ROLNICTWO

Jak żywić Pomeraniana?

1. Jak żywić Pomeraniana? Jak właściwie karmić szpica miniaturowego?
2. Czym karmić szczenięta szpica miniaturowego?
3. Czym karmić dorosłego Pomeraniana?
4. Jak żywić Pomeraniana? Czym warto urozmaicać dietę szpica miniaturowego?

Jak żywić Pomeraniana? Jak właściwie karmić szpica miniaturowego?

Doskonale wiemy, że dobrze zbilansowana dieta naszego pupila jest tak samo ważna, jak w przypadku diety ludzkiej. Żywienie psów, a zwłaszcza proporcje białka, tłuszczy, węglowodanów oraz makro i mikroelementów uzależnione jest od wieku oraz rasy psa. Szpic miniaturowy – bo o jego właściwym sposobie karmienia będzie mowa w niniejszym artykule – to rasa, która jest obecnie bardzo popularna. Do rozpowszechnienia Pomeraniana przyczynił się piesek, który wabił się Boo. Piesek ten został okrzyknięty najbardziej uroczym psiakiem na świecie. Wszystko wskutek przystrzyżenia jego sierści na podobieństwo pluszowej maskotki. Pomeraniany z racji tego, że należą do grupy ras miniaturowych, potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety. Przybliżmy zatem klasyfikację omawianej rasy. Jak żywić Pomeraniana?

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna klasyfikuje ponad 40 ras psów do samych szpiców. Powszechnie znane psiaki wśród szpiców to Chow Chow, Akita, Husky oraz Alaskan Malamut. Sami przyznacie,  że porównaniu do w/w rodzajów szpiców, szpic miniaturowy jest osobliwy. Warto wiedzieć, że większość szpiców wykorzystywanych było w przeszłości do pracy, jednak szpic miniaturowy z racji swoich niewielkich gabarytów okazał się towarzyszem czasu wolnego. Pamiętajmy, że szpic miniaturowy jest rasą, która korzeniami sięga psów pierwotnych, dlatego też ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze dużo nie odbiega od tego, jaki miały ich przodkowie. Wskutek udomowienia zmieniła się jedynie forma, w jakiej odbywa się podaż substancji odżywczych.  

Czym karmić szczenięta szpica miniaturowego?

Jeśli planujemy kupić szczeniaczka Pomeraniana, to powinniśmy stosunkowo wcześnie rozeznać się w kwestii ich właściwego odżywiania. Zdajmy sobie sprawę z faktu, że dostarczenie odpowiednich proporcji wszystkich składników odżywczych decyduje o właściwym rozwoju i zachowaniu zdrowia, gdy nasz Pomek osiągnie dojrzałość.  Pamiętajmy, że główną zasadą jaką powinniśmy się kierować w tym zakresie jest uznanie naszego pieska do 1,5 roku życia jako niezwykle delikatnego i narażonego na różne urazy kośćca. Mamy tu na uwadze głównie tendencje do wypadania rzepek kolanowych oraz dysplazji stawów biodrowych.

W okresie dorastania, naszym małym pomkom kształtują się mięśnie oraz następuje wzmożony porost sierści. Wskutek w/w czynników, musimy pamiętać, by zapewnić im karmę o zwiększonej zawartości białka. Uzupełnijmy również dietę naszego szczeniaczka w preparaty wzmacniające kości i stawy. W okresie dorastania szpica miniaturowego nie powinniśmy ograniczać mu dostępu do karmy. Nie jesteśmy przecież w stanie dokładnie ocenić zapotrzebowania na składniki odżywcze naszego małego pomeranian w okresie dorastania. Zapotrzebowanie w tym zakresie to kwestia indywidulna. Zwróćmy ponadto uwagę na fakt, że szczenięta są zazwyczaj bardzo ruchliwe i energiczne, zatem ich organizm domaga się na bieżąco dostarczenia odpowiedniej ilości kalorii.

Czym karmić dorosłego Pomeraniana?

Szpic miniaturowy osiąga dojrzałość około 1,5 roku życia. Maksymalną optymalną wagę jaką powinien uzyskać to 4 kg. Jest to piesek o niewielkich gabarytach. Takim pieskom powinniśmy podawać około trzech posiłków dziennie, zważywszy na fakt ich wrażliwego układu pokarmowego oraz małego żołądka. Wyznaczajmy również regularne pory karmienia, by uniknąć niestrawności i innych dolegliwości trawiennych. Najlepiej wybrać gotową karmę, która zawierać będzie zbilansowaną ilość wszystkich składników odżywczych oraz makro i mikroelementów. Priorytetem jest bowiem utrzymanie zdrowych stawów, przewodu pokarmowego w dobrej formie oraz bujnej i lśniącej sierści. Dobrze zbilansowana i przemyślana dieta z pewnością pomoże nam spostać powyższym życzeniom.  Zapoznajmy się też z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Musimy się przecież dowiedzieć, ile gramów danej karmy powinien spożyć pomek o określonej masie ciała w ciągu dnia. Najlepsza karma dla dorosłego szpica miniaturowego powinna zawierać :

  • 5% tłuszczu,
  • 35% jarzyn,
  • 50% mięsa,
  • 10% błonnika.

Jak żywić Pomeraniana? Czym warto urozmaicać dietę szpica miniaturowego?

Możemy również urozmaicić dietę Pomeraniana o kurze łapki, żwacze wołowe, a także suszone mięso. Dlaczego? Zważywszy na fakt ich pierwotnego pochodzenia i zamiłowania przez tę rasę do takich czysto mięsnych przekąsek. Miejmy na uwadze fakt, że Pomeraniany to psiaki łapczywe i radosne, dlatego kawałki przekąsek powinny być ,,bezpiecznych” rozmiarów! O zadławienie psiaka bowiem nietrudno! W granicach zdrowego rozsądku warto rozszerzyć jadłospis dorosłego szpica o ugotowanego kurczaka z marchewką i ryżem. Pomek będzie z pewnością przeszczęśliwy, jeśli zaserwujemy mu dobrej jakości pasztet. Nie róbmy jednak tego zbyt często, maksymalnie 3 razy w tygodniu!

Miejmy na uwadze fakt, że pomeraniany mają dość manipulacyjny temperament i szybko wyczują dobre serce i słabość swoich właścicieli. Nie rozpieszczajmy zatem zbytnio naszych pupili w kwestii żywienia, nie częstujmy ich fast foodami, przekąskami, ciasteczkami. To dla zachowania ich ogólnego zdrowia, kości i stawów w dobrej kondycji oraz zachowania właściwej masy ciała! Nadwaga u Pomeraniana – podobnie jak u ludzi – wpływa negatywnie na stan jego stawów, narządów wewnętrznych i ogólne samopoczucie.

Dieta szpica powinna opierać się głównie na dobrze dobranej suchej karmie, wzbogaconej o kwasy tłuszczowe omega 3. Można by rzecz jasna przygotowywać pomkom własne potrawy, jednak zachowanie proporcji wszystkich potrzebnych składników pokarmowych jest wręcz niemożliwa. Niepotrzebnie narażalibyśmy wówczas naszego pupila na dolegliwości pokarmowe, a przecież zależy nam na ich dobrym samopoczuciu. Dobrze odżywiony pomek będzie z pewnością miał piękną sierść, zdrowy przewód pokarmowy i stawy w dobrej formie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *