METALURGIA

Co to jest metalizacja natryskowa?

1. Co to jest metalizacja natryskowa? Po co się ją stosuje?
2. Definicja metalizacji natryskowej
3. Jak przebiega proces metalizacji natryskowej?
4. Co to jest metalizacja natryskowa? Jakie wyróżniamy jej rodzaje?

Co to jest metalizacja natryskowa? Po co się ją stosuje?

Doskonale wiemy, że metalowe elementy są trwałe, jednakże wskutek wilgoci ulegają stopniowej korozji. Proces korozji, potocznie nazywany rdzewieniem, stanowi nie lada wyzwanie dla inżynierów różnych stalowych konstrukcji. W celu zapobiegania rdzewieniu specjaliści opracowali skuteczną metodę, która jest ratunkiem dla powierzchni metalowych. Metoda ta to tzw. metalizacja natryskowa, którą zajmują się wykwalifikowani pracownicy w firmach o tej profesji. Co to jest metalizacja natryskowa?

Definicja metalizacji natryskowej

Proces metalizacji natryskowej to naniesienie na metalowy materiał dotknięty korozją zabezpieczającej powłoki antykorozyjnej. Dobra powłoka pozwala zapomnieć o rdzy na metalach na długi czas. Ciekawostkę stanowi fakt, że sam zamysł omawianego procesu pojawił się w Polsce już około 1920 roku, w Europie – rzecz jasna – znacznie wcześniej. Metoda natryskowa od czasu pierwszej wzmianki przeszła sporą ewolucję i została znacznie udoskonalona wskutek karkołomnych doświadczeń laboratoryjnych. Dziś proces metalizacji natryskowej jest na tyle unowocześniony i odbywa się na tyle sprawnie, że z powodzeniem możemy z niego korzystać, chcąc uchronić stalowe elementy przed rdzewieniem.

Jak przebiega proces metalizacji natryskowej?

Jeśli zależy nam na zrozumieniu procesu metalizacji natryskowej, odnieśmy się ponownie do historii. Około 1910 roku Szwajcar Max Ulrich Schoop opatentował metodę nanoszenia warstw na stal za sprawą znanej już metody spawania. Dziś proces ten zwykliśmy nazywać natryskiwaniem płomieniowym. Jak w ogóle Max Ulrich Schoop wpadł na to, że można konserwować stal? By to rozstrzygnąć, przywołajmy moment, gdy nasz badacz obserwował sportową strzelnicę, kiedy to strzelano pociskami wykonanymi z ołowiu. Zauważył, że pociski te, jeśli wbiją się w mur w bardzo bliskiej odległości, scalają się w jednolitą masę. Analogicznie więc Schoop opracował proces nanoszenia roztopionego metalu (np. cynku, ołowiu), wskutek wysokiej temperatury na powierzchnię metalową. Uzyskamy w ten sposób jednolitą strukturę. Z powodzeniem więc możemy konserwować powierzchnie metalowe za sprawą odkrytej genialnej metody natryskowej Schoopa. 

Co to jest metalizacja natryskowa? Jakie wyróżniamy jej rodzaje?

Klasyfikacji procesu metalizacji natryskowej możemy dokonać w oparciu o różnice w rodzaju użytego źródła ciepła. Ze względu na owe źródła metalizacja natryskowa zyskała następujące nazewnictwo:

  • łomieniowe (gazowe), w którego procesie wykorzystujemy mechanizm rozpylenia powłoki drutu lub proszku;
  • łukowe – tutaj używamy z kolei tzw. łuk elektryczny, który ma znacznei wyższą temperaturę, niż w przypadku gazu;
  • plazmowe – tutaj ciepło generujemy przez gaz plazmotwórczy, który stopi dosłownie każdy metal.

Wyróżniamy również natryskiwanie naddźwiękowe. To obecnie najnowocześniejsza z metod metalizacji natryskowej. Tutaj w grę wchodzi solidna wiedza z zakresu fizyki tj. na przykład skonstruowanie kabiny do metalizacji, którą specjaliści wyposażyli w sztuczną inteligencję. Chodzi dokładnie o zrobotyzowany manipulator, który zawiera palnik naddźwiękowy. Umożliwia on nałożenie powłoki ochronnej z materiałów o wysokiej twardości, wskutek wytworzenia energii kinetycznej. Ciepło uzyskujemy tu w procesie spalania mieszanek naftowo-tlenowych. Palnik chłodzimy wodą. Komora, w której zachodzi omawiany proces jest również specjalistycznie wentylowana oraz posiada nowoczesny mechanizm, dzięki któremu nakładamy kolejne warstwy antykorozyjne.

2 komentarze do “Co to jest metalizacja natryskowa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *