BUDOWNICTWOPRZEMYSŁ BUDOWLANY

Jak docieplić dach?

Jak docieplić dach, by spełniał warunki techniczne?
Postawmy na dobór odpowiednich materiałów
Jak docieplić dach właściwie?
Staranność wykonywanych prac ociepleniowych priorytetem

Jak docieplić dach, by spełniał warunki techniczne?

Celem izolacji naszego dachu jest ulepszenie jego właściwości termicznych i akustycznych. Ocieplamy go z nadzieją, że koszty, które poniesiemy podczas prac zostaną nam zrekompensowane niższymi rachunkami za energię elektryczną. Zadbajmy jednak o to, by prace przebiegały zgodnie z obecnymi wymaganiami prawa budowlanego, a wybrane materiały do docieplenia dachu były dobrej jakości. Rozsądna cena i sprawdzeni producenci koniecznych materiałów oraz wykwalifikowani fachowcy to czynniki, które korzystnie wpłyną na efekt naszych działań. Jak docieplić dach? Jakie materiały izolacyjne będą nam potrzebne, by osiągnąć zamierzony efekt? Pamiętajmy, że zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego, od 2021 roku możemy budować domy jedynie z uwzględnieniem aspektu energooszczędności.

Postawmy na dobór odpowiednich materiałów

Jak wiemy, ciepłe powietrze unosi się, dlatego prawidłowe izolowania dachu jest priorytetem w kwestii oszczędności energii. Co więcej, współczynnik przekazywania ciepła na  powierzchni poziomej jest zdecydowanie wyższy niż w odniesieniu do powierzchni  pionowych. Jeśli chodzi o wymagania techniczne, to współczynnik przenikania energii w przypadku dachu jest znacznie bardziej wymagający, w porównaniu do podłoża oraz zewnętrznych ścian. W trosce o fachowe ocieplenie, producenci materiałów budowlanych dystrybuują do marketów budowlanych coraz skuteczniejsze środki przeznaczone do prac dociepleniowych. Wśród materiałów termoizolacyjnych wymienić możemy: wełnę mineralną (szklaną lub skalną), styropian, pianę natryskową, płyty termoizolacyjne czy polistyren ekstrudowany (styrodur). Każdy z wymienionych powyżej materiałów ociepleniowych cechuje się innym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Najlepsza pod tym względem okazuje się wełna mineralna oraz styropian. Zdecydowanie gorzej na tym tle wypada polistyren oraz płyty termoizolacyjne.

Jak docieplić dach właściwie?

Jeśli mamy do dyspozycji wełnę mineralną, to naszym zadaniem jest ułożyć ją w dwóch warstwach. Chodzi o to, by dokładnie docieplić elementy między krokwiami  oraz te, które znajdują się pod nimi. W przypadku dachu skośnego, termoizolację montujemy również pomiędzy wspomnianymi krokwiami i również pod nimi. Co z wysokimi poddaszami? W ich przypadku możemy odciąć przestrzeń, której nie używamy i zrobić pod nią sufit. Wówczas termoizolację wykonujemy tradycyjnie np. ocieplając wełną mineralną. Jeśli warstwa, którą wykonamy okaże się dostateczna, to możemy pominąć czynność docieplania szczytu budynku. Jeśli konstrukcją dachu są kratowe wiązary, materiał izolacyjny kładziemy wówczas w pasie wiązarów: górnych i dolnych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku stropodachów. Tutaj powinniśmy warstwę ociepleniową ułożyć na konstrukcji oraz wdrożyć hydroizolację. Część górna termoizolacji powinna być wykonana z twardego materiału, na przykład z dachowej deski. Montując taką deskę możemy być pewni, że będzie ona odporna na siłę nacisku. W przypadku nieużytkowanego poddasza, warstwę dociepleniową powinniśmy układać bezpośrednio na stropie. Wówczas będzie on stanowił przegrodę dla pokojów ocieplonych i nieocieplonych.

Staranność wykonywanych prac ociepleniowych priorytetem

Oprócz dobrze dobranych materiałów ociepleniowych, staranność ich montażu jest czynnikiem mającym wpływ na jakość termoizolacji. Powinniśmy zatem zadbać o to, by docieplenie naszego dachu miało charakter ciągły i dokładny. Termoizolacja powinna wypełniać całą powierzchnię pod dachem. Przykładowo, warstwę wełny mineralnej powinniśmy położyć płynnie i zadbać o jej połączenie z warstwą izolacyjną, którą położyliśmy na elewacji. Co więcej, elementy konstrukcyjne takie jak: okna dachowe, krokwie, murłaty, powinny być porządnie pokryte izolacją. Jeśli zajdzie potrzeba, można wykonać również drugą warstwę termoizolacji. Również szczelność dachu odgrywa istotną rolę. Powinniśmy zatem warstwę wełny urozmaicić o paroizolację. W ten sposób do minimum zredukujemy ryzyko wnikania ewentualnej wilgoci. Warto wiedzieć, że zawilgocona wełna ma zdecydowanie gorsze parametry izolacyjne, a – jak wiemy – wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni. Skrupulatnie łączmy arkusz paroizolacyjny z wełną oraz elementami konstrukcji, a będziemy mogli cieszyć się oszczędnością energii na długi czas. Tym samym, koszty poniesione wskutek prac skutecznie się zamortyzują.

3 komentarze do “Jak docieplić dach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *