Docieplenie fundamentów
Dlaczego docieplenie fundamentów jest tak istotne?
Etapy wykonywania prac ocieplenia fundamentu
Docieplenie fundamentów – wybierajmy materiały od sprawdzonego producenta!
Dlaczego docieplenie fundamentów jest tak istotne?
Jeśli planujemy termomodernizację naszych domów, to nie możemy pominąć kwestii docieplenia fundamentu. Ważne, by czynności ociepleniowe odbywały się spójnie, ponieważ poszczególne elementy budynku wzajemnie na siebie oddziałują. W niniejszym artykule skupimy się na dociepleniu samych fundamentów oraz zaproponujemy najkorzystniejsze rozwiązania w tej materii. Ocieplenie tej części budynku jest bardzo istotne, zważywszy na to, że konstrukcja betonowych ścian, którą dodatkowo wzmocniliśmy zbrojeniem ze stali dobrze chłonie wyższą temperaturę. W praktyce oznacza to spore tendencje do wychłodzenia wewnątrz pomieszczeń. Głównie odbywa się to przy złączach ścian i podłogi. Izolacja fundamentów jest zatem niezwykle istotne, ponieważ w przypadku zaniedbania tej czynności, niedaleko listwy przypodłogowej możemy spotkać się z wilgocią, która z biegiem czasu przybierze postać pleśni.
Planując prace związane z dociepleniem, przeznaczmy pieniądze na materiały dobrej jakości i rzetelnych fachowców, jeśli sami się dobrze nie znamy na tej profesji. W późniejszym terminie ewentualne uchybienia, wynikające ze źle dobranych materiałów lub oddelegowaniu pracy nieprofesjonalnemu fachowcy, mogą okazać się już ciężkie do zniwelowania. Koszty ewentualnych poprawek również bywają drogie, co bezsprzecznie może być przedmiotem frustracji. Niezmiernie ważny jest wybór dobrej jakości styropianu do dociepleń fundamentów. ,,Dobrej jakości” oznacza tu korzystne parametry. Pamiętajmy, że nie wszystkie styropiany nadają się do ociepleń fundamentów. Docieplenie fundamentów to nasz obowiązek, jeśli chcemy na długo cieszyć suchym, cichym i ciepłym domem.
Etapy wykonywania prac ocieplenia fundamentu
Wybierając styropian do docieplenia fundamentów, powinniśmy wybrać taki, który cechuje nieznaczna zdolność wchłaniania wody. Jeśli zastosujemy tradycyjne płyty, to możemy tym samym narazić nasze podłoże na nadmierne zawilgocenie wskutek kiepskiej wentylacji powietrza. Ostatnimi czasy na rynku materiałów izolacyjnym dużym zainteresowaniem cieszy się styropian grafitowy, który jest przeznaczony wyłącznie do ociepleń fundamentów. Sprawdza się on w ciężkich warunkach, również w strefie podziemnej budynków. Wynika to z faktu, że duża wilgotność i spore wahania temperatury oraz duże mechaniczne obciążenia nie wpływają na żywotność omawianego materiału ani na niego znacząco nie oddziałują. Coś, co wyróżnia ten rodzaj styropianu to wysoki wskaźnik przewodzenia ciepła przy jednocześnie braku skłonności do zatrzymywania wody
Docieplenie fundamentów – wybierajmy materiały od sprawdzonego producenta!
Podczas wykonywania prac służących dociepleniu fundamentu, znaczenie ma również wybór kleju. Fachowcy polecają montowanie płyt styropianowych za pomocą kleju poliuretanowego, który już po kilkunastu minutach zastyga i wiąże styropian z fundamentem. Przed powyższymi operacjami, powinniśmy również zabezpieczyć powierzchnię fundamentu izolacją przeciwwodną , którą producenci wytwarzają używając masę bitumiczna. Może być ona dopuszczona do bezpośredniego sąsiedztwa ze styropianem. Kolejnym etapem naszych prac ociepleniowych jest obłożenie ścian fundamentów tzw. folią kubełkową. Możemy też użyć do tego grubej folii budowlanej, a następnie obsypać ją ziemią, co pozwoli nam umocnić tę ,,konstrukcję”.
Pamiętajmy, by przed tą czynnością powinniśmy odwodnić teren i zająć się instalacją, która miałaby służyć odprowadzaniu wód z opadów. Woda ta gromadzić się będzie w rynnach i na terenie obok budynku. Kolejnym etapem prac jest montaż warstwy zbrojnej. To nic innego jak pokrycie styropianu siatką (tzw. zatapianie siatki). Powinniśmy użyć do tego kleju uniwersalnego, by zwieńczyć pracę tynkiem mozaikowym lub alternatywną formą okładziny elewacyjnej. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na montaż okładziny kamiennej, to wskutek ciężaru zobowiązani jesteśmy też do założenia kołków. Stanowić one będą łączniki mechaniczne, dzięki którym uzyskamy scaloną konstrukcję.
Kolejny istotny i trafny artykuł😁
To ważny temat , pozdrawiam
Informacje warte wykorzystania 🙂
Ooo