ARCHITEKTURA

Mieszkanie w bloku czy kamienicy?

1. Mieszkanie w bloku czy kamienicy? Na kupno jakiego własnego lokum się zdecydować?
2. Zalety wyboru mieszkania w kamienicy
3. Wady wyboru mieszkania w kamienicy
4. Zalety kupna mieszkania w bloku
5. Mieszkanie w bloku czy kamienicy? Potencjalne wady mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku czy kamienicy? Na kupno jakiego własnego lokum się zdecydować?

Podejmując starania o własne lokum w dużym mieście, jesteśmy zasypywani całą masą ofert oraz oczywiście wątpliwościami, na co się zdecydować…Mieszkanie w bloku czy kamienicy?  Owe pytanie zadajemy sobie oczywiście w przypadku rozpatrywania kupna mieszkania na rynku wtórnym. Nasze wątpliwości bezsprzecznie są potęgowane, kiedy w grę wchodzi cała gama porad i subiektywnych opinii naszych przyjaciół i znajomych. Najlepiej jednak zebrać wszystkie ,,za i przeciw”. Tylko takie konstruktywne uwagi pozwolą nam podjąć najlepszą decyzję i wybrać lokum na miarę naszych oczekiwań.

Zalety wyboru mieszkania w kamienicy

Duże miasta, posiadające długą historię i sprzężoną z tym faktem sporą ilość zabytkowej architektury kuszą nietuzinkowymi mieszkaniami w ozdobnych kamienicach. To rzecz jasna atut dla koneserów sztuki, a to w sumie wąska grupa społeczna. Nadrzędną zaletą kupna mieszkania w kamienicy jest możliwość konfrontacji z monumentalną architekturą. Nietuzinkowym atutem są też zdobione artystycznie elewacje czy klatki schodowe w osobliwym klimacie. Również przestronne wnętrza oraz wysokie sufity z kasetonami czy ozdobne mocarne drzwi stanowią nie lada gratkę dla miłośników sztuki. Dodatkowo ogromne okna, dające bezsprzecznie sporo światła i jasności dodają uroku mieszkaniom kamienicznym.

Plusem kamienicznej architektury są również jej grube ceglane ściany, chroniące przed utratą ciepła zimą oraz nieprzepuszczające gorącego powietrza z zewnątrz porą letnią. W dużych miastach kamienice położone są w samym centrum. Lokalizacja ta jest niemalże wymarzoną dla ludzi ceniących gwar rynku oraz bliską odległość do restauracji, dyskotek, urzędów, galerii czy ośrodków kultury i placówek oświaty. Kupno takiego mieszkania jest też sporą gratką dla tych, którzy mają spore oszczędności i chcą je zainwestować w nieruchomość. Wówczas, wskutek tak dogodnej lokalizacji możemy takie mieszkanie z powodzeniem wynająć, zwłaszcza, gdy kamienica mieści się w mieście akademickim.

Wady wyboru mieszkania w kamienicy

Każdy wybór wiąże się nie tylko z zaletami, ale i z pewnymi wadami. Podobnie jest w przypadku podejmowanej kwestii wyboru kupna mieszkania Musimy zatem dobrze przemyśleć swój zakup, stawiając na wybór z większą ilością zalet. Wymienimy jednakowoż kilka niedogodności, związanych z kupnem mieszkania w kamienicy. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z faktu, że omawiana architektura jest często mocno zniszczona. Jest to bezsprzecznie skutkiem faktu, że rok ich budowy szacuje się na przełom końca XIX  wieku oraz pierwszą połowę XX wieku. Bez porządnej rewitalizacji takiej zabudowy, ciężko byśmy wymagali prostych ścian, szczelnych okien oraz bezpiecznej instalacji. Jeśli więc zdecydowalibyśmy się na zakup mieszkania w kamienicy, koniecznie musimy wziąć pod uwagę bardzo wysokie koszty remontowe.

Wiele do życzenia pozostawia również kwestia ogrzewania, które bez postawienia na nowoczesność, będzie nas słono kosztować (likwidacja pieców kaflowych). To jednak konkretna inwestycja, ponieważ możemy liczyć na rychły wzrost wartości takiego mieszkania i w przyszłości sporo na nim zarobić. Zakwestionować powinniśmy też często bezpieczeństwo życia codziennego w kamienicy w przypadku sąsiedztwa tzw. ciemnych uliczek i wątpliwych zaułków. Ta ostatnia kwestia jest rzecz jasna stereotypem, jednakże warto też go rozważyć w swym wyborze.

Zalety kupna mieszkania w bloku

Jeśli chcemy zdecydować się na zakup mieszkania w bloku, podobnie musimy rozważyć za i przeciw. Analogicznie do zakupu mieszkania w kamienicy. Zacznijmy zatem od zalet. Zakup mieszkania w bloku wiąże się przede wszystkim z większym komfortem, z tytułu obecności choćby windy (nie jest to rzecz jasna normą). Istnieje więc prawdopodobieństwo, że osoby starsze lepiej będą się czuć w takim nowszym budownictwie. Co więcej, kupując mieszkanie w bloku mamy większe szanse na nowocześniejszą i bezpieczniejszą instalację, gazowe miejskie ogrzewanie. Atutem zakupu takiego mieszkania na rynku wtórnym jest też bezsprzecznie fakt, że owo ogrzanie mieszkania jest zdecydowanie tańsze ze względu na zdecydowanie niższe pomieszczenia w porównaniu do kamienicy.

Mieszkanie w bloku czy kamienicy? Potencjalne wady mieszkania w bloku

Chcąc wyszczególnić wady w kwestii zakupu mieszkania w bloku na rynku wtórnym, musielibyśmy przyjrzeć się położeniu danego mieszkania indywidualnie. W grę bowiem mogłaby wejść ewentualnie kwestia  np. cienkich ścian, uniemożliwiająca zredukowanie wysokości opłat za ogrzewanie do minimum. Ponadto często blokowiska oddalone są od centrum miast. Zatem, jeśli ktoś więc ceni sobie bliskie sąsiedztwo sklepów, miejsc pracy, urzędów itd., to dla takiej jednostki taka lokalizacja okaże się zgubną.

Mieszkanie w bloku czy kamienicy? Przybliżyliśmy kwestie potencjalnych wad i zalet każdego z wyborów mieszkań. Tak czy owak, jest to sprawa na tyle indywidualna, że tak naprawdę każdy kupujący powinien sam rozważyć swoje priorytety w tejże materii.

Jeden komentarz do “Mieszkanie w bloku czy kamienicy?

  • I jak zawsze trafne uwagi.Osobiscie marzy mi się mały domek z ogrodem.Wiadomo więcej obowiązków itp ,ale wygodne mieszkanie w bloku ,moim zdaniem ma więcej minusów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *