Wełna skalna do dociepleń budynków
1. Czy wełna skalna do dociepleń budynków się opłaca?
2. Co to jest wełna skalna?
3. Dlaczego wełna skalna sprawdza się w budownictwie?
Czy wełna skalna do dociepleń budynków się opłaca?
Jeśli poruszamy kwestie ocieplenia budynków, to nie sposób pominąć frazy ,,wełna mineralna”. To określenie jest jednak mało precyzyjne. Mówiąc o wełnie mineralnej, należy dokonać podziału na wełnę szklaną i wełnę skalną. W niniejszym artykule zajmiemy się charakterystyką tej drugiej. Czym jest zatem wełna skalna i w jakich dziedzinach ma ona swoje zastosowanie? Czy wełna skalna do dociepleń budynków jest dobrym rozwiązaniem i czy jest to opłacalne?
Co to jest wełna skalna?
Wełna skalna to skład takich komponentów jak: bazalt, gabro, dolomit, brykiet mineralny, a także kruszywo wapienne. Co istotne, brykiety mineralne, o których wspomnieliśmy są efektem recyklingu. Produkując wełnę skalną, powyższe surowce musimy poddać procesowi topienia w bardzo wysokiej temperaturze, wskutek czego zostaną one rozwłóknione. Aby uzyskać jednolitą i gładką konsystencję, musimy wspomniane włókna zlepić żywicą. Wówczas możemy uformować wybrane kształty np. maty, płyty lub otuliny. Ciekawostką jest fakt, że zwykliśmy płyty z wełny skalnej scalać papą podkładową. Alternatywą dla tej czynności jest laminowanie ich szklanym welonem.
Dlaczego wełna skalna sprawdza się w budownictwie?
Wełna skalna, ze względu na swoją właściwość paroprzepuszczalności, doskonale odprowadza wilgoć. Izolując nasze ściany wełną skalną zmniejszamy też ryzyko powstawania grzybów i pleśni. Utrzymujemy też tym samym zdrowy mikroklimat w środku izolowanego pomieszczenia. Do zalet zastosowania wełny skalnej zaliczamy też poprawę komfortu akustycznego, zważywszy na zdolności wygłuszania. Ponadto omawiany materiał izolacyjny jest trwały i pomimo nawet wielu lat eksploatacji nie zmienia swoich właściwości. Jest to zasługa między innymi faktu, że wełna skalna nie ma skłonności do oddziaływania na inne tworzywa budowlane. Jest więc tym samym neutralna chemicznie. Dzięki temu elementy instalacji z metalu są mniej narażone na korodowanie.Wspomnieliśmy już, że materiał w postaci wełny skalnej jest dobrym izolatorem. Dlaczego? Ponieważ ma korzystne tzw. współczynniki cieplnej przewodności. Możemy ją ponadto podzielić na konkretne klasy, które oznaczamy współczynnikiem lambda. Te najbardziej wartościowe na rynku materiały oscylują pomiędzy między ʎ 0,032 a ʎ 0,036.
Polecam!!
I kolejna ciekawostka .Nieźle.
Bardzo polecam ciekawy produkt!