ROLNICTWOZdrowie i uroda

Co to jest aszwaganda?

Co to jest aszwaganda? Jaki ma wpływ na człowieka?
Badania nad właściwościami aszwagandy (ashwagandhy)

Co to jest aszwaganda? Jaki ma wpływ na człowieka?

Aszwaganda (ashwagandha), nazywana również indyjskim żeń-szeniem, to roślina zielna, której korzenie i jagody są wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej, tradycyjnej medycynie indyjskiej. Co to jest aszwaganda?

Ashwagandhę stosujemy w medycynie naturalnej jako adaptogen. To substancja pomagająca organizmowi radzić sobie ze stresem i regulująca funkcjonowanie układu hormonalnego. Ashwagandha ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi i może poprawić funkcję układu immunologicznego.

Badania sugerują, że ashwagandha może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, w tym na redukcję objawów stresu, lęku i depresji. Może również poprawić funkcję mózgu, w tym koncentrację i pamięć.

Badania nad właściwościami aszwagandy (ashwagandhy)

Istnieje wiele badań naukowych na temat ashwagandhy i jej wpływu na organizm człowieka. Oto kilka najważniejszych odkryć:

  • Redukcja objawów stresu i lęku: badania wykazały, że ashwagandha może pomóc w redukcji objawów stresu i lęku. W badaniach klinicznych stwierdzono, że osoby, które przyjmowały ashwagandhę, miały niższy poziom kortyzolu, hormonu stresu, w porównaniu z grupą kontrolną;
  • Poprawa funkcji mózgu: badania wykazały, że ashwagandha może poprawić funkcję mózgu, w tym pamięć, koncentrację i reakcję na stres. Badania wykazały również, że ashwagandha może zwiększać poziom przeciwutleniaczy w mózgu, co może pomóc w ochronie mózgu przed uszkodzeniami oksydacyjnymi;
  • Regulacja poziomu cukru we krwi: badania wykazały, że ashwagandha może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. To może być szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą;
  • Poprawa funkcji układu immunologicznego: badania wykazały, że ashwagandha może poprawić funkcję układu immunologicznego. Zażywając aszwagandę, pomagamy sobie w zwalczaniu infekcji i chorób;
  • Poprawa funkcji seksualnej: badania wykazały, że ashwagandha może pomóc w poprawie funkcji seksualnej u mężczyzn i kobiet. PoprawiA również płodność i libido.

Warto jednak pamiętać, że większość badań naukowcy testowali na małych grupach ludzi i wymagają dalszych badań, aby potwierdzić wyniki.

Należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek działanie medyczne należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Ashwagandha może wchodzić w interakcje z innymi lekami lub powodować skutki uboczne u niektórych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *