Zdrowie i uroda

Co to jest kwas hialuronowy?

Co to jest kwas hialuronowy? Jakie pełni funkcje w organizmie?
Gdzie znajdziemy kwas hialuronowy?

Co to jest kwas hialuronowy? Jakie pełni funkcje w organizmie?

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim ciele, zwłaszcza w skórze, stawach i oczach. Jest to glikozaminoglikan, czyli rodzaj cząsteczki polisacharydowej, która jest składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej, czyli substancji otaczającej komórki.

Jeśli chodzi o naszą skórę, to podaż kwas hialuronowego sprawia, że zachowujemy jej wilgotność, elastyczność i jędrność. Przyczynia się on również do utrzymania zdrowego i młodzieńczego wyglądu skóry. W stawach natomiast, kwas hialuronowy działa jako środek smarujący. Pomaga on amortyzować ruchy i zmniejszać tarcie między kośćmi. Co to jest kwas hialuronowy? Kwas hialuronowy pełni też rolę utrzymywania kształtu gałki ocznej i zapobiega przemieszczeniu się siatkówki.

Kwas hialuronowy stosujemy też w medycynie estetycznej i kosmetyce do wypełniania zmarszczek, poprawy konturów twarzy i nawilżenia skóry. Używamy go również w leczeniu chorób stawów, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

Gdzie znajdziemy kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy nie występuje w żywności w sposób naturalny. Związki te są produkowane przez organizm, a niektóre produkty spożywcze, takie jak mięso, ryby, rośliny strączkowe i warzywa, mogą zawierać składniki, które pomagają organizmowi w syntezie kwasu hialuronowego.

Z drugiej strony, istnieją suplementy diety, które zawierają kwas hialuronowy pozyskiwany z kurzych grzybów lub bakterii, jednak z powodu braku wystarczających badań, nie można stwierdzić, czy suplementacja kwasem hialuronowym ma pozytywny wpływ na zdrowie skóry i stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *