NOWOCZESNE TECHNOLOGIEROLNICTWO

Jak zadbać o czystość wody na fermie drobiu?

1. Czystość przewodów wodnych warunkiem utrzymania w zdrowiu kur
2. Nietoksyczne rozwiązania – w trosce o bezpieczną higienę i zdrowie inwentarzu
3. Zalety dbania o czystość wody na fermie drobiu
4. Wysoka amortyzacja produktów oczyszczających rury zaletą w branży hodowlanej

Czystość przewodów wodnych warunkiem utrzymania w zdrowiu kur

Jak zadbać o czystość wody na fermie drobiu? Utrzymanie czystości w gospodarstwie wodnym jest trudne. Niezależnie od tego, czy chodzi o drób, świnie, bydło czy uprawy. Producent jaj z wolnego wybiegu w Wielkiej Brytanii, hoduje aż  16 000 niosek w jednej stodole z czterema koloniami na ośmiu hektarach (28 akrów) ziemi! Dzieli się swoim doświadczeniem, rozwiązując problem utrzymania czystości wodociągów.

„Szukałem alternatywy dla żrących lub kwaśnych środków do czyszczenia przewodów wodnych. Miałem kilku przyjaciół z branży drobiarskiej, którzy użyli niewłaściwej dawki żrących produktów. Spowodowało to znaczną utratę produktywności oraz zmniejszenie dobrostanu stada ”- powiedział.

Ponadto wdychanie szkodliwych oparów zagrażać może zdrowiu nie tylko zwierząt, ale pracowników fermy. Dlatego używanie żrących lub kwaśnych środków czystości w miejscu pracy jest niebezpieczne. Należało więc znaleźć zamiennik dla obecnego szkodliwego produktu do czyszczenia przewodów wodnych. Jego zadaniem jest usunięcie nagromadzonego biofilmu i węglanu wapnia w przewodach wodnych. Zmaga się z tym problemem każdy duży właściciel fermy drobiu, który odpowiada za dostarczenie zdatnej do picia wody dla swojego inwentarzu.

Nietoksyczne rozwiązania - w trosce o bezpieczną higienę i zdrowie inwentarzu

W każdej mniejszej czy większej fermie drobiu istotnym jest zadbanie o czystość rurociągów. Ważne, by inwestować tylko w naturalne i nietoksyczne środki oczyszczające wodociągi, ponieważ priorytetem jest tutaj zdrowie i długa żywotność kur. Na rynku dostępnych jest naprawdę dużo takich rozwiązań o zróżnicowanych cenach i składzie. Należy więc dobrze przemyśleć jakiego typu dezynfekcji rur potrzebuje akurat Twoja ferma.

Zalety dbania o czystość wody na fermie drobiu

Nadrzędną zaletą  opisanych powyżej działań jest znaczne zmniejszenie spożycia paszy, przy jednoczesnym wzroście znoszenia przez nioski jaj. Wnioski zatem nasuwają się same. Im bardziej oczyszczona woda, tym większe szanse na zdrowy przewód pokarmowy ptaków, które mają tym samym zwiększone szanse na maksymalne wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Proces ten odbywa się między innymi w jelicie cienkim, które wolne od wszelkich chorób spełniają wzorowo swą funkcję. Istotnym jest tez fakt, że ptactwo mocno osłabia się podczas ewentualnej koniecznej antybiotykoterapii, nie mówiąc już o środkach, jakie trzeba by przeznaczyć na antybiotyki dla dużej części stada. Jakość, kolor i waga jaj to dodatkowe mierniki wyniku, które są wyznacznikiem stanu zdrowia hodowanych kur. Ów stan z pewnością będzie korzystny po zastosowaniu odpowiednich preparatów oczyszczających rury, w których rozprowadzana jest woda dla kur.

Wysoka amortyzacja produktów oczyszczających rury zaletą w branży hodowlanej

Jak zadbać o czystość wody na fermie drobiu? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zdolność do utrzymania czystości systemów wodnych jest bezpośrednio związana ze stanem zdrowia stada.  Ma to wpływ na prawidłowe działanie kurzych jelit .Nie od dziś wiadomo, że zdrowie jelit bezsprzecznie wpływa na poziom przyswajania substancji odżywczych. Zatem hodowcy kur, jeśli dbają należycie o zdrowie swojego inwentarzu, przeznaczają mniejszy budżet na ich pełnowartościowe wyżywienie.

 Ponadto czystsze jelita produkują mniej oborniku, który jest też bardziej suchy. Taki obornik emituje zatem mniej szkodliwego dla środowiska amoniaku

Jeden komentarz do “Jak zadbać o czystość wody na fermie drobiu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *