Wełna szklana do dociepleń
1. Czy wełna szklana do dociepleń to dobry wybór?
2. Jak powstaje wełna szklana do izolacji?
3. Czy warto inwestować w omawiany materiał do ociepleń?
Czy wełna szklana do dociepleń to dobry wybór?
Dobrze wiemy, jak dużo energii w naszych mieszkaniach tracimy przez powierzchnie górne- dach. Statystycznie to około 30% uciekającego ciepła. Jeśli zależy nam na zyskaniu komfortu, związanego z ograniczeniem rachunków za ogrzewanie, powinniśmy zadbać o montaż izolacji, rozpoczynając od dachu. Zanim podpowiemy o zaletach zastosowania izolacji z wełny szklanej, przybliżymy nieco sam proces ,,uciekania” ciepła. Energia umyka nam głównie na skutek tzw. mostków termicznych. To nic innego jak uchybienia w izolacji. Ciepło tracimy też poprzez gorszej jakości okna i drzwi. Naszym zadaniem jest wobec tego wybrać dodatkowy materiał, z którego wykonamy izolację. Najpopularniejszym materiałem jest wełna mineralna, którą możemy podzielić na wełnę skalną i wełnę szklaną. Tej drugiej poświęcimy uwagę w niniejszym artykule. Wełna szklana do dociepleń jest z pewnością dobrym materiałem.
Jak powstaje wełna szklana do izolacji?
Jeśli chodzi o jakość wełny szklanej i skalnej, to jest ona porównywalna. To czym się różnią, to przede wszystkim właściwościami oraz możliwościami użycia. Wełnę szklaną pozyskujemy z piasku kwarcowego, który topimy wraz z niewielką domieszką gabra, dolomitu i wapienia w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. W następnej kolejności, nasz surowiec poddajemy procesowi rozwłóknienia. Do otrzymanych włókien dodajemy lepiszcze, które ma za zadanie scalić i uszczelnić poszczególne włókna. Oprócz funkcji izolowania temperatury, wełna szklana dzięki swej strukturze pełni również funkcję ochrony przez hałasem. Dlaczego? Dlatego, ponieważ wspomniane włókna sprawiają, że ewentualne fale dźwiękowe, które znalazłyby się pomiędzy włóknami są natychmiast pochłaniane i rozpraszane.
Czy warto inwestować w omawiany materiał do ociepleń?
Jeśli chodzi o izolację ciepła, to wełna szklana jest skuteczniejsza niż wełna skalna. Izolację na bazie wełny szklanej zazwyczaj montujemy w konstrukcjach, które nie przekraczają 700 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach omawiany materiał zacząłby się topić. Co ważne, spoiwo ma zdecydowanie niższą tolerancję na temperaturę. W 250 stopniach Celsjusza spoiwo topi się, zatem wnioskować możemy, że im większa jego ilość, tym gorzej całość konstrukcji izolacyjnej przyjmuje ciepło.
Wełna szklana podobnie świetnie sobie radzi z wygłuszeniem niepożądanych dźwięków. Omawiany materiał cechują też dobre właściwości fizyczne, zważywszy na fakt, że produkt ten zapakowany w paczkę zajmuje mało miejsca w transporcie. Wełna szklana ponadto jest sprężysta i zajmuje niewiele miejsca w transporcie. Izolacja z wełny szklanej najlepiej sprawdza się w przypadku ocieplania dachów oraz podłoża, zważywszy na znaczną elastyczność materiału i możliwość dopasowania do każdej powierzchni. Dobra izolacja akustyczna to również nie lada zaleta wełny szklanej. Wełna szklana do ociepleń budynków zatem to świetny pomysł!
Ciekawe spostrzeżenia!
Wiadomo ,że okna i drzwi ważne żeby były szczelne . Podłoga i dach faktycznie też są bardzo ważne .