METALURGIA

Metalizacja proszkowa

1. Co to jest metalizacja proszkowa?
2. Na czym polega i kiedy stosowana jest metalizacja proszkowa na zimno?
3. A na gorąco?

Co to jest metalizacja proszkowa?

Metalizacja proszkowa to nakładanie roztopionej metalowej warstwy na zniszczoną (najczęściej wskutek korozji) powierzchnię metalową. Co istotne, powierzchnię tę również poddajemy procesowi topnienia. Możemy w ten sposób z powodzeniem zastąpić proces spawania, który czasem nie może zostać wykonany, na skutek dużego prawdopodobieństwa  uszkodzenia niektórych elementów regenerowanej powierzchni. Popularnym określeniem, który używamy odnośnie do omawianego procesu, jest napawanie. Przedsiębiorstwa zajmujące się metalizacją proszkową, stosują wiele sprawdzonych technik wykonywania powłok. Regenerujemy w ten sposób dotknięte korozją powierzchnie metalowe lub je zabezpieczamy. To niezwykle skuteczny i sprawdzony sposób na rewitalizację metali, u których spawanie nie w chodzi w grę, ze względu na specyficzne elementy.

Na czym polega i kiedy stosowana jest metalizacja proszkowa na zimno?

Proces metalizacji proszkowej, w zależności od konieczności, możemy wykonać zarówno na zimno, jak i na gorąco. Najpierw uwagę poświęcimy napawaniu na zimno. Otóż ten rodzaj metalizacji proszkowej stosujemy wtedy, kiedy nie możemy dopuścić do zmian strukturalnych powierzchni, którą poddajemy renowacji. Również w przypadku potencjalnego zagrożenia odkształceniem i zniszczeniem elementów jest to najlepsze rozwiązanie. Do napawania na zimno przeznaczone są proszki, których skład chemiczny pozwala dedykować je omawianej czynności. Napawanie na zimno stosujemy najczęściej w celu zapobiegania negatywnym skutkom uderzeń lub tarć.

Zanim metal poddamy procesowi napawania, musimy zadbać o jego wstępną obróbkę: czyszczenie korundem, wyszlifowanie. Możemy zastosować również toczenie. Następnie nanosimy na powierzchnię metalu powłokę podkładową, która zapewnić ma stabilizację i dobrą przyczepność drugiej – głównej warstwy. Główna warstwa charakteryzuje się odpowiednimi właściwościami eksploatacyjnymi i tym samym chroni metal przed niepożądanymi czynnikami fizycznymi.

Metalizację proszkową ,,na zimno” wykonujemy, by zapoczątkować proces tzw. zgrzewania dyfuzyjnego. Na skutek niego, powstaje złącze metaliczne pomiędzy powłoką a powierzchnią metalu. Wskutek tego procesu otrzymujemy również tzw. mikropory w powłoce regenerowanej powierzchni metalowej. Istnieje zatem większa szansa na zatrzymanie smaru, którym pokryjemy nasz metal. Napawanie na zimno możemy wykonywać na wszystkich metalach. Wyjątek stanowią elementy wykonane z czystej miedzi.

A na gorąco?

Firmy świadczące usługi regenerowania powierzchni metalowej przy zastosowaniu procesu metalizacji proszkowej preferują również napawanie na gorąco. Wszystko za sprawą przeznaczonych ku temu proszków. Jeśli nasze metale poddamy procesowi napawania na gorąco, uzyskamy napoiny odporne na uszkodzenia mechaniczne tj. tarcie, nawet przy dużych naciskach. Rzecz jasna, że dzięki temu procesowi zapewnimy też skuteczną ochronę przed korozją oraz oksydacją podczas upałów. Podobnie jak w przypadku napawania na zimno, poddawany procesowi metal należy wyczyścić korundem oraz go oszlifować. Wykonywanie powłok ochronnych za sprawą tego procesu odbywa się najczęściej w przypadku usuwania  ewentualnych wad odlewniczych lub rewitalizacji form do opon. Również formy używane w fabrykach specjalizujących się w produkcji szkła  poddawane są  omawianemu procesowi, a także matryce przeznaczone do głębokiego tłoczenia. Metalizacja proszkowa na gorąco to też jedyna metoda naprawy kolektorów wydechowych .

3 komentarze do “Metalizacja proszkowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *