Ekologiczne budownictwo
1. Na czym ono polega ekologiczne budownictwo?
2. W trosce o redukcję emisji szkodliwych gazów do atmosfery
3. Jak zredukować destrukcyjne działanie gazów?
4. Szkodliwe materiały budowlane
5. Ekologiczne budownictwo ratunkiem dla środowiska
Na czym ono polega ekologiczne budownictwo?
Przede wszystkim, by zmniejszyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery, warto wykorzystywać istniejące już budynki i dokonywać przebudowy. Takie działania oczywiście zależą od nas wszystkich – potencjalnych klientów firm budowlanych. ,,Klient nasz pan” – mówi słynne porzekadło. Wiadomo zatem, że właściciel firmy budowlanej chce jak najlepiej spełnić wymagania konsumentów. Zatem, jeśli pan Nowak zażyczy sobie budowę nowego biura i wypełni ku temu formalności, to wiadomym jest, że inwestycja dojdzie do skutku.
A co jeśli na tym samym terytorium istnieją już budynki, które z powodzeniem można zmodyfikować i przebudować na biura, czy domy mieszkalne? No właśnie. Tu pojawia się sugerująca odpowiedź w kontekście ochrony środowiska. Należy pamiętać że renowacje budynków nie zawsze są możliwe, ponadto są czasem paradoksalnie kosztowniejsze niż postawienie nowych fundamentów. Kierujmy się zatem zdrowym rozsądkiem. Ekologiczne budownictwo – to bezsprzeczna definicja opisanych powyżej działań, które każdy ekolog by pochwalał.
W trosce o redukcję emisji szkodliwych gazów do atmosfery
Emisje szkodliwych gazów z budynków są ogromne. Ekolodzy dzielą je na te niewidoczne dla oczu oraz te ,,ucieleśnione”. Przybliżmy zatem te pierwsze. Emisje energii – bo tego one dotyczą – są odpowiedzialne za 25% emisji gazów cieplarnianych w skali globu. Obejmują one dwutlenek węgla, który produkujemy poprzez bezpośrednie spalanie różnego rodzaju paliw w budynkach. CO 2 wytwarza się również poprzez spalanie paliw kopalnych w elektrowniach. Inne szkodliwe gazy to metan czy gazy fluorowane. Te ostatnie gazy emitujemy na skutek stosowania klimatyzacji w pomieszczeniach. Emisja szkodliwych gazów obejmuje również pracę wszystkich urządzeń elektrycznych, włącznie z oświetleniem i ogrzewaniem wody.
Emisje tzw. ,,ucieleśnione” są odpowiedzialne za kolejne 15% gazów emitowanych do atmosfery. Pochodzą one z wszelkich materiałów budowlanych, z których wykonujemy budynki. Są to zatem takie materiały jak: cement budowlany, aluminium, stal i inne metale. Produkcja chemikaliów do izolacji, hydroizolacje, zabezpieczenia przeciwpożarowe i wszelkie inne elementy również nie pozostają obojętne dla środowiska. Stanowi to bowiem aż 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych.
Jak zredukować destrukcyjne działanie gazów?
Coś co bezsprzecznie ratuje nasze środowisko, to obniżenie zużycia energii. Możemy działać u źródła – jak podaliśmy w pierwszej partii wypowiedzi, jednak nie jest to do końca możliwe. Należy zatem zastanowić się nad tzw. ,,złotym środkiem”. Okazuje się, że ratunkiem są odnawialne źródła energii, a także wykorzystywanie gazu ziemnego jako motoru napędowego, najmniej inwazyjnego. Jest to jednak prognoza dalekoterminowa.
Szkodliwe materiały budowlane
Materiały budowlane, a głównie materiały konstrukcyjne, takie jak cement i stal, są trudne do zastąpienia. Przede wszystkim, nawet jeśli pojawi się zamiennik zdrowszy dla środowiska, to przez długi jeszcze czas tkwić będziemy w tradycji. To co nieznane bowiem zawsze budzić będzie pewne obawy. Nie wiemy przecież, jak zachowywać miałyby się takie niekonwencjonalne budynki za pięćdziesiąt lat. Czy byłyby one równie trwałe co klasyczne?
Ekologiczne budownictwo ratunkiem dla środowiska
- jak już wspomnieliśmy, warto dokonywać przebudowy i modyfikacji istniejących już budynków;
- projekt budynków powinien zakładać pomieszczenie jak największej ilości osób, przy jednoczesnym komforcie pracy czy zamieszkania;
- stosujmy energię, która pochodzić może z odnawialnych źródeł energii tj.: oświetlenie i ogrzewanie słoneczne lub geotermalne.
Wciągający i bardzo ciekawy artykuł.Dobrze by każdy 2 razy sie zastanowił, bo można dla środowiska i własnych wygód osiągnąć zamierzone plany.