MOTORYZACJANOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Pojazd na energię słoneczną

1. Przełom w motoryzacji – pojazd na energię słoneczną firmy Aptera Motors
2. Innowacja naszych czasów
3. Kunszt budowy auta
4. Dodatkowe „bajery” atutem pojazdu na energię słoneczną
5. Aptera już dostępna na rynku motoryzacyjnym
6. Specyfikacja Aptery

Przełom w motoryzacji – pojazd na energię słoneczną firmy Aptera Motors

Nastąpił przełom w produkcji pojazdów. Dotyczy on sprawy kluczowej: energii, na której bazuje samochód. Z takiej wiadomości z pewnością cieszą się nie tylko ekolodzy. Sprawa ochrony środowiska to bezsprzecznie nasz wspólny, światowy interes. Wszyscy zapewne mamy dość smrodu benzyny i gazu, na których do tej pory zwykliśmy bazować w przemyśle motoryzacyjnym. Start-up motoryzacyjny z siedzibą w San Diego stworzył trójkołowy pojazd na energię słoneczną. Nie wymaga on ładowania ze stacji ładujących.

Innowacja naszych czasów

Zaprojektowany przez Aptera Motors, futurystyczny pojazd z elektrycznością słoneczną (SEV),jest pojazdem ekologicznym. Zawiera on ponad 3m2 paneli słonecznych, które są zintegrowane z nadwoziem. Według producentów zatem, taka konfiguracja umożliwia kierowcy pokonywanie do 45 mil (72 km) dziennie i do 11 000 mil rocznie (17 772 km). Wszystko to w całości z energii pozyskiwanej z energii słonecznej.

Dodatkowym atutem samochodu jest również to, że można go również podłączyć, jak każdy inny samochód elektryczny do źródła ładowania. Jego technologia tzw. szybkiego ładowania zapewnia maksymalny model ładowania z zasięgiem do 500 mil na godzinę.

„Nasz wbudowany panel słoneczny zapewnia pełne naładowanie akumulatora. Gdziekolwiek chcesz, po prostu jedziesz”

– powiedział Chris Anthony, współzałożyciel firmy

Kunszt budowy auta

Smukły, lekki dwuosobowy pojazd jest wykonany z lekkich kompozytów. Są one jednak znacznie mocniejsze niż stal. Wyjątkowy kształt nadwozia natomiast sprawia, że auto wręcz „płynie” w powietrzu z niespotykanym współczynnikiem oporu powietrza, który wynosi 0,13!

Dodatkowe "bajery" atutem pojazdu na energię słoneczną

Producenci omawianego pojazdu wyposażyli go w ulepszony dźwięk z systemem SafetyPilot (asystent jazdy autonomicznej na poziomie 2), a także w  rozdzielacz bezpieczeństwa dla zwierząt domowych. Postarali się również o możliwość zamontowania zintegrowanego namiotu i tylną markizę na kemping. W pojeździe nie brakuje również zestawu terenowego, natomiast dodanie paneli do maski i włazu może zwiększyć zasięg o kolejne 24 mil.

Aptera już dostępna na rynku motoryzacyjnym

Aptera jest już dostępna w przedsprzedaży, a pierwsze dostawy mają się rozpocząć pod koniec 2021 r.

Z pewnością auto zaspokoi potrzeby mieszkańców miast, którzy mieszkają w słonecznych regionach świata. Jest bezsprzecznie znakomitym pojazdem ekologicznym. Auto jawi się jako dobra zapowiedź i spora szansa na to, że w przyszłości pojawi się więcej producentów takich ekologicznych.  Spowodowałoby to niższe ceny dla odbiorców.

Specyfikacja Aptery

  • długość: 4,4 m
  • szerokość: 2,2 m
  • wysokość: 1,4 m
  • od 0 do 60 mil na godzinę: 3,5 s
  • prędkość maksymalna wynosi 110 mil na godzinę, czyli 177 km/h
  • dzienny zasięg w milach na samym słońcu: 45 mil, czyli 72 km, rocznie na energię pozyskiwaną ze Słońca: 11 000, to 17 772 km
  • wydajne ogniwa słoneczne wbudowane w strukturę karoserii: 180
  • całkowita powierzchnia zintegrowanych paneli słonecznych: 3m2
  • zakres akumulatorów, w zależności od modelu: 25-100 kWh
  • waga Aptera: 800 kg z akumulatorem 60 kWh.

4 komentarze do “Pojazd na energię słoneczną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *