TRANSPORT I LOGISTYKA

Program do zarządzania magazynem – jaki wybrać?

1. Program do zarządzania magazynem – jaki wybrać?
2. Jakie cechy powinno posiadać dobre oprogramowanie do zarządzania magazynem?
3. Program do zarządzania magazynem – jaki wybrać? Jaki system najlepiej się u nas sprawdzi?
4. WMS w praktyce

Program do zarządzania magazynem – jaki wybrać?

Jeśli jesteśmy właścicielami firmy skupiającej się na handlu, serwisowaniu, produkcji lub dzierżawieniu przestrzeni magazynowej, to w naszym interesie jest zadbać o jak najskuteczniejsze zarządzanie miejscem, w którym odbywają się tego rodzaju działania. Od sprawności i poziomu organizacji pracy zależy przecież efektywność i produktywność naszego przedsiębiorstwa. Gdybyśmy chcieli zdać się na własne siły i samodzielnie koordynować i monitorować działania, z pewnością nie udałoby się nam to. Z porażką w tejże materii zetknęlibyśmy się zwłaszcza wtedy, gdy prowadzilibyśmy już dużą firmę. Wówczas zakres obowiązków naszych pracowników byłby zbyt duży, by podołać ich realizacji bez drogi na skróty. Jak zatem usprawnić nasze działania? Program do zarządzania magazynem – jaki wybrać? Na pewno taki, którego nadrzędną zaletą jest możliwość osiągnięcia dobrych rezultatów przy jednoczesnym niskim nakładzie pracy.

Jakie cechy powinno posiadać dobre oprogramowanie do zarządzania magazynem?

Program do zarządzania magazynem – jaki wybrać? Cechy, jakie powinno posiadać takie oprogramowanie to:

Przede wszystkim usprawniające i automatyzujące prace załogi pracowników. Dzięki temu zminimalizuje to nakłady pracownicze przy jednoczesnym efektywnym działaniu.

Sprawdzony partner, z którym podejmiemy współpracę, powinien zaoferować oprogramowanie dedykowane naszemu magazynowi. Zadbamy w ten sposób o skuteczność i efektywność działań. Zredukujemy też ewentualne ryzyko błędów i strat, które ewentualnie mogłyby się pojawić. Bazując na nowoczesnym oprogramowaniu, usprawnimy kompletowanie towaru oraz zapewnimy obsługę klienta na najwyższym poziomie.

Dobre oprogramowanie powinno zapewnić nam sprawne znalezienie konkretnych towarów, poprzez wskazanie nam miejsca ich położenia. Ponadto, nowoczesny system do zarządzania  naszym magazynem pozwoli nam nie tylko wskazać konkretny towar na półce, ale i pomoże ułatwić nam drogę do pozbierania naszych produktów. Wskutek tego, prace będą przebiegać w znacznie szybszym tempie.

Kolejny atut, jaki jest istotny podczas wyboru omawianego oprogramowania to automatyzacja i usprawnienie przepływu informacji w procesach przechowywania i wysyłania towaru przez określone podmioty. W obecnych czasach możemy już zapomnieć o żmudnym, ręcznym wdrażaniu danych czy ewidencjonowania naszych klientów na tzw.  piechotę. Sztuczna inteligencja bezsprzecznie może nam pomóc usprawnić i zmniejszyć koszty pracy w naszym magazynie.

Program do zarządzania magazynem - jaki wybrać? Jaki system najlepiej się u nas sprawdzi?

Wspomnieliśmy w poprzednim akapicie o tym, jak bardzo istotny jest wybór doświadczonego i rzetelnego dostawcy oprogramowanie, z którego chcielibyśmy korzystać. Nadmieniliśmy również, jak ważne jest, by to oprogramowanie było spersonalizowane i dedykowane naszemu przedsiębiorstwu.

W Polsce najbardziej sprawdzonym  i polecanym oprogramowaniem dedykowanym właścicielom firm logistycznych, serwisowych, handlowych  czy produkcyjnych jest WMS (ang. Warehouse Management System). System ten działa w trybie online, używając połączeń terminalowych oraz jest bezpośrednio sprzężony z dostępnym w danej firmie systemem ERP. Ważnym atutem omawianego oprogramowania jest fakt, że możemy je w pełni konfigurować. Dzięki temu możemy sprostać naszym indywidualnym i aktualnym potrzebom.

Oprogramowanie WMS najlepiej się sprawdza w magazynach wysokiego składowania (3-5 poziomych). Pracownik magazynowy w takich magazynach jest w stanie przy pomocy wózka widłowego dostać się do nawet najbardziej niedostępnych zasobów magazynu oraz pól odkładczych. Poprzez wdrożenie systemu WMS zwiększamy komfort pracy, zmniejszamy jej koszty, a także sprawiamy, że nasza firma staje się bardziej atrakcyjna w oczach potencjalnych kontrahentów, a co za tym idzie – bardziej konkurencyjna. Ważnym atutem wdrożenia omawianego oprogramowania jest eliminacja wielu popełnianych dotąd błędów oraz możliwość załatwiania wielu formalności wyłącznie drogą elektroniczną. Bezsprzecznie ułatwia to nam pracę i skraca czas wielu procedur, które do tej pory wykonywaliśmy wyłącznie papierowo. Elektroniczne faktury, ewidencje i zestawienia towarów to tylko niektóre walory, jakie zyskujemy po wdrożeniu programu.

WMS w praktyce

W niniejszym akapicie omówimy działanie oprogramowania WMS . Jego funkcjonowanie możemy podzielić na następujące elementy:

– logistykę wewnątrzmagazynową,

– strefę wydań,

– strefę przyjęć.

Strefa przyjęć dotyczy działań takich jak: przyjęcie towaru oraz jego automatyczną identyfikację, tzw. zgodność GS1. a także kontrolę jakości i miejsca składowania. Strefą wydań natomiast monitorujemy działania związane z przygotowywaniem produktów do wysyłki. Rozpoczynamy je od wykonania listy produktów przeznaczonych do wysyłki. WMS pozwala trafnie zlokalizować te produkty w magazynie oraz określić ich specyfikację.

WMS pozwala również na szybkie działania w następujących obszarach:

– uwzględnienie wszystkich towarów, w tym pochodzących ze zwrotów lub innych magazynów;

– kontrolę jakości i weryfikację w kwestii terminów ważności (zwłaszcza produktów spożywczych);

– informowanie o najlepszej z możliwych lokalizacji w magazynie dla większości produktów oraz o ewentualnych nadwyżkach towaru, uszkodzeniach lub brakach,

– generowanie gotowych etykiet, koniecznych do wysyłek;

– przesunięcia wewnątrzmagazynowe oraz działania inwentaryzacyjne.

Wbudowany moduł zadań zapewnia sprawne zarządzanie działaniami magazynowymi poprzez przyporządkowywanie zadań poszczególnym pracownikom, Dzięki temu można uczciwie ocenić wydajność pracownika, ponieważ ocena ta jest efektem rzetelnych, udokumentowanych informacji, a nie subiektywnych i tendencyjnych opiniach pracodawcy.  

2 komentarze do “Program do zarządzania magazynem – jaki wybrać?

  • No i kolejny viekawy artykuł.Im sprawniejszy program tym ułatwia pracę. Jak wiadomo każdemu zależy, na jak najlepszej i efektywnej pracy .ALepiej sobie ułatwiać system pracy,bo wiadomo co za tym idzie. A siła dobrego systemu i internetu ,daje dużo możliwości .

    Odpowiedz
    • Tak. Warto zdać sobie sprawę z siły sztucznej inteligencji i wdrażaniu systemów automatyzacji 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *