OGRODNICTWOROLNICTWO

Co to jest ogród kaskadowy – wertykalny?

1. Co to jest ogród kaskadowy – wertykalny? Czym się on charakteryzuje?
2. Jakie są główne zalety i wady ogrodu wertykalnego –  kaskadowego?
3. Jakie rośliny warto sadzić w ogródkach kaskadowych?

Co to jest ogród kaskadowy - wertykalny? Czym się on charakteryzuje?

Chyba nie ma osoby, która źle czułaby się w towarzystwie roślin. Z tego powodu też w większości dążymy do tego, by mieć własny skrawek ziemi, czy choćby balkon. To stwarza nam realne szanse na to, by zrealizować marzenie o zieleni. Nie zawsze jednak mamy do dyspozycji ładny i prosty grunt, na którym uprawa roślin jest przyjemnością. Ogrody kaskadowe – wertykalne pomagają rozwiązać problem terenów wyżynnych, a także sprawdzają się w sytuacji, gdy mamy ochotę zagospodarować jedynie skrawek ziemi. Co to jest ogród kaskadowy – wertykalny? Jak wygląda w praktyce uprawa i pielęgnacja takich ogródków?

Z technicznego punktu widzenia, jeśli chcemy zorganizować sobie taki ogródek, musimy zainwestować w murki oporowe. Kiedy przeprowadzimy je przez ogródek sprawimy, że wyrównamy częściowo teren. Jednocześnie też nie stworzymy tym sposobem płaskiej powierzchni, lecz na pewno ją urozmaicimy. Wspomniane kamienne murki oporowe stanowią oparcie dla kolejnych półek, które zamontujemy i połączymy je stopniami. Dzięki schodkom, będzie nam wygodnie przemieszczać się po takim piętrowym ogródku.

Jakie są główne zalety i wady ogrodu wertykalnego - kaskadowego?

Podstawowym atutem jaki musimy wskazać w związku z  inwestycją w ogród wertykalny –  kaskadowy jest ich korzystny wygląd przez cały rok. Dlaczego? Możemy naprawdę w dowolny sposób urozmaicać architekturę naszego ogródka w skalniaki, obsypanie korą gatunków roślin, które dobrze prezentują się również zimą. To, jakich materiałów użyjemy do projektowania ogródka zależy tylko od nas i naszego gustu. Możemy postawić na takie materiały jak: kamień, nietypowe cegły czy marmur. Kaskadowy ogródek to  doskonała alternatywa dla osób kreatywnych i zdeterminowanych. Za wadę takiego rozwiązania można uznać koszty jakie trzeba ponieść przy zakupie odpowiednich materiałów. Oprócz murów, potrzebujemy również postawić fundamenty, by te pierwsze mogły stać stabilnie.

Jakie rośliny warto sadzić w ogródkach kaskadowych?

Jeśli chodzi o wybór roślin, które warto posadzić w naszym ogródku, to tutaj możemy postawić tak naprawdę na każdą roślinę. Warto jednak zaznaczyć, że najbardziej efektownie wyglądają takie, których pędy zwisają, tworząc efektowne zasłony. Mogą to być: pelargonie bluszczolistne, stroiczka, zwisająca fuksja czy surfinia. Jeśli mamy maleńki skrawek ziemi i chcielibyśmy zrobić sobie przydomowy warzywnik, to również możemy z powodzeniem wykorzystać do tego ten typ ogrodu. Wyobraźmy sobie piętrowo ułożone rabatki z warzywami. Pełniłoby to funkcje zarówno osobne, jak i użyteczne w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *