Ochrona budynków przed hałasem
Izolacja akustyczna, czyli ochrona budynków przed hałasem
Na co powinniśmy zwrócić uwagę w trosce o wygłuszenie naszych pomieszczeń?
Jak zapobiec nieprzyjemnym dźwiękom i hałasom w domu budowanym bezpośrednio przez nas?
Na które elementy budynku musimy koniecznie zwrócić uwagę w kontekście akustyki?
Ochrona budynków przed hałasem a uszczelnienie okien, izolacja dachu, podłóg i drzwi
Izolacja akustyczna, czyli ochrona budynków przed hałasem
Każdy z nas podczas wyboru mieszkania czy budowy domu, zwraca uwagę na aspekt akustyki. Niedobór konkretnego zadbania o wygłuszenie może okazać się w przyszłości dla nas nie lada problemem. Warto zatem pomyśleć o tym zawczasu i rozważyć najlepsze z możliwych pomysłów na izolację budynku. W poruszane zagadnienie należałoby zaangażować architektów i pracowników budowy, jeśli oczywiście oddelegowujemy wszystkie prace budowlane. Jeśli natomiast rozważamy zakup domu czy mieszkania z rynku wtórnego, koniecznie porozmawiajmy z sąsiadami o akustyce potencjalnej własności. W przypadku uchybień natomiast, warto rozważyć, który z możliwych sposobów wyciszenia sprawdziłby się w przypadku naszej nieruchomości najlepiej. Czynników, które wpłynęłyby na podjęcie konkretnej decyzji jest sporo i poświęcimy im uwagę w niniejszym artykule. Pamiętajmy, że ochrona budynków przed hałasem to nasz priorytet, jeśli chodzi o komfort i higienę zdrowia psychicznego.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę w trosce o wygłuszenie naszych pomieszczeń?
Jeśli jesteśmy w trakcie wyboru mieszkania lub domu z rynku wtórnego, dobrze byłoby rozważyć wybór również w kontekście akustyki. Podobnie w przypadku kupna mieszkania w bloku lub szeregowcu na rynku pierwotnym, kiedy to nie uczestniczymy bezpośrednio w proces powstania naszego lokum. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak bardzo potrafią uprzykrzyć życie niepożądane dźwięki: zarówno te międzysąsiedzkie, jak i docierające z zewnątrz. Co możemy zrobić w tej kwestii? Na co zwrócić uwagę, by zminimalizować uchybienia w tej materii?
Po pierwsze – jeśli wybieramy mieszkanie, to warto rozważyć te na maksymalnie niskich piętrach i w dogodnej lokalizacji. Co to oznacza w praktyce? Niech to nie będzie blok w bezpośrednim sąsiedztwie z wzmożonym ruchem ulicznym, siedzibą straży pożarnej czy stadionu piłkarskiego.
Przyjrzyjmy się również materiałom, z jakich została wybudowana nasza potencjalna własność. W szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
- Materiały, z których wykonano budynek, w tym grubość ścian nośnych. Preferowane środki to klasyczna cegła, pustaki ceramiczne i silikonowe. Im więcej nieregularnych, chropowatych powierzchni, tym większa szansa na stłumienie hałasu i zniwelowanie efektu echa.
- Ilość dodatkowo wdrożonych powierzchni izolacyjnych. Wymienimy tu wszelkie styropiany, wełny mineralne, gumy oraz pianki poliuretanowe. Jeśli chodzi o kupno mieszkania z rynku pierwotnego, to obecnie w akcie notarialnym deweloper zobowiązany jest wyodrębnić szczegółowo materiały, z których powstało nasze mieszkanie
Jak zapobiec nieprzyjemnym dźwiękom i hałasom w domu budowanym bezpośrednio przez nas?
W przypadku samodzielnego nadzorowania postępów budowy naszego domu, możemy z pewnością lepiej zmonitorować kwestie akustyczne i wybrać najlepsze z możliwych sposobów wygłuszania. Tutaj nie musimy borykać się z trudnościami w podjęciu najlepszych z możliwych decyzji, ponieważ mamy bezpośredni wpływ – od początku do końca – na to, jaki będzie nasz dom. Również kwestie akustyczne są w pełni zależne od nas. Jeśli zależy nam zatem na maksymalnym zniwelowaniu uciążliwych hałasów wynikających na przykład z ruchu ulicznego czy dźwięków pochodzących z fabryk, wybierzmy najcichszą z możliwych okolic.
Jeśli nie jest to w pełni możliwe, stosujmy zatem materiały budowlane, o których była mowa w poprzednim akapicie. Przypomnijmy, że wszelkie taśmy czy otuliny do rur są mile widziane. Warto wiedzieć, że rozpraszaniu dźwięków sprzyja dedykowana temu celowi specjalna perforowana tzw. płyta akustyczna. To produkt dość świeży, lecz już zyskuje na popularności. Zadbajmy też o to, by ściany w naszym domu były maksymalnie grube. Pomoże to nie tylko zniwelować niepotrzebny hałas z zewnątrz, lecz też zapewni odpowiednią temperaturę. Aby osiągnąć odpowiednie parametry akustyczne i termiczne, warto też zastosować odpowiednią dla naszych potrzeb izolację z różnych rodzajów wełn.
Na które elementy budynku musimy koniecznie zwrócić uwagę w kontekście akustyki?
Jeśli zależy nam na korzystnych warunkach akustycznych, zadbajmy o montaż masywnego stropu. Najlepiej, by był on wykonany z żelbetonu lub porządnego betonu prefabrykowanego. Jeśli zdecydowaliśmy się na strop gęstożebrowy, powinniśmy zadbać o dodatkową izolację w postaci wybranej wełny, styropianu lub maty kauczukowej. Bez dodatkowej izolacji, strop gęstożebrowy przekazywać będzie dźwięki uderzeniowe, które rozchodzić się będą na ściany. Nie zapomnijmy, że ewentualną izolację powinniśmy wykonać zanim wykonamy podkład podłogowy. Najsłabiej pod względem ochrony przed hałasem wypada strop drewniany. Jeśli chodzi o ściany, to dobrze by było, gdybyśmy postawili na materiały tłumiące dźwięki. Popularne ,,wytłumiacze” to cegła ceramiczna oraz bloczki z silikatów i klinkierów. Użycie betonu komórkowego czy tradycyjnych pustaków, wiąże się z koniecznością montażu wełny izolacyjnej. By ściany szkieletowe wytłumiały hałas, powinniśmy zadbać o montaż tzw. przekładek akustycznych pomiędzy ścianą a stropem. Są one wyprodukowane z taśmy kauczukowej i z wełny mineralnej.
Ochrona budynków przed hałasem a uszczelnienie okien, izolacja dachu, podłóg i drzwi
Chcąc maksymalnie zniwelować niepożądane dźwięki, postawmy na płaski, betonowy dach. Dodatkowo warto go izolować wełną. Skośne dachy mają to do siebie, że gorzej radzą sobie z wytłumieniem hałasu. Musimy zatem w jego przypadku pokryć go ciężkimi materiałami. Mamy do wyboru płyty włókno cementowe, łupki oraz dachówki. Największej dodatkowej izolacji potrzebuje dach skośny z blaszanym profilowanym pokryciem.
By nasze drzwi nie pochłaniały hałasu z zewnątrz, powinniśmy je docieplić. Sposobów na docieplenie drzwi jest naprawdę sporo. Sam proces ich uszczelniania powinniśmy rozpocząć od paneli wokół drzwi. Przydadzą się nam tutaj w paski winylowe oraz neoprenowe. Same drzwi możemy obić tapicerką, matą i innymi materiałami dociepleniowymi.
W naszych domach podłoże powinno być systemem scalonym, składającym się kolejno z wylewki, izolacji akustycznej i przeciwwilgociowej. W przypadku okien, dostępnych na rynku mamy masę uszczelek wyciszających oraz taśm w rozsądnej cenie. Popularne są też wałki wyciszające. Wszystkie powyższe metody pozwolą zneutralizować wpływ tzw. mostków akustycznych. Definicja tej frazy jest dziś popularna i oznacza po prostu miejsca, przez które przedostaje się dźwięk. Kojące dla ucha okazują się również tzw. strefy zieleni wokół blokowisk czy domów wolnostojących.
Bardzo ważne aspekty do analizowania przy budowie nie tylko domów.Jesli ktoś ma dzie i małe to zrozumie ,jak irytuje przejeżdżający samochód np że zepsutym tłumikiem,czy samolot a nawet szczekanie psa😅🤣
Cenne informacje 🙂
A nie wspomnę o zwierzętach ,które tez się stresują np.w czasie sylwestra.Fakt raz w roku ,chodź u nas częście słychać.