Odzież termiczna a termoaktywna
Odzież termiczna a termoaktywna- czy te określenia są tożsame?
Co to jest i jakie funkcje pełni odzież termiczna?
A drugi typ odzieży?
Odzież termiczna a termoaktywna- czy te określenia są tożsame?
Zawodowym sportowcom, trenerom czy sportowcom amatorom kwestia różnicy pomiędzy dwoma rodzajami odzieży podanej w nagłówka jest raczej klarowna. Nieco większy kłopot z rozróżnieniem tych typów materiału -bo w tym tkwi różnica – mają kompletni laicy. Jeśli nigdy nie kupowaliśmy profesjonalnej odzieży sportowej, to możemy nie mieć wiedzy na ten temat. Niniejszy artykuł służyć będzie jako pomoc dla takich laików. Na wstępie zaznaczyć musimy, że odzież termiczna a termoaktywna różni się od siebie znacząco. Nie możemy zatem stosować wymiennie tych określeń. Jakie są zatem podstawowe różnice? Przede wszystkim w zastosowaniu jednej i drugiej odzieży sportowej. ,,Odzież sportowa”, to kategoria, do której możemy zaliczyć oba podtypy. Zapamiętajmy jedno: odzież sportowa termoaktywna jest jednocześnie odzieżą termiczną. Odzież sportowa termiczna natomiast nie zawsze jest odzieżą termoaktywną. Pojęcia te nie są zatem tożsame. Odzież termiczna a termoaktywna różnią się od siebie. Przyjrzyjmy się zatem tym różnicom.
Co to jest i jakie funkcje pełni odzież termiczna?
Odzież termiczna to wszystkie typy ubrań (bielizna, spodenki, długi i krótki rękaw, czapki, rękawiczki), których zdaniem jest ochrona przed wychłodzeniem w zimny dzień. Najczęściej inwestujemy w nią jesienią i przebywamy w niej na powietrzu aż do wczesnej wiosny. W naszej strefie klimatycznej o tym czasie mamy najczęściej temperatury nie przekraczające kilku kresek powyżej zera oraz chłodne wiatry.. Z pomocą dla ,,zmarzluchów” przychodzą więc nam producenci odzieży termicznej, która cechuje się wysokim stopniem izolacji cieplnej. Do materiałów, z których producenci wykonują takie ubrania zaliczamy: polarowe bluzy, bawełniane podkoszulki, wełniane swetry, kurtki z ociepleniem. Do podstawowych mankamentów odzieży wykonanej z tych materiałów zaliczamy przede wszystkim brak odpowiedniej wentylacji. Sport w takiej nieoddychającej odzieży jest zatem ryzykowny, ponieważ przepocone ciało oddające pot odzieży w końcu zacznie marznąć Narazimy się tym samym na przeziębienie. Ponadto ćwiczenia w takich materiałach są niekomfortowe i zwyczajnie nieprzyjemne. Kwestię zimowego sportu rozwiązują producenci odzieży termoaktywnej, natomiast odzież termiczną pozostawmy sobie na zimowe spacery.
A drugi typ odzieży?
Producenci odzieży termoaktywnej mocno zapunktowali wśród sportowców, którzy nawet zimą nie odmawiają sobie treningów na zewnątrz. W takich ubraniach nie spocimy – nasz pot odprowadzany jest na zewnątrz, dlatego treningi w takim stroju są komfortowe i chronią przed wyziębieniem po treningu. Co istotne, odzież termoaktywna pomaga nam zachować stałą temperaturę ciała, dlatego możemy o niej powiedzieć, że pełni też funkcję odzieży termicznej. Co sprawia, że omawiany typ odzieży jest taki komfortowy? Przede wszystkim odzież termoaktywna została wyprodukowana z unikatowych materiałów. Zaliczamy do nich sztuczny poliamid i polipropylen oraz te naturalne tj. wełna merynosów. Ponadto producenci tego typu odzieży urozmaicają te materiały jonami srebra. Termoaktywną odzież polecamy szczególnie osobom, które preferują sporty ciągłe, generujące spore straty energetyczne. Do takich sportów zaliczamy: bieganie, kolarstwo, Nordic Walking. Dzięki zastosowaniu omawianej odzieży z pewnością utrzymamy nasze naturalne ciepło, odprowadzimy nadmiar energii na zewnątrz, a ewentualne chłodne powietrze z zewnątrz nie przedostanie się przez ten świetny materiał.
Ja typowy laik, dziękuję teraz już poszerzyłam swoją wiedzę pozd
Artykuł ciekawy.I na pewno się przyda wiedza ,jaka z niego płynie.