ROLNICTWO

Konopie przemysłowe

1. Czy warto uprawiać konopie przemysłowe?
2. Obalmy mity i złe legendy wokół konopi
3. Promocja uprawy konopi przemysłowych
4. Znaczna opłacalność podjętego przedsięwzięcia
5. Konopie przemysłowe a realne korzyści
6. Uprawa konopi a prawo

Czy warto uprawiać konopie przemysłowe?

Nasi dziadkowie pamiętają lata, w których uprawa lnu, maku i konopi była popularna na polskiej wsi. Przez pewien okres niektóre rośliny – w tym konopie – wywoływały kontrowersje i nie były mile widziane, dlatego też obowiązywał zakaz ich uprawy. Dopuszczalne były jedynie niektóre gatunki i to w tych gospodarstwach rolnych, w których właściciele zebrali odpowiednią dokumentację odnośnie do celu swoich upraw plantacji. Przykładem jest mak wysokomorfinowy, którego przeznaczenie należy upatrywać w nasiennictwie i farmakologii. Mak niskomorfinowy natomiast przewidujemy w przemyśle spożywczym. A co z konopiami? Po dłuższym okresie przerwy w ich uprawie wracają do łask, zważywszy na fakt zainteresowania tą rośliną na świecie.Konopie przemysłowe możemy wykorzystać w branży włókienniczej, budowlanej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej czy kosmetycznej. Ostatnio dużą rolę konopie odgrywają w medycynie.

Obalmy mity i legendy wokół konopi

Zasadą numer jeden, jaką powinniśmy się kierować w kwestii konopi jest ,,Nie znasz dokładnie produktu, zatem z góry nie krytykuj”. Niestety wokół tej rośliny powstało sporo kontrowersji, które znacząco wpłynęły na podświadomość zbiorową. Rozwiejmy zatem pewne wątpliwości pod kątem nazewnictwa. Jeśli mówimy o konopi w ujęciu roślinnym, to musimy przyjąć, że nazwa ,,konopie” odnosi się do jej trzech odmian.

– Indica,

– Sativa,

– Ruderalis

..i aż ponad siedmiuset szczepów.

Ponadto mamy do dyspozycji odmiany bardziej żywiczne (bogate w tetrahydrokannabinol, czyli THC – substancję psychoaktywną) oraz te zawierające głównie CBD (kannabidiol). Ta druga substancja jest przeciwpsychotyczna i ma korzystne działanie na zdrowie człowieka. W kontekście niniejszego artykułu najistotniejsza jest klasyfikacja na:

– konopie włókniste,

– konopie indyjskie,

– marihuana

Promocja uprawy konopi przemysłowych

W Poznaniu, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich rozpoczął promocję uprawy konopi. Pracownicy instytutu zorganizowali tzw. program konopny, który stanowi opracowanie odnośnie do najwyżej cenionych na świecie odmian konopi przemysłowych. Ma to zmotywować polskich producentów rolnych do wdrożenia w swoje produkty rolne najbardziej adekwatne do określonej klasy ziemi gatunki konopi. Jeśli któryś z polskich producentów rolnych jest zainteresowany uprawą konopi przemysłowych, z pewnością omawiany program pomoże we wdrożeniu odpowiedniego dla rodzaju gleby gatunku konopi.

Instytut pomaga w sporządzeniu tzw. umowy kontraktacyjnej. Gwarantuje również pomoc w zgłoszeniach urzędowych, a także organizuje wsparcie w postaci szkoleń merytorycznych,  a także wdrożenie w całą agrotechnikę. Instytut dba również o wyprodukowanie i dostarczenie chętnym do uprawy konopi przemysłowej plantatorom najlepszej jakości ziaren konopi. Co istotne, pracownicy instytutu zapewniają w umowie o zakupie całego plonu, dbając przy tym o rentowność. Tylko w taki sposób przecież można zmotywować producentów rolnych do wdrożenia uprawy konopi.

Znaczna opłacalność podjętego przedsięwzięcia

Eksperci od upraw konopi są przekonani o tym, że Polska obfituje w klimat odpowiedni do upraw omawianego rodzaju rośliny. Nie bez znaczenia jednak na rozwój konopi ma wpływ gleba, na której miałaby powstać plantacja konopi przemysłowych. Z  pewnością nie mogłaby to być ziemia o niskiej klasowości, piaszczysta i uboga w pierwiastki. Gleby kwaśne, bagienne, bielicowe i zlewne również nie sprzyjają prawidłowemu wzrostowi nasion konopi. Ziemia o neutralnym odczynie – tzw. pszenno-buraczana – byłaby najkorzystniejsza. Możliwości wykorzystania konopi przemysłowych jest sporo. Głównym produktem konopi przemysłowych (włóknistych), są nasiona.

Konopie przemysłowe a realne korzyści

Z odmiany włóknistej z hektara szacowany plon może wynieść nawet 1000 kg/ha, a  z odmiany oleistej szacunki są jeszcze korzystniejsze. Uprawiając konopie przemysłowe, możemy też  z powodzeniem sprzedać słomę konopną, której wartość może wynieść do 1600 kg z hektara. Łączny przychód z hektara (ziarno wraz ze słomą), może wynieść około 20 000 tysięcy złotych. Oprócz tego producenci rolni mogą liczyć na dotacje unijne z tytułu podjętej uprawy. Pracownicy wspomnianego instytutu oferują pomoc w prawidłowym wypełnieniu wniosków oraz podają wytyczne odnośnie do koniecznej do otrzymania dotacji unijnej dokumentacji.

Uprawa konopi a prawo

W przypadku uprawy omawianego rodzaju rośliny, istotny jest aspekt prawny. W Polsce, uprawa konopi włóknistych regulowana jest ,,Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii (DZ.U. z 2005 r. nr 179, poz. 1485 z późniejszymi zmianami)”. Ustawa ta oznacza zobowiązanie potencjalnych producentów konopi do uzyskania pozwolenia na uprawę poprzez urząd gminy, odpowiedni dla miejsca planowanej uprawy.

Jeden komentarz do “Konopie przemysłowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *