Brak kategoriiNOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Xiaomi Cyberdog

Xiaomi Cyberdog naszym czworonożnym przyjacielem?
Inne ważne cechy charakterystyczne psa robota
Możliwości zastosowań
Xiaomi Cyberdog – ma potencjał!

Xiaomi Cyberdog naszym czworonożnym przyjacielem?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, jakby to byłoby mieć ,,psa robota”? Xiaomi CyberDog 2 to nowy pies robot, który został zaprezentowany przez chińską firmę w sierpniu 2023 roku. Robot jest podobny do Spota od Boston Dynamics. Ma kilka kluczowych różnic, w tym niższą cenę i bardziej otwarty model oprogramowania. Zapewne taki piesek nie zastąpi prawdziwego czworonożnego przyjaciela. Z pewnością jednak byłby substytutem zwierzęcia dla kogoś, kto nie może poświęcić się żywemu stworzeniu, ale chciałby mieć symbol psiego towarzystwa 🙂

Czym charakteryzuje się omawiany wynalazek? Przede wszystkim, inżynierowie zadbali o wydajny silnik, który pozwala mu osiągnąć prędkość do 3,2 m/s. Oprócz tego posiada procesor NVIDIA Jetson Xavier NX, który zapewnia moc obliczeniową niezbędną do wykonywania złożonych zadań. Rozpoznawanie obiektów i unikanie przeszkód, to jedne z tych zadań. System nawigacji GPS pozwala mu poruszać się po nieznanym terenie. Psa robota można łączyć z urządzeniami mobilnymi za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth. CyberDog 2 oferuje również szereg dodatkowych funkcji, takich jak sterowanie głosowe i sterowanie zdalne. Nasze ,,psie urządzenie” można rozszerzać o nowe akcesoria za pomocą trzech portów USB-C i jednego portu HDMI.

Inne ważne cechy charakterystyczne psa robota

CyberDog 2 ma wymiary 807 x 602 x 206 mm i waży 14 kg, a jego maksymalne obciążenie wynosi 14 kg. Pies-robot ma cztery kończyny z trzema stawami każda oraz wbudowane czujniki: czujnik dotyku, światła i ultradźwiękowy czujnik odległości. Nasz CyberDog jest w stanie wykonywać różne czynności, takie jak wychodzenie z upadku, podawanie ręki, taniec, obracanie się, gestykulacja i siadanie. Jest kompatybilny z systemem operacyjnym Ubuntu 18.04+ ROS 2.

Możliwości zastosowań

Xiaomi CyberDog 2 to potężny i funkcjonalny pies robot, który oferuje wiele możliwości zastosowań. Robot jest przeznaczony dla entuzjastów robotyki i osób, które chcą wykorzystać go do celów badawczych lub edukacyjnych. Może być wykorzystywany do badania nowych metod poruszania się lub rozpoznawania obiektów., a także do nauczania studentów podstaw robotyki lub do demonstrowania koncepcji robotyki. Taki robot wykorzystajmy do wykonywania sztuczek lub do udziału w sektorach robotyki.

Xiaomi Cyberdog - ma potencjał!

CyberDog 2 ma jednak kilka wad, w tym wysoką cenę i dostępność tylko w Chinach. Zespół kreatywnych i pełnych pasji inżynierów, wyposażył go tak, by maksymalnie wykorzystywał potencjał swoich mechanicznych mięśni i serca, dzięki algorytmom kontroli ruchu. Jest wyposażony w elementy najnowszej generacji komputerów, w tym procesor NVIDIA Jetson Xavier NX, który zapewnia moc obliczeniową 21 TOPS. Technologie obrazowania, takie jak kamera AI, kamera dwusensorowa i kamera ultraszerokątna pozwalają mu dobrze się orientować w terenie. Ponadto naukowcy wyposażyli go w system nawigacji, który pozwala mu unikać przeszkód. Badacze zadbali również o obecność sterowania głosowego i sterowania zdalnego. W przyszłości inżynierowie zadbają o nowe akcesoria, dlatego warto śledzić jego rozwój. Może naukowcy popracują nad strukturą sierści? 🙂 Pies robot, póki co dostępny jest w Chinach. Kiedy i czy w ogóle będzie możliwy do zakupienia w Europie, tego jeszcze nie wiemy. Jednego możemy być jednak pewni: sztuczna inteligencja to dziedzina, która stale ewoluuje. Jej produkty co rusz ułatwiają nam życie na każdej płaszczyźnie oraz w pełni profesjonalnie zastępują pracę człowieka. Taki pies być może będzie naszym domowym pomocnikiem. Któż to wie? 🙂 Temat na razie jest otwarty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *