glebie jako kationy. Oznacza to, że konkurują między sobą, stąd tak trudno dostarczyć roślinom wszystkich potrzebnych składników w odpowiednim stężeniu. Co do magnezu, zmniejszymy jego przyswajalność wówczas, kiedy potasu, azotu  i wapnia nasycimy zbyt intensywnie ziemię. Zauważamy też podobne utrudnienia u młodych roślin, kiedy to ich korzenie nie są dostatecznie rozbudowane. Dlatego w zależności od konkretnego przypadku zbawienna może okazać się wspomniana dolistna aplikacja w formie oprysku. Nawożenie magnezem to czynność, z którą mogą poradzić sobie ogrodowi amatorzy, jednak wskazane jest minimum zaangażowania i zapamiętanie powyższych wskazówek.

2 komentarze do “Nawożenie magnezem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *