NOWOCZESNE TECHNOLOGIEZdrowie i uroda

Przełom dla osób sparaliżowanych

Przełom dla osób sparaliżowanych – innowacyjny system BSI
System BSI w akcji
Szansa na nowe życie dla osób z porażeniem

Przełom dla osób sparaliżowanych - innowacyjny system BSI

Paraliż to częsty problem dotykający ludzi na całym świecie. Uszkodzenie rdzenia kręgowego prowadzi do utraty funkcji motorycznych i czuciowych, a w konsekwencji do znacznego ograniczenia sprawności i niezależności. Chociaż współczesna medycyna oferuje wiele terapii wspomagających, wciąż nie ma skutecznego sposobu na pełne odzyskanie utraconych funkcji po urazie rdzenia kręgowego. Naukowcy z Europy poczynili znaczący krok w kierunku przywrócenia sprawności ruchowej osobom z paraliżem. Opracowali oni innowacyjny system interferencji mózg-rdzeń kręgowy (ang. Brain-Spinal Cord Interface – w skrócie BSI), który wykorzystuje sygnały mózgowe do stymulacji rdzenia kręgowego i wspomagania chodu. Szykuje się przełom dla osób sparaliżowanych.

system BSI
nature.com

System BSI w akcji

System BSI to innowacyjna technologia mająca na celu przywrócenie sprawności ruchowej osobom z paraliżem. Opiera się na wykorzystaniu sygnałów mózgowych do stymulacji rdzenia kręgowego i wspomagania chodu. Badanie kliniczne z udziałem trzech makaków rezus przyniosło obiecujące rezultaty. Zwierzętom wszczepiono implanty do kory mózgowej i rdzenia kręgowego. Implanty te rejestrowały sygnały mózgowe i EMG (z mięśni) oraz stymulowały rdzeń kręgowy. Algorytm analizował sygnały mózgowe w czasie rzeczywistym i przewidywał ruchy nóg. Na tej podstawie system BSI wysyłał impulsy do rdzenia kręgowego, stymulując odpowiednie mięśnie i umożliwiając chodzenie. Opóźnienie stymulacji wynosiło zaledwie 192 ms, co nie zaburzało naturalnego rytmu chodu. Makaki były w stanie samodzielnie chodzić po bieżni, a nawet pokonywać przeszkody.

źródło: https://www.neurorestore.swiss/programs

Szansa na nowe życie dla osób z porażeniem

Uzyskane rezultaty są niezwykle obiecujące. System BSI może stanowić podstawę do stworzenia neuroprotez dla osób z paraliżem. Implanty ESCS, wykorzystywane w badaniu, mogą w przyszłości przywrócić zdolność chodzenia wielu osobom, które utraciły ją w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego. Naukowcy planują dalsze badania nad systemem BSI, aby zweryfikować jego skuteczność u ludzi. Będą oni również pracować nad udoskonaleniem technologii i zmniejszeniem rozmiarów implantów. Jednym z kluczowych wyzwań jest zapewnienie długoterminowej funkcjonalności implantów. Istotne jest również, aby system BSI był łatwy w obsłudze i dostępny dla szerokiego grona pacjentów. Opracowanie systemu BSI to przełomowe wydarzenie w dziedzinie medycyny i rehabilitacji. Nowa technologia otwiera nowe możliwości dla osób z paraliżem i daje im nadzieję na odzyskanie utraconej sprawności ruchowej.

nature.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *