BUDOWNICTWONOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Czy pompa ciepła się opłaca?

1. Czy pompa ciepła się opłaca?
2. Czym jest i jak działa pompa ciepła w domu?
3. Rodzaje pomp ciepła
4. Zalety inwestycji
5. Postaw na wygodę i bezpieczeństwo
6. Czy są jakieś wady?

Czy pompa ciepła się opłaca?

W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji różne metody energooszczędnego ogrzewania naszych mieszkań i domów. Najbardziej popularne stały się obecnie widoczne na dachach baterie słoneczne. Możemy zadać sobie pytanie: czy pompa ciepła się opłaca? Dość dobrym pomysłem, by zaoszczędzić nieco energii w naszych gospodarstwach domowych jest pompa ciepła. Pompa ciepła w domu to rozwiązanie funkcjonalne i stosunkowo tanie. Jej funkcjonowanie oraz typy przybliżymy za moment.

Czym jest i jak działa pompa ciepła w domu?

Pompa ciepła to funkcjonalny sprzęt, służący do generowania energii. Proces ten odbywa się za sprawą aparatury, która wywiera nacisk na energię z poziomu niskiej temperatury do sfery, w której ta temperatura jest wyższa. Zauważmy, że ów proces stanowi poniekąd zaprzeczenie prawu fizyki. W naturze przecież ruch powietrza ze względu na temperaturę odbywa się odwrotnie.  Silnik umiejscowiony w pompie pozwala jednak na odbycie się tych anomalii.

Rodzaje pomp ciepła

Należy wiedzieć, że energia cieplna, którą urządzenie pozwala nam pozyskać pochodzić może z kilku z źródeł: z powietrza, z wody oraz z ziemi. W związku z tym, do dyspozycji mamy następujące rodzaje pomp ciepła:

  • gruntowe – związane z pozyskiwaniem energii z ziemi;
  • wodne; nie trzeba chyba wyjaśniać 😊;
  • wylotowe – odpowiedzialne za pobór ciepła z powietrza.

Zalety inwestycji

Za największą zaletę zastosowania pompy ciepła w domu  należy uznać oszczędność pieniędzy w dłuższym okresie czasu po jej zamontowaniu. Liczyć się oczywiście trzeba ze wstępnymi kosztami jakie trzeba ponieść, inwestując w pompę ciepła. Amortyzacja produktu stanowi jednak sporą rekompensatę poniesionego wydatku początkowego. Kolejną zaletą zastosowania tego typu ogrzewania jest stosunkowo niska emisja substancji toksycznych do atmosfery, jaką generuje pompa.

Oczywiście nieprawdą byłoby stwierdzenie, że pompa wody w domu jest całkowicie ekologicznym produktem, jednakowoż w porównaniu do tradycyjnych form ogrzewania jest po prostu przyjaźniejsza środowisku. Kolejnym atutem naszego produktu jest fakt, że jest niezwykle estetyczny i higieniczny. Nie wymaga też żadnego zaangażowania, ponieważ pracuje samodzielnie przez cały czas, wydzielając ciepło.

Postaw na wygodę i bezpieczeństwo

Ten, kto chce uwolnić się od klasycznego ,,dorzucania do pieca” z pewnością powinien pomyśleć o tej nietuzinkowej, lecz skutecznej inwestycji. Dobra wiadomość dla zabieganych czyściochów: omawianej aparatury nie trzeba myć! Ponadto, jeśli dobrze zamontujemy pompę, może ona nam posłużyć długie lata.

Sam montaż natomiast nie jest uciążliwy, zważywszy na fakt, że pompę możemy zainstalować niemalże wszędzie. Mało tego, omawiane urządzenie jest bezpieczne. Nie są w stanie wybuchnąć ani zapalić się. Najważniejsze jednak, że pompa ciepła nie stwarza zimą zagrożenia w postaci emisji czadu i innych toksycznych związków chemicznych.

Czy są jakieś wady?

Jedynymi wadami pompy ciepła w domu, o których należy – bądź co bądź – uczciwie napisać to bezsprzecznie hałas jaki wytwarza to urządzenie. Ponadto wiadomym jest, że jeśli wyłączony zostanie prąd, nasza pompa nie ma wówczas możliwości działania. Warto zatem mieć w pogotowiu agregat prądotwórczy w swoim gospodarstwie domowym, jednakowoż wiąże się to rzecz jasna z alternatywną inwestycją.

Jeden komentarz do “Czy pompa ciepła się opłaca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *