ROLNICTWO

Jak dobrze wykonać oprysk zbóż?

1. Jak odpowiednio wykonać oprysk zbóż? W jakim celu w ogóle podejmuje się tę czynność?
2. Przeciw czemu pryskamy zboża?
3. Nowoczesne technologie a oprysk zbóż
4. Kiedy i jak najlepiej wykonać oprysk?

Jak odpowiednio wykonać oprysk zbóż? W jakim celu w ogóle podejmuje się tę czynność?

Trudno wyobrazić sobie współczesne rolnictwo bez stosowania różnego rodzaju oprysków zbożowych. Głównym celem wdrożenia w życie tej nowoczesnej technologii jest chęć poprawy jakości upraw oraz zwiększenie ich odporności na szkodniki lub grzyby. Przyczyny, dla których pryskamy zboża, rzutują w ostateczności na wyższą wydajność upraw i ogólne zdrowie roślin. Jak dobrze wykonać oprysk zbóż? Przejdźmy do szczegółów.

Przeciw czemu pryskamy zboża?

Powodów, dla których obecnie opryskujemy zboża jest wiele. Oto niektóre z nich:

  • pryskamy przeciw chwastom jedno i dwuliściennym, stosując do tego herbicydy i fungicydy. Najczęstsze chwasty dwuliścienne, z którymi walczymy na polach upraw, to maki, chabry, przytulia czepna, fiołki. Chwasty jednoliścienne to natomiast miotła zbożowa czy wyczyniec polny;
  • przeciw szkodnikom takim jak np. mszyca, ploniarka zbożowa, żółwinek itd. Obecnie na rynku mamy całą gamę środków ochrony roślin z kategorii insektycydy. Ich producenci walczą o pozycję na rynku, promując swoje produkty;
  • zapobiegając chorobom grzybiczym takim jak: mączniak prawdziwy, septorioza paskowana liści i plew oraz furioza kłosów, czy brunatna plamistość liści (słynne DTR). Do tego stosujemy środki zwane fungicydami różnych podtypów;
  • jeśli chcemy wzmocnić  i odżywić dolistnie nasze uprawy, stosujemy roztwory z różnymi pierwiastkami, na przykład: molibden, cynk, czy mangan;

Warto zaznaczyć, że zboża ozime są częściej narażone na choroby grzybicze, stąd też większa konieczność nawet kilkukrotnego oprysku fungicydami. Ponadto liście zbóż są atakowane przez mszycę czeremchowo-brzoskwiniową, kłosy natomiast przez mszycę zbożową. Przykład ten uzmysławia, jak szerokim i złożonym procesem jest kwestia oprysku zbóż i jak rozległą wiedzę musi mieć rolnik, by dobrać odpowiedni środek ochrony roślin. Trafne decyzje rzutują na wydajność upraw zbożowych.

Nowoczesne technologie a oprysk zbóż

Oprysk zbóż inaczej odbywał się trzydzieści lat temu, inaczej odbywa się obecnie. Niegdyś był czynnością niezwykle karkołomną. Wskutek stopniowej modernizacji rolnictwa, dziś omawiany proces odbywa się w warunkach możliwie bezpiecznych, a nowoczesna technologia pozwala również na to, by czynność opryskiwania przebiegała precyzyjnie i niezwykle sprawnie. Współczesne opryskiwacze producenci wyposażyli w monitoringi wykonywanych czynności, a także w hydraulicznie podnoszone belki, które regulują odpowiednią odległość od chronionych roślin. Ponadto we współczesnych opryskiwaczach mamy do dyspozycji urządzenia ułatwiające wykonanie roztworu oraz płukanie opakowań po środkach. Do tej czynności służą zamontowane zbiorniki z czystą wodą. Dzięki wyżej opisanym udogodnieniom, możemy liczyć na oszczędność, wydajność, sprawność oraz bezpieczeństwo realizowanych oprysków.

Kiedy i jak najlepiej wykonać oprysk?

Jeśli chcemy, by oprysk przebiegał profesjonalnie i z należytą dbałością o zdrowie, pamiętajmy o poniższych wskazówkach:

  • Oprysk wykonujmy tylko wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi i gdy nie towarzyszy nam akurat żadna infekcja.
  • Nie strońmy od stosowania odzieży ochronnej, okularów, masek czy rękawic.
  • Oprysk wykonujmy w niemalże bezwietrzną pogodę.
  • Jeśli to możliwe, pryskajmy w bezpiecznej odległości od rezerwatów przyrody, ogródków działkowych czy upraw zielarskich.
  • Istotne również, byśmy pamiętali o wyłączeniu pompy opryskiwacza i dysz opryskujących, kiedy mamy akurat postój maszyny. Wówczas nie dojdzie do uwolnienia nadmiaru roztworu w jedno miejsce, co nie zniszczy uprawy!
  • Powstrzymajmy się od spożycia posiłków czy picia napojów w promieniu 50 metrów od wykonywanych działań oraz w trakcie przerw nie zaniedbujmy zabiegów higienicznych (mycie rąk, twarzy i oczu).

3 komentarze do “Jak dobrze wykonać oprysk zbóż?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *