Jak wychowywać Pomeraniana?
1. Jak wychowywać Pomeraniana? Jakie metody wychowawcze są najlepsze dla szpica miniaturowego?
2. Właściwie, czyli jak?
3. Jak wychowywać pomeraniana? Dbajmy o aktywność szpica miniaturowego
4. Pomeranian cyrkowcem?
Jak wychowywać Pomeraniana? Jakie metody wychowawcze są najlepsze dla szpica miniaturowego?
Doskonale wiemy, że pomeraniany to pieski, które od lat pełniły funkcję towarzyską. Z tą rasą szczególnie sympatyzują dzieci oraz kobiety, zważywszy na ich wyjątkowo milusiński typ urody i niewielkie gabaryty. Pamiętajmy jednak, że niewielki wzrost tych piesków i łagodna powierzchowność nie wykluczają konieczności właściwego podejścia w kwestii wychowawczej. Jak wychowywać Pomeraniana? Przede wszystkim weźmy pod uwagę fakt, że są to pieski bardzo spostrzegawcze i rezolutne. Pomeraniany cechuje też czujność i intuicja. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim taki piesek z powodzeniem potrafi ocenić nasze usposobienie, głęboko skryte intencje, temperament oraz…nasze słabe strony. Miejmy na uwadze fakt, że jeśli cechuje nas skłonność do niekonsekwencji i pobłażliwość, to nasz ,,pomek” – bo tak zwykli nazywać peiszczotliwie tę rasę ich miłośnicy- dość szybko ,,wejdzie nam na głowę”. Pomeraniany nasze słabości potrafią wykorzystywać do własnych,często niecnych celów. Nie dajmy się zwieść cukierkowym pyszczkom i właściwie, asertywnie je wychowujmy.
Właściwie, czyli jak?
Właściwe wychowywanie szpica miniaturowego powinno być oparte na wdrożeniu przez nas systemu nagród i pochwał. Pamiętajmy, że to wysoko wrażliwe psiaki, dlatego powinniśmy je przede wszystkim motywować. Jeśli potraktujemy je źle i skarcimy w nieprzyjemny sposób, możemy już nigdy nie odzyskać zaufania pomeraniana. Pod żadnym pozorem nie możemy stosować kar cielesnych oraz podnosić na nie głos. Na agresję werbalną pomeraniany reagują kuleniem się i onieśmieleniem, które może spowodować zamknięcie się w sobie naszego pupila. Pomeraniany są niezwykle żywiołowe i drzemią w nich duże pokłady energii. Jeśli chcemy nauczyć je podstawowych komend, powinniśmy najpierw skontrolować stan emocjonalny naszego pieska.
Jeśli wygląda na niespokojnego i smutengo, zaspokojmy najpierw jego wszystkie potrzeby. Pieskowi, któremu jest zimno lub który jest głodny i senny, na pewno nie będzie przyjemnie, jeśli będziemy angażować go w takim stanie do zabaw i szkoleń. Najczęstszą motywacją dla pomeranianów jest ofiarowanie im uwagi i miłości, którą szpic z pewnością wyczuje. Możemy – rzecz jasna – motywować też pieska jego ulubionym przysmakiem i wówczas przejść do nauki komend. Rozpocznijmy ją od ćwiczeń samokontroli.Wówczas nie będziemy rozpraszać jego uwagi zbytecznymi bodźcami i umożliwimy mu zapanowanie nad emocjami.
Jak wychowywać pomeraniana? Dbajmy o aktywność szpica miniaturowego
Planując zakup pomeraniana weźmy pod uwagę fakt, że rasa ta potrzebuje ruchu i zabaw na świeżym powietrzu. Jeśli zatem sami jesteśmy kanapowcami lub wiemy, że nie będziemy mieli czasu na jeden spacer w ciągu dnia z naszym pomkiem (a mieszkamy np.w bloku), to lepiej wybierzmy przedstawiciela innej rasy. Jeśli chodzi o naukę prowadzania psiaka na smyczy, to nie przysparza ona dużych trudności właścicielom pomeranianów. Niezwykle istotny jest fakt, że pod żadnym pozorem nie wolno nam zakładać obroży na szyję naszym pomkom. Tchawica u tej rasy ma tendencje do zapadania się w przypływie różnych emocji (pozytywnych i negatywnych). Założenie obroży pomkowi jest bardzo niebezpieczne, ponieważ możemy zwyczajnie pozbawić go w ten sposób życia wskutek uduszenia. Na spacery zakładajmy więc naszemu pupilowi jedynie szelki, które będą dobrym zabezpieczeniem przed ewentualną ucieczką podczas spaceru. Pamiętamy też, że waga naszego pomeraniana nie przekracza 4kg, dlatego szelki powinny być stosunkowo lekkie. Pomeranian jest szczęśliwy, kiedy asymiluje się go z innymi pieskami i generalnie lubi towarzystwo.
Warto o to zadbać już w okresie szczenięcym, kiedy to socjalizacja przynosi najlepsze efekty. Jeśli nie zadbamy o kontakt małego pomka z innymi psami – w tym przedstawicielami innych ras – skutkować to może stanami lękowymi, depresją i kłopotami adaptacyjnymi, gdy ten osiągnie dojrzałość. Miejmy świadomość, że pomeranian to pies, który jest bardzo pewny siebie. Objawić się to może na przykład atakami z jego strony na inne, większe i groźniejsze od niego psy. Miejmy to zatem na uwadze podczas spacerów i odwiedzania nowych miejsc. Nie rozpieszczajmy też nadmiernie naszego pupila , bo może to skutkować nadpobudliwością i zbyt dużą wokalizacją. Szpice miniaturowe zazwyczaj bardzo przywiązują się do swojego opiekuna, a kiedy żyje w rodzinie, ma tendencje do przywiązania się jednego jej członka i nie odstępowania go na krok.
Pomeranian cyrkowcem?
Szpice miniaturowe chętnie bawią się pluszakami, piłkami i gryzakami,a także warto zainicjować zabawę logiczną, która nieco wyciszy i zmusi do skupienia uwagi każdego żywiołowego pomka. Szpice bywają uparte, dlatego mogą odrzucić nieatrakcyjną i nużącą w ich mniemaniu zabawę. Dbajmy o to, by urozmaicać zabawy naszym pupilom i konsekwentnie oduczajmy ich tendencje do nadmiernego szczekania właśnie poprzez wybieganie i zabawy. Pomki uwielbiają być w centrum uwagi, dlatego przy odpowiedniej dawce miłości i motywacji możemy wytrenować je na miarę cyrkowców. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Pomeraniany lubią pieszczoty na swoich warunkach. Jeśli są zmęczone i posypiają, nie warto wówczas częstować ich głaskaniem i pieszczotliwymi zwrotami. Szpic ma tak uroczą powierzchowność, że czasem możemy zapomnieć o tym, że jest to jednak pies a nie pluszowy miś. Przypominajmy o tym zwłaszcza naszym dzieciom. jak wychowywać Pomeraniana? Z sercem, ale i rozsądkiem.
wspaniały pies – pomek, ciekawy artykuł