PRZEMYSŁ SPOŻYWCZYZdrowie i uroda

Jaki chleb warto jeść?

1. Jaki chleb jest najzdrowszy?
2. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować w wyborze chleba?
3. Jakie pieczywo mamy obecnie do wyboru?
4. Ratunek dla bezglutenowców
5. Zwróćmy uwagę na wagę chleba!

Jaki chleb jest najzdrowszy?

Niegdyś chleb stanowił podstawę wyżywienia człowieka. Nasze babcie sporo napracowały się, samodzielnie wypiekając bochny, czasem kilka razy w tygodniu. Później nadeszła era i  – właściwie moda – na wygodę, czyli odwiedzanie piekarni i kupowanie pieczywa. Wraz z pojawianiem się na rynku coraz większej konkurencji w branży piekarniczej, wzrosła tez ilość produktów niezdrowych. Niezdrowy chleb, czyli jaki? Na pewno taki, który nie jest wypiekany na naturalnym zakwasie lub kwasie chlebowym oraz taki, który zawiera mnóstwo wzmacniaczy smaku oraz substancji spulchniających. Ponadto coraz częściej zaczęliśmy sięgać po pieczywo, które dostarcza jedynie pustych i łatwo przyswajalnych cukrów. Powyższe uchybienia spowodowały, że dziś ponownie zaistniała potrzeba samodzielnego wypiekania  chleba, choć przy dzisiejszym trybie życia i zabieganiu na tę czynność mogą pozwolić sobie nieliczni. Ci, którzy dbają o zdrowe odżywianie i jednocześnie są osobami zapracowanymi, mają przed sobą nie lada wyzwanie. Czy warto jeść chleb? Jaki chleb jest najzdrowszy? W odpowiedziach na powyższe pytania pomoże niniejszy artykuł.

Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować w wyborze chleba?

We wstępie artykułu nadmieniliśmy, że producenci pieczywa często do produkcji pieczywa wykorzystują substancje spulchniające, wzmacniacze smaku, w najgorszym wypadku…pióra ptactwa hodowlanego czy gips! Robią to w celu zwiększenia produkcji przy jednoczesnej oszczędności środków. Jednym słowem: z chęci zysku. Co my jako konsumenci możemy zrobić wobec zaistniałych kontrowersji? Powinniśmy z uwagą czytać etykiety umieszczone na produktach. Każdy producent zobowiązany jest przecież do rzetelności w tej kwestii. Nie dajmy się jednak zwieść tzw. chwytom marketingowym. Przejawiać się one mogą w sprytnych zachęcających hasłach promujących zdrowe odżywianie.. Jeśli jednak po spojrzeniu na etykietę zauważymy, że owo hasło nijak ma się do listy substancji zawartej w naszym produkcie mącznym, wówczas możemy z satysfakcją odłożyć go na półkę. A oto podstawowe wskazówki, którymi powinniśmy się kierować w wyborze pieczywa:

Po pierwsze: wybierajmy chleb z maksymalnie krótką ilością wymienionych składników. Dla ułatwienia tego zadania podajemy zatem podstawowe komponenty, z których produkujemy zdrowe pieczywo. Do wypieku tego najbardziej naturalnego potrzebujemy jedynie: mąki, wody lub mleka oraz środka spulchniającego tj. zakwasu lub drożdży oraz soli. W grę wchodzą oczywiście też różnego rodzaju naturalne ziarna: siemię lniane, słonecznik czy dynia. Na tej podstawie wnioskujemy więc, że inne dodatki do chleba są właściwie zbędne i obniżają jego jakość.

Jeśli jesteśmy smakoszami chleba razowego (będzie o nim mowa w późniejszej partii wypowiedzi), musimy zwrócić baczną uwagę na to, czy producenci nie pokusili się o dodanie do niego karmelu. Co miałoby to oznaczać? Obecność karmelu sprawia, że pieczywo wypiekane z pszennej, oczyszczonej mąki staje się brązowe i łudząco podobne do wypiekanego z mąki nieoczyszczonej. Konsument ma tak naprawdę do czynienia z oszustwem, ponieważ taki chleb nie ma nic wspólnego z domniemanym chlebem razowym! Czy warto jeść chleb? Na pewno nie taki!

Jakie pieczywo mamy obecnie do wyboru?

W zależności od naszych preferencji, możemy obecnie wybrać pieczywo dla siebie. Chleba na rynku jest sporo i jednak mimo wszystko ważne, by spełniał on w naszej diecie funkcję nie tylko ,,zapychacza żołądka”. Jeśli dobrze przemyślimy nasz wybór, z powodzeniem możemy kupować chleb zarówno smaczny oraz dostarczający wielu witamin i minerałów.

Dobrym rozwiązaniem dla ludzi dbających o zdrowie jest wybór chleba razowego, o którym już wspomnieliśmy we wcześniejszej partii wypowiedzi. Produkcja tego rodzaju pieczywa opiera się na użyciu mąki (pszennej, mieszanej, żytniej), którą pracownicy młyna zmielili tylko jednokrotnie. Taka mąka nie dość, że jest bogata w błonnik – wskutek wysokiej zawartości otrębów – to jeszcze jest bogata w witaminy i minerały. Obecne w takim pieczywie otręby sprawiają, że nasz chleb staje się ciemniejszy od tego, w którym została zastosowana oczyszczona mąka. Oczyszczona mąka to nic innego jak czysta energia, czyli puste kalorie i zero innych wartości odżywczych. W 100 gramach pieczywa razowego zawartość kalorii wynosi 210. Nie jest więc to chleb kaloryczny, a jednocześnie pożywny i na długo uwalniający energię. Taki chleb ma niski indeks glikemiczny, oznaczający powolne wchłanianie węglowodanów, co nie powoduje gwałtownego wzrostu cukru we krwi. Z powodzeniem więc mogą go spożywać cukrzycy. Jaki chleb jest najzdrowszy? Własnie taki!

Jeśli pragniemy schudnąć, często zadajemy sobie pytanie: Czy warto jeść chleb? Jaki chleb jest najzdrowszy? Dobrym wyborem dla osób, które pragną zredukować masę ciała jest pieczywo żytnie. Jest to wybór o tyle dobry, że pomimo niskiej wartości energetycznej, chleb żytni zawiera mnóstwo witamin z grupy B, kwas foliowy oraz oczywiście wspomniany błonnik. Istotne, by producenci chleba do jego produkcji używali wyłącznie naturalnego zakwasu lub kwasów chlebowych. To właśnie dzięki niemu może on być  wartościowym dla naszego zdrowia produktem.

Ratunek dla bezglutenowców

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, zapoznajmy się z definicją hasła ,,gluten”.To nic innego jak białko roślinne, zawarte w zbożach głównie takich jak: pszenica, żyto, owies, jęczmień. Białko to sprawia, że ciasto, z którego wyrabia się pieczywo i inne produkty mączne staje się sprężyste i łatwe do wyrobienia .Stanowi to atut szczególnie w przypadku produkcji makaronów, klusek czy pierogów. Takie mączne wyroby wówczas nam się nie rozklejają i zachowują pożądana formę. Białko to jest wykorzystywane też w przemyśle mięsnym. Producenci dodają gluten do wędlin, by te były odpowiednio elastyczne.

Przybywa jednak osób, które są uczulone na omawiane białko i to w różnych stopniach nasilenia. Skrajne uczulenie na gluten jest nazywane celiaką i objawia się przewlekłymi nudnościami, bólami brzucha, biegunkami, nieprzyswajaniem witamin i minerałów (najczęściej objawiających się anemią)  czy migreną.. Osoby, które z takimi objawami głoszą się do lekarza i szczegółowe badania wykażą u nich uczulenie na gluten,  niestety muszą zrezygnować ze spożycia zwykłego pieczywa i produktów mącznych. Zwłaszcza pszenne wyroby, z mocno oczyszczonej mąki są wręcz ,,siedzibą” glutenu. Nic więc dziwnego, że takie osoby zadają sobie pytanie: Czy warto jeść chleb?

Na ratunek takim ludziom przychodzą producenci pieczywa i wyrobów mącznych bezglutenowych. To produkty wypiekane z mąki kukurydzianej, gryczanej. Mąka ta nie zawiera glutenu, dlatego producenci pieczywa używają jej w celu zwiększenia swoich wyrobów o wyroby bezglutenowe.  Co ciekawe, pieczywo kukurydziane zawiera prawie wszystkie  witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E; natomiast zaletą chleba gryczanego jest jego niska energetyczność. Na 100 g takiego pieczywa przypada około 215 kalorii.

Zwróćmy uwagę na wagę chleba!

Kupując chleb, warto zwrócić uwagę na wagę chleba. Jeśli jest on ciężki, zbity, to znak, że jest wartościowy i nie zawiera sztucznych spulchniaczy. Jeśli sprawia wrażenie ,,nadmuchanego” i jest lekki, istnieje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo, że producenci postępują nieuczciwie wobec konsumentów. Sztucznie zwiększają w ten sposób objętość pieczywa syntetycznymi spulchniaczami. Nie kupujmy takiego chleba i bułek, bo to nie wróży nic dobrego w kontekście naszego zdrowia.

6 komentarzy do “Jaki chleb warto jeść?

  • Wiele informacji ,na niby prosty temat. Dobrze opisany artykuł.Niestety fakt takie czasy ,że kupujemy wszystko gotowe.Chodź był czas kiedy sama piekłam chleb,bułki.

    Odpowiedz
    • Żona pracuje w piekarni mimo tego lubię sam zrobić własny chleb. Ale czy jest zdrowy skoro nadal jest na mące GMO. Pomijając ten fakt na pewno. Lecz weźmy pod uwagę że każde pieczywo w organizmie zamieniane jest na cukier który nie jest zbytnio zdrowy.

      Odpowiedz
      • Trafna uwaga, Coraz trudniej przy współczesnej produkcji żywności o w pełni zdrowy i wartościowy produkt..ale faktycznie, jesli czas pozwala,to fajnie upiec sobie chleb w domu. Dłużej zachowuje świeżość. 🙂

        Odpowiedz
    • No właśnie, przy dzisiejszym tempie życia trzeba silnej mobilizacji, by regularnie samodzielnie gotować, piec i żyć zdrowo 🙂 Duzo zdrowia życzymy!

      Odpowiedz
  • z tym chlebem to tak własnie jest, zawsze się mówiło, że chleb to podstawa żywienia, od pradawnych dziejów. Trudny do zastąpienia, faktycznie, im cięższy tym lepszy, sprawdza się to u mnie w 100%!

    Odpowiedz
    • Owszem! Żadnych sztucznych nadmuchańców! 🙂 (jakkolwiek to zabrzmiało :p)

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *