NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Co to jest sztuczna inteligencja?

1. Co to jest sztuczna inteligencja? Jak zmienia ona nasze życie?
2. Poziomy złożoności i zaawansowania sztucznej inteligencji
3. Co to jest sztuczna inteligencja? Przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w codziennym życiu
4. Na czym polega ,,uczenie maszynowe” i jaki ma to związek ze sztuczną inteligencją?

Co to jest sztuczna inteligencja? Jak zmienia ona nasze życie?

W dzisiejszych czasach z pewnością niejednokrotnie czytaliśmy w różnych publikacjach lub słyszeliśmy w mediach o enigmatycznym epitecie ,,sztuczna inteligencja”. Wyjaśnijmy go zatem, by następnie odnieść się szczegółowiej do kwestii wykorzystania jej w życiu codziennym. Sztuczna inteligencja ( ang. artificial inteligence) to termin, który odnosimy do technologii, której specjaliści umożliwili dostrzegać, działać, uczyć się a nawet rozumieć! Zapytacie: jak to możliwe? Przede wszystkim programiści – bo to oni są twórcami omawianej technologii – wyposażają roboty i maszyny w algorytmy odpowiedzialne za proces uczenia się. W skrócie funkcję tę nazywamy ML (ang. machine learning). Ponadto w grę wchodzi również proces zrobotyzowanego procesu automatyzacji (znane jako RPA). Specjaliści opracowują i udoskonalają technologię sztucznej inteligencji o takie umiejętności jak rozpoznawanie twarzy, przedmiotów, czy nawet głosu. Obszar, którym obejmujemy współcześnie sztuczną inteligencją jest bardzo szeroki. Co to jest sztuczna inteligencja? W jakich głównych dziedzinach życia codziennego odnajdujemy jej zastosowanie?  Jakie jej poziomy złożoności możemy wyodrębnić?

Poziomy złożoności i zaawansowania sztucznej inteligencji

Skategoryzujmy zatem AI. Wyróżniamy jej następujące poziomy:

  • poziom pierwszy – specjaliści od AI opracowali na tym poziomie technologię, która pozwala na rozpoznawanie wzorców takich jak mowa lub obraz
  •  poziom drugi – tutaj programiści wyodrębnili technologię, dzięki której umożliwili łączenie oraz przetwarzanie danych.  Ponadto możliwe stało się prognozowanie za pomocą prawdopodobieństw i to wszystko bez udziału ludzkiego, a opracowanego oprogramowania, na którym opieramy działanie poszczególnych narzędzi. Mamy tu na uwadze oprogramowania robotów, aplikacji i wszelkich innych narzędzi usprawniających różne dziedziny życia.
  • poziom trzeci – technologie, które fachowcy zaprojektowali z myślą o odkrywaniu niecodziennych połączeń, a także opartych na doświadczeniach danych technologii. Brzmi jak opracowanie inteligentnego żywego organizmu.  W dodatku takiego, które wyręczyłoby nas z zaawansowanych i trudnych dla nas czynności, prawda?

Co to jest sztuczna inteligencja? Przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w codziennym życiu

W XXI wieku sztuczna inteligencja jest już dość mocno rozpowszechniona i często nie zdajemy sobie nawet sprawy, kiedy używamy jej narzędzi. Wymienimy zatem te najczęściej używane przez nas wytwory AI

  • Wirtualny asystent – na przykład bardzo dziś popularny Asystent Google lub Amazon Echo. Są to narzędzia, które programiści opracowali w oparciu o imitację naszego narządu mowy oraz metody konwersacyjne. Wszystko po to, by spreparować dwukierunkowe doświadczenia interaktywne. Narzędzie to pozwala nam w szybkim tempie wyszukiwać informacje, zadawać różne pytania, na które zazwyczaj uzyskujemy klarowne odpowiedzi w oparciu o internetowe źródła. Posiłkując się Asystentem od Google możemy na przykład poprosić głosowo o dodanie wydarzenia w naszym kalendarzu. Narzędzie to trzeba oczywiście najpierw zainstalować oraz udzielić Google’owi kilku istotnych weryfikujących informacji (przykładem jest prezentacja naszego głosu)
  • Inteligentny dom – nie są one rozpowszechnione na tak szeroką skalę jak powyższe narzędzie, aczkolwiek wielu ceniących komfort już korzysta z oprogramowań inteligentnego domu. Technologia ta opiera się na podłączonych kamerach bezpieczeństwa  oraz termostatach, które obsługiwane są przez sztuczną inteligencję. Narzędzie Google Nest możemy z kolei ,,nauczyć” naszych przyzwyczajeń, choćby dostosowania temperatury w środku mieszkania. Co ciekawe: niezależnie od tego czy jesteśmy w domu, czy poza domem, wymienione narzędzie pozwala nam zdalnie dostosować najlepszą dla nas temperaturę.
  • Medialne rekomendacje  – serwisy, które dobrze znamy i które urozmaicają nam życie. Mamy tu na uwadze takie udogodnienia jak: You Tube, Netflix oraz Spotify. Zauważmy, wymienione serwisy są produktami, zawierającymi elementy sztucznej inteligencji
  • Kolejnymi przykładami wykorzystania sztucznej inteligencji w życiu codziennym jest serwis Uber oraz Lift. Każdy kto korzystał z Uber, wie, jak konkretnie jest on skonstruowany i z jaką precyzją dociera on na miejsce.

Na czym polega ,,uczenie maszynowe” (ang. machine learning) i jaki ma to związek ze sztuczną inteligencją?

W kontekście sztucznej inteligencji istotne jest omówienie pojęcia ,,uczenie maszynowe” (ang. machine learning). Jeśli mielibyśmy najprościej je wyjaśnić, to jest jakby powierzchownym nazwaniem rodzaju sztucznej inteligencji. Opiera się ona na empirii- doświadczeniu. Dowodem na to są algorytmy maszynowego uczenia, dzięki którym rozwiązujemy problemy na szeroką skalę. Technologię tę wykorzystujemy do prognozowania wszelkich środowiskowych lub też ludzkich zachowań. Oprócz tego jesteśmy w stanie znaleźć i wyodrębnić wcześniej niezauważone złe wzorce i nieefektywności, a wszystko za pomocą wysoko zaawansowanej statystyki (zestawienia danych). Pamiętajmy, że coraz bardziej zaawansowane produkty sztucznej inteligencji, są przyszłością i ratunkiem dla świata. Oprócz zaawansowanych oprogramowań, które automatyzują pracę w przedsiębiorstwach, pojawią się też cyfrowe awatary. Pozwolą one na redukcję pracowników w przeróżnych branżach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *