BUDOWNICTWOPRZEMYSŁ BUDOWLANYROLNICTWOTRANSPORT I LOGISTYKA

Ładowarki budowlane

1. O co powinien zadbać producent, wyposażając ładowarki budowlane?
2. Podstawowe części wymienne
3. Postaw na wielofunkcyjność
4. Jaki osprzęt do jakiej pracy?

O co powinien zadbać producent, wyposażając ładowarki budowlane?

Takie dziedziny jak górnictwo czy budownictwo współcześnie kojarzą się z automatyzacją  oraz użyciem ciężkiego sprzętu. Najlepszym tego przykładem są place budowy, na których bezsprzecznie obserwujemy ładowarki budowlane. Wcześniej te służyły do przeładunku wszelkich wielogabarytowych i ciężkich tworzyw. Posiadały one bowiem mało skomplikowaną budowę przy jednoczesnym oszczędnym wyposażeniu. Ciągnik sprzężony wyłącznie z tzw. ,,łychą” doskonale obrazuje taki – właściwie jednofunkcyjny – sprzęt.

Obecnie coraz częściej spotkać można ładowarki budowlane z  budową, którą inżynierowie zaprojektowali w taki sposób, by była ona wielozadaniowa. Takie możliwości daje bezsprzecznie konstrukcja, pozwalająca na wymianę decydujących za wykonywaną czynność elementów. Stanowi to  dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku klientów, którzy reprezentują dziedzinę gospodarki, w której istnieje zapotrzebowanie na przeróżne komponenty. Można zatem śmiało wnioskować, że dzięki powyższemu rozwiązaniu można sporo zaoszczędzić, Dlaczego? Dlatego, że wystarczy zainwestować w produkt nadrzędny, by później móc dokupować potrzebne akurat elementy wymienne.

Podstawowe części wymienne

Nadrzędną zaletą współczesnych ładowarek jest ich uniwersalność. Wspomnianą standardową łyżkę można z powodzeniem wymienić na widły paletowe lub obornikowe, czy chwytaki. W zależności od potrzeb można też powyższe elementy zastąpić  ramieniem, służącym do przenoszenia ładunków. Po zakończonych pracach budowlanych teren budowy natomiast można sprzątnąć uprzednio doczepioną zamiatarką. Z powodzeniem również ładowarkę wesprzeć da się wspornikiem, którego zamocowanie nie stanowi dużej trudności.

Postaw na wielofunkcyjność

Utylitaryzm omawianego sprzętu sprawia, że przedsiębiorcy, którzy świadczą np. usługi budowlane mogą spokojnie przeznaczyć fundusze na jedną ładowarkę. Wraz z rozwojem firmy i zapotrzebowaniem na osprzęt można zatem w późniejszym terminie inwestować w poszczególne komponenty. Dokonując przeglądu maszyn budowlanych należy zaznaczyć, że rynek obfituje nie tylko w ładowarki kołowe, ale i teleskopowe czy gąsiennicowe, wraz z obrotowymi.

Dobrą inwestycją jest też zaopatrzenie firm budowlanych w koparko – ładowarki. Warto zaznaczyć, że w wielu gałęziach gospodarki oprócz omówionych wcześniej elementów, konieczne w pracy jest zamontowanie do naszej ładowarki wszelkiego rodzaju ślimaków, kubełków oraz tarcz. Sprzężenie tychże elementów z ciągnikiem daje bogate możliwości w przenoszeniu  różnych ciężkich materiałów.

Jaki osprzęt do jakiej pracy?

Wykonywana praca oraz przestrzeń dyspozycyjna warunkują osprzęt jaki należy stosować. W działalności brukarskiej na przykład najlepiej sprawdzają się łyżki z tzw. zębami, których na rynku jest sporo. Różnią się one materiałem, z jakiego zostały wyprodukowane. Może nim być na przykład materiał konstrukcyjny twardy oraz trudnościeralny. Inne łyżki to np. ażurowe lub skarpowe hydrauliczne. Ze względu na rodzaje łączeń, które mocują poszczególne elementy do ładowarki wyróżniamy zęby przykręcane oraz przyspawane.

Wiadomym jest, że podejmując prace rozładunkowe operatorowi ładowarki przydadzą się widły, zwłaszcza gdy do czynienia mamy z towarem zamieszczonym na paletach. Chwytaki natomiast zdadzą egzamin jeśli potrzeba przenosić wielkogabarytowe i ciężkie towary w worach ,,big bag”. Łyżki o stosunkowo niewielkich pojemnościach przydadzą się natomiast  podczas prac na niewielkich powierzchniach. Ograniczone pole manewru, a także bliskie sąsiedztwo budynków  skłoniło producentów łyżek do wyprodukowania tzw. łyżki skalnej, która sprawdza się w tychże niedogodnościach. Ładowarki z wymiennymi elementami dobrą robotę robią zimą, zważywszy na możliwość zamocowania do nich pługa śnieżnego i zamiatarki.

Jeden komentarz do “Ładowarki budowlane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *