Usuwanie CO2 z powietrza
1. Czy usuwanie CO2 z powietrza jest możliwe?
2. Niezwykły filtr wynalazkiem, usuwającym CO2 z atmosfery
3. Gdzie już wypróbowano filtr oczyszczający?
Czy usuwanie CO2 z powietrza jest możliwe?
W XXI wieku problem emisji CO2 do atmosfery z różnych źródeł cały czas się nawarstwia. Nieustannie zanieczyszczamy środowisko naturalne, w tym powietrze. Codziennie przyczyniamy się tym sposobem do zwiększenia efektu cieplarnianego. Sprawiamy, że topnieją lodowce, mamy coraz gorętsze lata i susze. W strefie umiarkowanej coraz rzadziej mamy do czynienia z prawdziwą śnieżną i mroźną zimą. Zwróćmy uwagę na fakt, że wskutek pandemii covid-19, ograniczenia przemieszczania się pojazdów oraz postoju produkcji w wielu dziedzinach, zima w 2021 roku wróciła do strefy umiarkowanej – a przynajmniej do Polski – po niemalże 10 latach! Jest to zatem jasny dowód na to, że to człowiek niewątpliwie ponosi odpowiedzialność za zmianę klimatu. Nad rozwojem cywilizacji i konsumpcjonizmem nie możemy jednak w pełni zapanować. Naukowcy zatem od lat podejmują działania, które pomogą zredukować ilość szkodliwego gazu w atmosferze. Do ciekawego pomysłu doszli badacze jednego z koncernów samochodowych. Usuwanie CO2 z powietrza jest możliwe!
Niezwykły filtr wynalazkiem, usuwającym CO2 z atmosfery
Badacze, którzy specjalizują się w ,,zielonej technologii”, wyprodukowali filtr, który usuwa CO2 z atmosfery. Możemy z łatwością dostosowywać go do określonych zadań. Wszystko dzięki jego konstrukcji, która jest modułowa, zatem jesteśmy w stanie w przyszłości ją rozbudowywać. Do produkcji filtru naukowcy zastosowali materiał filtrujący, który jest materiałem nieorganicznym. Dzięki niemu możemy uskutecznić technologię, która służyć będzie do ,,bezpośredniego przechwytywania powietrza”. Mamy tu na uwadze obiecującą technikę direct air captur (DAC). Polega ona na oczyszczaniu z dwutlenku węgla przechwyconego powietrza za pomocą maszyny. Za bezsprzeczną zaletę omawianego rozwiązania musimy uznać fakt, że operację filtrowania powietrza nie musimy poprzedzać procesem suszenia. Dzięki temu obniżamy koszty eksploatacji i poprawiamy wydajność operacji.
Gdzie już wypróbowano filtr oczyszczający?
Omawiany filtr usuwający CO2 z atmosfery został zainstalowany już w jednej z austriackich fabryk. W skali roku specjaliści oszacowali łącznie usunięcie z powietrza aż 500 ton dwutlenku węgla! Naukowcy, którzy pracowali nad projektem w najbliższej przyszłości planują wyposażyć konstrukcję filtra w kolejny moduł. Wygeneruje to 1000 ton CO2, z którego zostanie oczyszczone powietrze. Pamiętajmy, że pozyskany dwutlenek węgla możemy spożytkować w przemyśle lub go przechowywać. Powietrze, które przefiltrowaliśmy po zakończonej operacji absorpcji, wraca do atmosfery.