Najlepsze pasze dla kurczaków
1. Jakie są najlepsze pasze dla kurczaków i innych ptaków hodowlanych?
2. Jak sprostać wymogom żywieniowym brojlerów?
3. Najlepsze pasze dla kurczaków – charakterystyka
4. Z czego składają się mieszanki paszowe?
Jakie są najlepsze pasze dla kurczaków i innych ptaków hodowlanych?
Jeśli zajmujemy się hodowlą drobiu, to warto pomyśleć o udoskonaleniu ich sposobu odżywiania. Co powinniśmy rozumieć w tym przypadku pod pojęciem ,,udoskonalenie”? Wiadomo, że do prawidłowego wzrostu żywego organizmu potrzebujemy odpowiednich warunków, tj. prawidłowej temperatury, utrzymania higieny, dostępu do czystej wody oraz zbilansowanej diety. W przypadku stadka drobiu, bez istnienia producentów wartościowych mieszanek pasz, czynność przygotowywania posiłków byłaby karkołomna. Czego zatem potrzebują brojlery do wzrostu i jakie są najlepsze pasze dla kurczaków?
Jak sprostać wymogom żywieniowym brojlerów?
W ostatnich latach bacznie przyglądaliśmy się wpływowi pożywienia na rozwój drobiu. Związane jest to bezpośrednio z jakością mięsa, jakie uzyskujemy z naszych hodowli. Warto zaznaczyć, że drób rzeźny powinien rosnąć stosunkowo szybko (przecież mamy na nich zarobić) i zarazem zdrowo. Niewątpliwie trudno jest sprostać tym wymogom. Co więcej, zdają się one wykluczać. Dorosły, gotowy na ubój brojler powinien cechować się małą ilością tłuszczu przy jednoczesnej dużej ilości czystego mięsa. Konsumenci nie powinni również narzekać na obróbkę technologiczną kupionego produktu. Jeśli chcemy wyprodukować brojlera o masie 1,35 kg, potrzebujemy około 5 tygodni na jego wzrost i w przybliżeniu 2,5 kg paszy.
Jeśli chcemy wykorzystać potencjał genetyczny drobiu i szybciej uzyskać wymaganą do uboju masę, powinniśmy skorzystać ze współczesnych metod żywienia, o czym będzie jeszcze mowa. Istotny jest fakt, że brojlery mają krótki przewód pokarmowy i dość szybką przemianę materii. Musimy zatem zadbać o urozmaicenie ich codziennej diety oraz znać fazy rozwoju kurcząt i związane z nimi wymagania dietetyczne.
- W pierwszej fazie rozwoju, pisklę potrzebuje dużo białka (około 20% paszy).
- W kolejnych etapach wzrostu brojlera powinniśmy skupić się na dostarczeniu mu jak największej ilości węglowodanów (około 13,5 MJ na kilogram paszy)
Popularne jest również stosowanie paszy o uśrednionej zawartości białka i węglowodanów przez cały cykl życia brojlera. Skuteczniejszy jest jednak wspomniany podział na fazy. By ograniczyć straty energii z pożywienia, najlepiej hodować drób w okresie wiosenno-letnim lub w ogrzewanych pomieszczeniach.
Najlepsze pasze dla kurczaków – charakterystyka
Specjalnie spreparowane mieszanki paszowe dedykowane są w szczególności dużym fermom drobiu. Po pierwsze, ułatwia to pracę właścicielom takiej hodowli. Po drugie, są one zbilansowane pod względem ilości składników mineralnych, białka, węglowodanów i innych wartości odżywczych. Tak jak już wspomnieliśmy, możemy wybrać pasze dedykowane wyłącznie brojlerom w pierwsze fazie wzrostu (wysokobiałkowe) . Również w grę wchodzą te, które zawierają w odpowiednich proporcjach zarówno białko, jak i węglowodany. Ten drugi rodzaj pasz możemy podawać kurczakom przez cały okres ich wzrostu. Na opakowaniach pasz zazwyczaj producenci podają dokładny skład paszy, potwierdzony badaniami. Dla piskląt, producenci pasz oferują różne rodzaje mieszanek.
- Starter – podajemy ja kurczętom od 6 do 14 dnia życia. Wówczas brojlery mają już spore zapotrzebowanie na białko, wapń, lizynę oraz fosfor.
- Grower- stosujemy od około 14 dnia życia brojlera,, aż do około 6 dni przed ubojem. W tej mieszance mamy niewiele białka, na poczet energii metabolicznej.
- Finiszer to pasza, którą podajemy brojlerom tuz przed ubojem. Nie zawiera już ona białka, a wyłącznie zwiększoną dawkę energii.
Z czego składają się mieszanki paszowe?
Najlepsze pasze dla kurczaków składają się głównie ze zbóż: kukurydzy, pszenicy, jęczmienia, owsa i pszenżyta. Producenci nie produkują natomiast pasz na bazie żyta, ponieważ taka pasza mogłaby podrażnić delikatne jelita brojlerów i spowodować biegunkę. W paszach dla brojlerów znajduje się również: gluten, kiełki pszenne inne produkty uboczne procesu przemiału zbóż. Do mieszanek paszowych producenci dodają tez śladowe ilości nasion roślin oleistych, soję, rzepak czy tzw. śruty poekstrakcyjne. Łubin wąskolistny czy groch stanowią natomiast uzupełnienie paszy w białko. W celu urozmaicenia mieszanek paszowych, producenci dodają również susze z zielonek (np. lucernę), mleko w proszku, drożdże, kredę i sól pastewną, fosforany wapniowe. Powyższe składniki sprawiają, że dostarczamy naszym zwierzętom wszystkich potrzebnych mu do prawidłowego rozwoju składników. Nowoczesne pasze zawierają natomiast białka wybranych aminokwasów oraz witamin, a także wspomagające trawienie enzymy paszowe. Zadaniem tych enzymów jest również zmniejszenie toksyczności odchodów brojlerów oraz zniwelowanie ewentualnych chorób za sprawą probiotyków.
Zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć 🙂
Podeślę artykuł kilku moim znajomym, włącznie z mama .Na pewno ich to zainteresuje .
Jak zawsze interesujące ciekawostki
Uważam że nie mamy najmniejszego wpływu na to czym są karmione,a nasze zdrowie jest dla chodpwcow na ostatnim miejscu. Dlamniejedynym wyjściem aby uniknąć tego chemizowanego ,,mięska,,jest odstawienie go bądz zminimalizowanie spożycia. A da się.