OGRODNICTWO

Opryski drzew i krzewów

Jak wykonywać wiosenne opryski drzew i krzewów w ogrodzie i sadzie?
Jakie środki najlepiej stosować? Przed jakimi chorobami ochronią?
Jak chronić rośliny przed szkodnikami?

Jak wykonywać wiosenne opryski drzew i krzewów w ogrodzie i sadzie?

Wydawałoby się, że zabiegi pielęgnacyjne wykonywać powinniśmy samą wiosną. Okazuje się jednak, że niektóre działania powinniśmy podejmować już na przedwiośniu. Chodzi tu głównie o oprysk środkami ochrony roślin. Czemu mają służyć te zabiegi? Przede wszystkim podejmując oprysk, redukujemy do minimum ryzyko wystąpienia chorób oraz inwazji szkodników. Pierwsze zabiegi oprysku przeprowadzamy wówczas, gdy nasze rośliny nie mają jeszcze liści. Opryski krzewów i drzew w  naszych ogrodach i sadach powinniśmy przeprowadzać temperaturze około 7 stopni Celsjusza, tylko w dni bezwietrzne. Zazwyczaj na opakowaniu preparatów środków ochrony roślin producenci zawierają rzetelne informacje dotyczące właściwego ich stosowania. By określony środek był w pełni skuteczny, stosujmy się tej instrukcji. Weźmy pod uwagę fakt, że w Polsce mamy tendencje do zmian pogody, zatem nie powinniśmy w kwestii oprysku trzymać się kurczowo kalendarza, na poczet obserwacji pogody i kierowania się zdrowym rozsądkiem. Istotne jest również branie pod uwagę fazy rozwoju roślin. Wyróżniamy tu:

  • fazę nabrzmiewania i rozwoju pąków;
  • okres, w którym pąki zaczynają się zielenić, różowić, aż po przybranie formy pąka kwiatowego w kolorze białym;
  • fazę kwitnienia.

Czołowym warunkiem wykonania dobrego oprysku jest zweryfikowanie choroby, która zaatakowała nasze rośliny oraz wnioskowanie na podstawie poprzednich okresów wegetacyjnych, jakie choroby i szkodniki czyhać mogą na nasze krzewy i drzewka. Poznajmy tez dobrze gatunki roślin, które sadzimy w ogrodzie. Producenci coraz częściej dodają etykiety do sadzonek, które zawierają informacje odnośnie do cech gatunku oraz najlepszych działań pielęgnacyjnych, w tym wiadomości o potencjalnie przydatnych nawozach i środkach ochrony roślin. Jeśli nie mamy takich informacji na dołączonej etykiecie, zasięgnijmy porady z czasopism ogrodniczych lub od wykwalifikowanych ekspertów.

Jakie środki najlepiej stosować? Przed jakimi chorobami ochronią?

Na przełomie lutego i marca zalecane są opryski fungicydami. Możemy je wykonywać aż do początku kwietnia. Fungicydy to preparaty przeciwko chorobom grzybowym. Środki te cieszą szerokim wachlarzem zastosowania. Stosując je, zapobiegamy między innymi takim  chorobom roślin jak:

  • torbiel śliwy – zabieg wykonujemy jeszcze przed wykształceniem się pąków;
  • kędzierzawość liści (u brzoskwiń) – oprysk wykonujemy w okresie bezlistnym, również przed wykształceniem pąków;
  • rak bakteryjny i zaraza ogniowa – zapobiegając temu schorzeniu, zwykliśmy stosować miedzian w okresie wykształcania się pąków;
  • zgnilizna brunatna drzew – chcąc zapobiec tej chorobie, oprysk powinniśmy wykonać tuż przed kwitnieniem;
  • czerwona plamistość śliw – zabieg oprysku miedzianem przeprowadzamy w marcu. By umocnić jego działanie, powielamy tę czynność w czerwcu.
  • mączniak prawdziwy – opryskiwać przeciw temu rodzajowi chorobie grzybowej powinniśmy w okresie rozwoju powstawania pąków kwiatowych i liści. Z powodzeniem możemy tez stosować w tym przypadku środki ekologiczne, np. kompost roślinny;
  • parch grusz i jabłoni – zabiegi oprysku zwykliśmy podejmować w okresie wzrostu liści, a także w czasie rozwijania się zielonych pąków kwiatowych.

Jak chronić rośliny przed szkodnikami?

Również wczesną wiosną powinniśmy podjąć działania zapobiegawcze przeciw insektom w naszym ogrodzie. Środki ochrony stosujemy przeciw takim szkodnikom jak:

  • kwieciak jabłkowcowy – oprysk przeciw temu szkodnikowi wykonujemy tuz przed pękaniem pąków kwiatowych zarówno u jabłoni, jak i grusz;
  • krzywik porzeczkowy – tego szkodnika zwalczamy jeszcze na etapie bezlistnym, zanim temperatura osiągnie powyżej 15 stopni Celsjusza.

Również miseczniak i pędziorek to niebezpieczne dla roślin ogrodowych szkodniki. Na nie również należy pryskać jeszcze wczesną wiosną. Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych środków, w które powinniśmy się zaopatrzyć na przedwiośniu.

Jeden komentarz do “Opryski drzew i krzewów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *