BUDOWNICTWO

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia?

1. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia? Kiedy mamy do czynienia z samowolą budowlaną?
2. Jakie jeszcze prace możemy wykonać bez zbędnych formalności?
3. Kiedy musimy zgłosić budowę ogrodzenia?
4. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia? Brama wjazdowa a formalności
5. Konsekwencje w przypadku budowy nielegalnego ogrodzenia

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia? Kiedy mamy do czynienia z samowolą budowlaną?

Ogrodzenie działki nie jest konieczne, jednak każdy właściciel nieruchomości wolnostojącej zazwyczaj przy jego pomocy wskazuje granice ziemi, która do niego należy. Choć z pozoru wydaje się, że kwestii ogrodzenia nadać możemy raczej rangę symboliczną i mało istotną, to w świetle prawa budowlanego stanowi ono integralną część obiektu. Ogrodzenie obiektu ma zatem wymiar nie tylko estetyczny, ale i stanowi fizyczny obraz wyznaczenia granicy naszej działki. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia? Poznajmy zatem przepisy, regulujące funkcjonowanie tego elementu inwestycji.

W prawie budowlanym wciąż wiele się zmienia, dlatego z każdą formalnością bądźmy na bieżąco! W kwestii ogrodzenia obecnie wiele się zmieniło z korzyścią dla petenta. Jeśli chodzi o ogrodzenie w standardowych sytuacjach, obecnie nie musimy mieć na niego pozwolenia. Mamy to bowiem zapisane w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. Bądźmy jednak czujni, ponieważ nie jest tak lekko w przypadku ogrodzenia powyżej 2,2 m (licząc od samego gruntu). Stawienie takiego ogrodzenia już musimy koniecznie zgłosić. W przeciwnym wypadku nasze poczynania będą potraktowane jako samowola budowlana i może być nakaz rozbiórki!

Jakie jeszcze prace możemy wykonać bez zbędnych formalności?

Oprócz standardowego ogrodzenia do 2,2 m, możemy bez zbędnych formalności remontować ogrodzenia, znajdujące się pomiędzy dwiema sąsiadującymi działkami. Również jeśli owo ogrodzenie mieści się od strony jezdni, parków oraz innych placówek publicznych, nie potrzebujemy zgłaszać urzędowi naszych poczynań. Jest to spore ułatwienie, ponieważ jeszcze do niedawna każdy remont ogrodzenia musiał być zgłoszony. Oczywiście ogrodzenie do 2,2 m możemy swobodnie przebudowywać  bez załatwiania formalności.

Kiedy musimy zgłosić budowę ogrodzenia?

Pomimo wdrożonej nowelizacji prawa budowlanego w kwestii ogrodzenia działki, zdarzają się sytuacje, w których musimy mieć pozwolenie na powstanie ogrodzenia. Stosownych zezwoleń potrzebujemy na pewno w okolicznościach, które podajemy poniżej.

  • Na pewno w przypadku ogrodzenia powyżej 2,2 m.
  • W przypadku, kiedy nasz płot stanowi rozdzielenie dwóch działek ze sporą różnicą wysokości. Wówczas musimy wykonać mur oporowy, uwzględniając wszelkie warunki techniczne.  Istotny jest tu aspekt bezpieczeństwa, który jest raczej pojęciem subiektywnym. Podamy zatem przykład. Płot, który nie przekracza 1,80 m nie powinien mieć ostrego zakończenia. Jest to też prawnie zabronione! Prawo budowlane pozwala jedynie na ewentualne powstanie takich konstrukcji w przypadku ogrodzenia zakładów penitencjarnych.

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia? Brama wjazdowa a formalności

Obecnie prawo budowlane zakłada kilka wymagań, związanych z montażem bramy wjazdowej. Przede wszystkim nie może ona otwierać się na zewnątrz naszej działki, a tym bardziej znaleźć się poza granicami naszego rewiru. Obawy ku temu można mieć zwłaszcza w przypadku bram przesuwanych. Ponadto minimalna szerokość bramy wynosić powinna 2,4 m , furtka natomiast powinna mierzyć minimum 0,9 m. Są to wartości ustalone dla domów jednorodzinnych.

Konsekwencje w przypadku budowy nielegalnego ogrodzenia

Organ nadzoru budowlanego przewiduje pewne udogodnienia dla osób, które wybudowały ogrodzenie prawidłowe, tj. zgodne z normami dla danego terenu. Wówczas, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty legalizacyjnej (dziś kwota ta wynosi około 2500zł), nasze ogrodzenie może zostać uznane za legalne.. Musimy jednak mieć na uwadze fakt że każde prowadzone przez nas prace bez wymaganego zezwolenia są traktowane jak samowola budowlana. Nie inaczej jest w przypadku ogrodzenia, które scharakteryzowaliśmy w powyższych akapitach. Organ nadzoru budowalnego, zgodnie z zapisami artykułu 49b Prawa Budowlanego może dokonać nakazu rozbiórki każdych ogrodzeń, wybudowanych niezgodnie z opisanymi zasadami.

Jeden komentarz do “Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *