Poidła i karmniki dla kur i drobiu
1. Jakie wybrać karmniki dla kur i drobiu?
2. Zacznijmy od karmników
3. Co to są karmniki zasypowe i korytkowe? Czym się charakteryzują?
4. Automatyczne karmidła dla kur i innych ptaków hodowlanych – kiedy warto pomyśleć o tej inwestycji?
5. Poidła i karmniki dla kur i drobiu – jak usprawnić masowe pojenie drobiu?
Jakie wybrać poidła i karmniki dla kur i drobiu?
Jeśli zajmujemy się hodowlą drobiu: kur, gęsi, kaczek, brojlerów, indyków i innych ptaków hodowlanych, to naszym zadaniem jest stworzyć im dobre warunki do wzrostu. Niezależnie też od liczebności naszego kurnika czy fermy, warto pomyśleć też o wygodzie w kwestii ich pojenia i karmienia. Współcześnie, w dobie nowoczesnych urządzeń, również w dziedzinie hodowli drobiu zaszło wiele pozytywnych zmian. Wygodne poidła i karmniki dla kur i drobiu to już dziś norma na rynku. Producenci tego typu urządzeń konkurują ze sobą w coraz to wygodniejszych rozwiązaniach, które ułatwią życie każdemu hodowcy. Chcąc dokonać zakupu poideł i karmników, rozważmy najpierw cechy, jakimi powinny się charakteryzować te najużyteczniejsze i najwygodniejsze dla naszej hodowli.
Zacznijmy od karmników
W zależności od ilości hodowanego przez nas drobiu, musimy wybrać odpowiedni typ karmików oraz zdecydować o najdogodniejszym dla nas i zwierząt miejscu do jego ich ulokowania. Przy wyborze karmideł dla kur i innych ptaków hodowlanych, powinniśmy wziąć też pod uwagę takie czynniki jak: rodzaj preferowanej przez nas paszy, gatunek i rasę drobiu oraz ogólny system hodowli. Niewielkie stada drobiu nie wymagają aż tak bardzo zautomatyzowanych urządzeń karmiących. Zakup takiego sprzętu nie będzie więc nas aż tak dużo kosztować. Wystarczyć nam powinny w takiej sytuacji niemechaniczne karmniki korytkowe, rynienkowe lub zasypowe. Ich montaż wymaga co prawda pewnego nakładu pracy, ale wspaniale spełniają swoją rolę.
Co to są karmniki zasypowe i korytkowe? Czym się charakteryzują?
Karmniki cylindryczne zasypowe (inaczej: dzwonowe) zawierają w budowie pojemnik do paszy. Mocujemy go do podstawy z wieszakiem oraz specjalnym prętem, służącym do regulacji ilości podawanej paszy. Karmniki zasypowe sprawdzają się wyłącznie w karmieniu drobiu paszą sypką, granulowaną i – co najistotniejsze – suchą.
Karmniki korytkowe (rynienkowe) służą do karmienia ptactwa hodowlanego paszą wilgotną. Charakteryzuje je ocynkowana blaszana budowa lub wykonana z tworzywa sztucznego. Budowa ta jest stabilna oraz bezpieczna dla zwierząt. Niezależnie od tego czy zainwestowaliśmy w karmnik zasypowy czy korytkowy, musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu ich oraz o uzupełnianiu paszy. Dbałość o higienę to jeden z czynników decydujących o dobrym stanie zdrowia naszej hodowli.
Automatyczne karmidła dla kur i innych ptaków hodowlanych – kiedy warto pomyśleć o tej inwestycji?
O zakupie zautomatyzowanych karmników dla drobiu warto pomyśleć w przypadku dużej hodowli, kiedy to ręczne czyszczenie i uzupełnianie pożywienia jest karkołomne. Automatyczne karmidła pozostają czyste przez zdecydowanie dłuższy czas w porównaniu do nie mechanicznych, dlatego warto rozważyć ich zakup. Zamortyzuje się z pewnością! Wśród tego typu urządzeń usprawniających hodowlę ptactwa, na rynku mamy dostępne trzy podstawowe: karmidło łańcuchowe, rurowo-tubusowe oraz z systemem kompaktowym. Wspólnym mianownikiem tych karmników jest istotny element konstrukcyjny, zwany silosem paszowym. Karmidło łańcuchowe to system, który funkcjonuje w układzie zamkniętym, a nośnikiem paszy jest łańcuch, który montujemy na dnie paszowych rynien. Atutem tego rozwiązania jest to, że długą rynnę zawieszamy na wysokości odpowiedniej dla naszych zwierząt. Możemy być wówczas pewni, że wszystkie zwierzęta z naszej hodowli będą sięgać po paszę kiedy tylko zgłodnieją. Ten rodzaj karmnika zazwyczaj wykorzystujemy w przypadku chowu klatkowego, ściółkowego, rusztowego i podłogowego.
Karmidło rurowo-tubusowe to system podaży paszy, który nie działa w zamkniętym układzie. Jego budowę charakteryzuje główna rura wraz z wąskimi przewodami, prowadzącymi do okrągłych zasypowych pojemników. Mamy tu możliwość monitorowania ilości dystrybuowanej paszy, wskutek wyposażenia w czujniki. Omawiane rozwiązanie sprawdza się w hodowli ściółkowej.
Wśród automatycznych rodzajów karmników mamy jeszcze system kompaktowy, który jest poniekąd uproszczeniem omawianego karmidła rurowo – tubusowego. Składa się on z przewodu głównego, który doprowadza paszę bezpośrednio do pojemnika zasypowego. Tutaj również możemy kontrolować ilość dostarczanej paszy poprzez specjalne czujniki. Ten rodzaj karmnika zalecany jest w przypadku hodowli indyków, brojlerów, kaczek oraz kur niosek.
Poidła i karmniki dla kur i drobiu - jak usprawnić masowe pojenie drobiu?
Obecnie do dyspozycji mamy poidła kropelkowe i kubełkowe. Producenci tego typu poideł zalecają wykorzystanie ich w systemie klatkowym bateryjnym oraz w wylęgarniach piskląt. Na ich budowę składają się specjalne dozowniki, które ,,wywołują” wodę poprzez wduszenie przycisku zaworu. Poidła zawierają również rynienki lub miseczki, które zapobiegają chlapaniu wody na ściółkę oraz sprawiają, że zużywamy wody tyle, ile faktycznie potrzeba. Poidła kropelkowe musimy rozplanować w taki sposób, by na około 10 sztuk przypadało jedno poidło. Oczywiście ich ilość uwarunkowana jest wielkością zwierząt i ich aktualnemu zapotrzebowaniu na wodę. Montując poidła, powinniśmy mieć na uwadze, by zamieszczać je w rozsądnej odległości od karmników i paszociągów, tak, by zniwelować potencjalne zabrudzenia wody paszą. Większość poideł zautomatyzowanych składa się z :
– dozownika leków i suplementów witaminowych;
– filtra wody;
– reduktora ciśnienia
– zaworu przeznaczonemu do rozdzielenia wody na poidła;
– manometru do pomiaru ciśnienia .
Inwestycja w adekwatne dla naszej hodowli drobiu poidła i karmniki z pewnością zaowocują dobrym zdrowiem naszych zwierząt, co przełoży się na zyski w postaci regularnego niesienia jaj przez kury oraz zdrowy rozwój np. brojlerów.
o kury także należy zadbać!
Takie niby proste ,a jednak nie.Ciekawy artykuł, nie tylko dla tzw gospodarzy Z obserwacji u mojej mamy zauważyłam dlaczego do pojemnika z wodą wkłada w środku kamień ….rzecz jasna …żeby małe pisklęta się nie potopiły .