Czym karmić kury?

1. Czym karmić kury nioski ze względu na ich układ pokarmowy i zapotrzebowanie na składniki odżywcze?
2. Dominacja odpowiednich zbóż i pasz gwarancją zdrowych kur
3. Śruty poekstrakcyjne
4. Czym karmić kury? Mile widziane warzywa okopowe, susz z zielonki…
5. Okresy żywieniowe kur niosek
6. Czym karmić kury nioski w okresie nieśności?

Czym karmić kury nioski ze względu na ich układ pokarmowy i zapotrzebowanie na składniki odżywcze?

Kury, tak samo jak przepiórki czy indyki należą do ptaków grzebiących. Sposób  żywienia tego drobiu  uwarunkowany jest ich szczególnym układem pokarmowym. Kury – jak wszystkie ptaki – wskutek braku uzębienia nie mają możliwości poddać obróbce pobieranego pokarmu. Natura wyposażyła je więc w wole, które jest uchyłkiem przełyku. Służy ono do wstępnego namoczenia pokarmu, które następnie transportowane jest do żołądka. Ich żołądek zawiera dwie komory: gruczołową i mięśniową. Ta pierwsza wydziela konieczny do strawienia kwas solny, natomiast dzięki tej drugiej, pokarm zostaje starty. Zasadniczą różnicą układu pokarmowego ptaków od innych zwierząt, jest obecność dwóch tzw. jelit ślepych. Czym karmić kury?

Dominacja odpowiednich zbóż i pasz gwarancją zdrowych kur

Znając budowę anatomiczną ptaków hodowlanych, sposób ich żywienia opieramy na tej wiedzy. Jeśli posiadamy hodowlę kur niosek, zadbajmy, by w ich diecie dominowały zboża, które zawierają mnóstwo energii w postaci skrobi i niewielką ilość białka. Ponadto, atutem diety zbożowej jest lekkostrawność. Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że zależałoby nam urozmaicić dietę kur w białko, wówczas musimy sięgnąć po specjalnie przygotowane pasze przemysłowe. Producenci tych pasz wzbogacają je w odpowiednie aminokwasy, takie jak na przykład: lizyna, metionina, leucyna, tryptofan i inne. Konkretne gatunki zbóż zawierają bowiem nieliczne aminokwasy, zatem mogą one nie wystarczyć naszej hodowli do w pełni zdrowego rozwoju. By określone aminokwasy były dobrze przyswajalne przez kury, należy żywność, która jest w nie bogata  poddać odpowiedniej obróbce. Mamy tu na uwadze śrutowanie oraz gniecenie, dzięki czemu wspomniane aminokwasy są dobrze wchłaniane przez enzymy trawienne odpowiedzialne za trawienie.

Również obróbka chemiczna nie jest bez znaczenia. Odpowiednia wartość energetyczna paszy sprawia, że właściwie może zajść proces wbudowywania białka w układ przewodu pokarmowego naszych kur. Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że niektóre zboża po zmieszaniu z paszą są dla kur z pewnych przyczyn mogą być szkodliwe. Żyto i jęczmień na przykład utrudniają kurom proces trawienia, na skutek wejścia w reakcję z ważnymi komponentami paszy. Kury wówczas nie są w stanie przyswoić istotnych pod względem właściwości odżywczych składników paszy. Zdecydowanie częściej zaleca się żywienie kur niosek pszenżytem, zważywszy na większą ilość aminokwasu lizyny od pszenicy. Pszenżyto zawiera również zdecydowanie mniej składników utrudniających wchłanianie wspomnianych cennych substancji niż żyto.

Śruty poekstrakcyjne

Zboża, oprócz kukurydzy i owsa posiadają w swym składzie niewiele tłuszczy. Jeśli chcielibyśmy uzyskać ładny, naturalny żółty kolor żółtka w jajku od nioski, warto wzbogacić ich codzienną dietę w niewielką ilość ziaren kukurydzy. Dlaczego niewiele? Przede wszystkim kukurydza jest bardzo energetyczna i zawiera sporo tłuszczu. Z tego powodu, nawet przy niewielkich dawkach podaży tego ziarna możemy mieć kłopot z otyłością naszych kur. Błonnik i włókna zawarte w owsie wpływają korzystnie na proces trawienia i przemianę materii kur. Wspomniany gatunek zboża uzupełnia kurom również niedobory witamin z grupy B.

Producenci pasz dla niosek chętnie urozmaicają je również w otręby pszenne, które proponują w formie łatwostrawnego granulatu. Otręby zawierają sporo soli mineralnych. Dietę naszych niosek możemy też rozsądnie rozszerzać o śruty poekstrakcyjne. Są one produkowane z nasion roślin oleistych. Najczęściej podajemy kurom śrutę sojową, natomiast ze śrutą rzepakową powinniśmy uważać. Przedawkowanie jej może skutkować znoszeniem przez nioski małych jaj o niemiłym zapachu i z krwią w  żółtku. Zadbajmy również o to, by śruta rzepakowa była wyłącznie dobrej jakości.

W codziennej diecie kur niosek mile widziana jest też śruta słonecznikowa, jednak nie powinniśmy dodawać jej zbyt dużo, zważywszy na fakt zawartości dość sporej ilości włókna. Włókno to spowodowałoby znaczne zmniejszenie przyswajania białka. Producenci zalecają dwudziestoprocentowy udział omawianej śruty w paszy.

Czym karmić kury? Mile widziane warzywa okopowe, susz z zielonki...

Rzadko, ale zdarza się, że niektórzy hodowcy kur podają im oprócz pasz zbożowo-śrutowych również niektóre rośliny okopowe. Zalicza się do nich np. ziemniaki podawane najczęściej w łupinach i częściowo rozdrobnione oraz w takiej samej formie buraczki lub startą marchew. Dodane drożdże do paszy ubogacają dietę  kur o sporą ilość witamin i minerałów. W żywieniu kur spore znaczenie ma też podaż suszu z młodych liści traw i niektórych chwastów (koniczyna, pokrzywa) oraz z lucerny. Susz dobrze wpływa na koloryt żółtka jaj. Nie strońmy też od dodawania do pasz dla kur niosek odtłuszczonego mleka i serwatki w formie proszku. Mączki rybne są również dobrym dodatkiem, ale pamiętajmy, by nie dodawać ich zbyt dużo. Mogą one przyczynić się do brzydkiego zapachu jaj.

Okresy żywieniowe kur niosek

Planując hodowlę kur niosek musimy wiedzieć, że w ciągu ich życia wyróżniamy dwa okresy żywieniowe.

  • czas od narodzin do około 16 tygodnia życia,
  • okres dojrzałości tj. po 17 tygodniu życia.

W pierwszej fazie życia, kury nioski – jak każde inne pisklę – ma zwiększone zapotrzebowanie na białko. Musimy jednak pamiętać o tym, by nie dostarczyć pisklętom kury nioski zbyt dużej białka. Spowodować możemy tym samym zbyt szybki rozwój kury i przedwczesne znoszenie małych jajek. Niedobory wartościowych składników pokarmowych oraz nadmiar węglowodanów,  mogłyby spowodować zahamowanie wzrostu, podatność zwierząt na choroby, a co za tym idzie – niską wydajność jeśli chodzi o znoszenie jaj. Pisklętom zalecamy podaż mieszanek przemysłowych, ponieważ ich producenci zadbali o odpowiednie proporcje wszystkich substancji odżywczych potrzebnych kurczętom.

Paszę w pierwszym okresie życia kur niosek podajemy w postaci pokruszonej, natomiast już od piątego tygodnia zalecamy podaż pasz sypkich. Pasze sypkie z reguły są wyjadane przez drób wolniej, co czyni je lepiej strawionymi i zapewniającymi u kury poczucie sytości. Jeśli zdecydowaliśmy się na chów tzw. przyzagrodowy, powinniśmy w pierwszej fazie żywić nasze kurczęta kaszą kukurydzianą, drobno posiekaną zielonką oraz płatkami owsianymi. Warto do paszy dodać również rozkruszone skorupki jaj. Około czwartego tygodnia wzrostu niosek, możemy już śmiało podać im zboża w formie ziaren lub śrutu. Nie zapominajmy o dodawaniu do naszych mieszanek witamin i minerałów, ponieważ nioski w okresie wzrostu nie powinny mieć żadnych niedoborów.

Czym karmić kury nioski w okresie nieśności?

To, jak żywić kury zależy przede wszystkim od ich masy ciała. Nioski tzw. ,,typu lekkiego” charakteryzuje szybka przemiana materii. Takim kurom powinniśmy zatem zapewnić wyższą podaż węglowodanów. Do znoszenia dobrej jakości jaj potrzeba korom znacznej podaży wapnia i fosforu, a podaż paszy zwiększyć należy w pierwszym etapie nośności oraz w trakcie pierzenia. Możemy wyróżnić chów tzw. intensywny oraz ekstensywny. Ten pierwszy typ dotyczy hodowli na dużą skalę, natomiast drugi z wymienionych typów odnosi się do niewielkiej hodowli. Warto wyodrębnić podstawową różnicę pomiędzy powyższymi typami hodowli. Typ intensywny opiera się przede wszystkim na stosowaniu pełnoporcjowych mieszanek przemysłowych, wraz z enzymami odpowiedzialnymi za zwiększenie strawności oraz witaminami i minerałami. Chów ekstensywny natomiast polega na podawaniu kurom nioskom pasz przygotowywanych głównie we własnym gospodarstwie, a także warzyw okopowych. Kurom z hodowli ekstensywnej pozwalamy na więcej swobody, poruszanie się po znacznie większej przestrzeni, co ma wpływ na jakość niesionych przez nie jaj.

Jeden komentarz do “Czym karmić kury?

  • 2 lutego 2022 o 23:43
    Bezpośredni odnośnik

    Dokładnie. Ciekawy artykuł. Niby ,a co tam kura zje….ale tak jak my nie możemy byle czego jeść, tak i kury.Dodatkowo ich mięso i jaja, sami spożywamy. Więc warto wiedziedzieć?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *