Sztuczna inteligencja na polu bitwy
1. Sztuczna inteligencja na polu bitwy pomoże medykom.
2. Brytyjska technologia
3. Maszyna rejestrująca stan zdrowia pacjentów
Sztuczna inteligencja na polu bitwy pomoże medykom.
Oglądając relacje z wojny na Ukrainie widzimy, jak istotne jest nie tylko innowacyjne zbrojenie, ale i nowoczesna opieka medyczna. Szybkie udzielanie pierwszej pomocy i sprawna ocena stanu żołnierza niejednokrotnie decyduje o tym, czy uratujemy mu życie. W wojennej aranżacji pomoc medyczną mamy utrudnioną i istnieje bezpośrednie zagrożenie życia tych, którzy niosą pomoc. W czasie wojny, na polach bitew mamy też zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych oraz skażeń wody i powietrza. Służba medyczna ma ponadto ograniczone zasoby sprzętu medycznego oraz apteczek. Oprócz tego przetransportowanie rannego w miejsce czyste i wolne od ataków wojennych wymaga czasem dużo czasu. W przyspieszeniu omówionych czynności może pomóc sztuczna inteligencja na polu bitwy.
Brytyjska technologia
Naukowcy z wysp brytyjskich podjęli działania, które miałyby na celu udogodnienie w opiece nad poszkodowanymi na wojnie żołnierzami. Okazuje się, że tę możliwość dają roboty, którym naukowcy wdrożyli technologię VR, a także system tzw. teleobecnosci. Umożliwia to lekarzom dokonywać zdalnej oceny obrażeń, jakie poniósł żołnierz na polu bitwy. Pracownicy naukowi z Uniwersytetu w Sheffield pracują nad systemem teleobecności . Służyć miałby on to leczenia wojskowego personelu, a wszystko przy użyciu robotów, którymi sterować będą lekarze. Oczywiście medycy nie będą narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo, ponieważ będą znajdować się z dala od miejsca walk.
Maszyna rejestrująca stan zdrowia pacjentów
Naukowcy i programiści z Wielkiej Brytanii opracowali technologię, która rejestruje parametry życiowe człowieka. Dokonali tego, posiłkując się tą samą technologią, którą wcześniej użyto w chirurgii robotycznej. Do czego potencjalnie służyłyby roboty na polu bitwy? Przede wszystkim do pobierania krwi i wymazu z ust, a także do sprawdzania temperatury i ciśnienia żołnierzy oraz. Sanitariusz, który będzie wyposażony w komplet VR zdalnie oceni stan zdrowia rannego żołnierza. Póki co omawiany projekt jeszcze nie wszedł w życie i nie jest wiadome, ile lat przyjdzie nam na to poczekać. Musimy zatem uzbroić się w cierpliwość.